Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała...

Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 11 czerwca 2020

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas “łamania chleba”. W Polsce obchodzona jest  w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w tym roku – 11 czerwca 2020.

Wideo —> bEZ sLOGANU (2018): bEZ sLOGANU2 (384) Support Bożego Ciała

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. Bożego Ciała – 11 czerwca 2020 r.

Posłuchaj komentarza do czytań liturgicznych na 11 czerwca 2020 r. autorstwa ks. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (90)


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało – jest jednym ze świąt nakazanych w Kościele. Tego dnia wierni mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej. Obowiązkowi temu nie czyni zadość ten, kto uczestniczy w Boże Ciało jedynie w procesji eucharystycznej; udział w procesji nie jest obowiązkowy.

Zobacz więcej —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Zobacz też —> Litania do Miłosierdzia Bożego w Hostii św.


Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię – która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. – uczynił centrum kultu.

Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew). Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Bożego Ciała były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r.

Czytaj całość —> opoka.org.pl/episkopat.pl: Boże Ciało – Kościół czci realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina

Zobacz też:

⇒ brewiarz.pl: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

⇒ niedziela.pl: Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

⇒ opoka.org.pl:  św. Jan Paweł II, List z okazji 750-lecia święta Bożego Ciała


– Zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia – czytamy w komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowanym 9 czerwca 2020 r. w kontekście Uroczystości Bożego Ciała, przypadającej w dniu 11 czerwca 2020.

Czytaj całość —> Komunikat Przewodniczącego KEP ws. stosowania się do zaleceń sanitarnych podczas uroczystości Bożego Ciała 2020 roku


W Boże Ciało Msze św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odprawiane są według porządku niedzielnego. Procesja Bożego Ciała po Mszy św. o godzinie 15.20 z bazyliki do kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny.

Info na podstawie —> Faustyna.pl: Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie-Łagiewnikach


– Wyjdziemy z Panem Jezusem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, na ulice i place królewskiego Miasta Krakowa, aby wyznać naszą wiarę w Boga i prosić o Jego błogosławieństwo – napisał abp Marek Jędraszewski w Zaproszeniu do wzięcia udziału w centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie, 11 czerwca 2020.

Czytaj całość —> diecezja.pl: Abp Marek Jędraszewski zaprasza do wzięcia udziału w centralnej procesji Bożego Ciała


W czwartek 11 czerwca 2020 r. o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, bp. gen. bryg. Józefa Guzdka biskupa polowego Wojska Polskiego i biskupów pomocniczych Archidiecezji Warszawskiej.

Po tej Mszy św. z Archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego. Uczestnicy zobowiązani są do zasłonięcia nosa i ust oraz zachowania dystansu.

Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Zobacz też —> Boże Ciało w Archidiecezji Warszawskiej. Bez centralnej procesji, w parafiach


Posłuchaj – Dominikańskiej katechezy liturgicznej o Bożym Ciele

Podczas katechezy noszącej tytuł “O chlebie i winie”, o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło mówią o uroczystości Bożego Ciała, opierając się na tekście Kanonu Rzymskiego i odwołując się do biblijnych typów oraz przedstawiających je mozaik.

Wideo —> Liturgia.pl (2013): Katecheza o Bożym Ciele



Św. Tomasz z Akwinu stworzył pięć hymnów eucharystycznych. wśród nich:

Sław języku tajemnicę

Sław języku tajemnicę Ciała i Najdroższej Krwi
którą jako Łask Krynicę wylał w czasie ziemskich dni
Ten co Matkę miał Dziewicę Król narodów godzien czci.

Z Panny czystej narodzony posłan zbawić ludzki ród
gdy po świecie na wsze strony ziarno Słowa rzucił w lud
wtedy cudem niezgłębionym zamknął Swej pielgrzymki trud.

W noc ostatnią przy Wieczerzy z tymi których braćmi zwał
pełniąc wszystko jak należy czego przepis prawny chciał
Sam Dwunastu się powierzył i za pokarm z rąk Swych dał

Słowem więc Wcielone Słowo chleb zamienia w Ciało Swe
wino Krwią jest Chrystusową – darmo wzrok to widzieć chce
tylko wiara Bożą mowa pewność o tym w serca śle

Przed tak wielkim Sakramentem upadajmy wszyscy wraz
niech przed Nowym Testamentem starych praw ustąpi czas,
co dla zmysłów niepojęte niech dopełni wiara w nas

Bogu Ojcu i Synowi hołd po wszystkie nieśmy dni
niech podaje wiek wiekowi hymn tryumfu, dzięki, czci
a równemu Im Duchowi niechaj wieczna chwała brzmi. Amen.

Źródło —> Diecezja Warszawsko-Praska: Boże Ciało 2017