PODZIEL SIĘ

8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęc...

8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki obchodzi w dniu 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przypomina ona prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. Dogmat Niepokalanego Poczęcia został ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX bullą „Ineffabilis Deus”.

Zobacz też:

XX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie – 8 grudnia 2019

II Niedziela Adwentu  i uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – Franciszkańskie rozważanie “Daję Słowo”

Kazanie na Drugą Niedzielę Adwentu o. Adam Szustak OP – CNN#156

Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dziękując Bogu za wyjątkowy przywilej udzielony Maryi, wypraszamy sobie łaskę do zwalczania grzechu.

Wideo↑ —> Salve NET: Niepokalane Poczęcie – o. Mirosław Kopczewski OFMConv.

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Papież pisał tak:

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

W czasie objawień w Lourdes w 1858 r. Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Bernardecie Soubirous przedstawiła się mówiąc: “Jestem Niepokalane Poczęcie”. Natomiast w 1877 r. w Polsce, w Gietrzwałdzie – Justynie Szafryńskiej, która na pytanie „Kto Ty jesteś?” usłyszała odpowiedź: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”.

Więcej o Niepokalanym Poczęciu NMP —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> episkopat.pl: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Czytaj więcej —> Dekret Przewodniczącego Episkopatu Polski ws. świętowania uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w dniu 8 grudnia 2019


Posłuchaj Ewangelii i medytacji na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP:

Wideo —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP


W ramach nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, trwającej od 27 listopada do 7 grudnia, św. Siostra Faustyna (…) odprawiała nowennę, która polegała na odmówieniu każdego dnia 1000 „Zdrowaś Maryjo…” poza obowiązkowymi modlitwami w kaplicy i ćwiczeniami duchowymi. Sama przyznała: Dla chcącego – nic trudnego. Poza rekreacją modliłam się i pracowałam. W dniach tych nie wymówiłam ani jednego słowa niekoniecznie potrzebnego, chociaż muszę przyznać, że ta sprawa wymaga dość dużo uwagi i wysiłku. Ale dla uczczenia Niepokalanej nic nie ma za wiele (Dz. 1413).

Info za  —> Faustyna.pl: Nowenna przed uroczystością Niepokalanej


Jan Paweł II, 8 grudnia 2004 roku:

Tota pulchra es, Maria!

Dokładnie 150 lat temu, 8 grudnia 1854 r., bł. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Przywilej zachowania od grzechu pierworodnego oznacza, że została Ona jako pierwsza odkupiona przez swego Syna. Jej wzniosłe piękno, odbicie piękna Chrystusa, jest dla wszystkich wierzących rękojmią zwycięstwa łaski Bożej nad grzechem i śmiercią.

Niepokalane Poczęcie oświetla drogę ludzkości wszystkich czasów. Na początku trzeciego tysiąclecia wzywa nas do nadziei i wiary w Boga, Jego zbawienie i życie wieczne, a w sposób szczególny oświeca drogę Kościoła prowadzącego nową ewangelizację.

Za —> opoka.org.pl: Jan Paweł II, Maryja odbiciem piękna Chrystusa, 8 XII 2004— Rozważanie papieskie przed modlitwą «Anioł Pański»


Czcicielem Maryi Niepokalanie Poczętej był św. o. Maksymilian Kolbe. 16 października 1917 roku jeszcze jako kleryk wraz ze swoimi współbraćmi założył ruch maryjny nazwany Rycerstwem Niepokalanej. Było ono odpowiedzią na wezwania Maryi do nawrócenia. Z okazji jubileuszu Rycerstwa, na uroczystość Niepokalanego Poczęcia 2017 roku, biskupi przygotowali list, w którym przypomnieli wielką rolę ruchu maryjnego, którego powstanie wynikało z pragnienia ratowania dusz.

Przeczytaj —> List Episkopatu Polski z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej – “100 lat z Niepokalaną i Jej Rycerstwem”


6 czerwca 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem z udziałem Konferencji Episkopatu Polski został ponowiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Był to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Akt ten został ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8 września 2017 r. w uroczystość Narodzenia Matki Bożej.

Akt ten był nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

Zobacz treść —> Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi


Nabożeństwo zwane “Godziną łaski dla świata” przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia, od godziny 12.00 do 13.00.

U jego początków są objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari.

Czytaj całość —> Czym jest “Godzina łaski dla świata” w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia?


Posłuchaj mowy św. Anzelma, biskupa

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 8 grudnia 2019