Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęc...

8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki obchodzi w dniu 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przypomina ona prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. Dogmat Niepokalanego Poczęcia został ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX bullą „Ineffabilis Deus”.

Zobacz też:

Czy w piątek 8 grudnia 2023 obowiązuje post?

Czym jest “Godzina łaski dla świata” w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia?

Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dziękując Bogu za wyjątkowy przywilej udzielony Maryi, wypraszamy sobie łaskę do zwalczania grzechu.

Wideo↑ —> Salve NET (2018): Niepokalane Poczęcie – o. Mirosław Kopczewski OFMConv.

Zobacz też —> Godzina Miłosierdzia

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Papież pisał tak:

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

W czasie objawień w Lourdes w 1858 r. Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Bernardecie Soubirous przedstawiła się mówiąc: “Jestem Niepokalane Poczęcie”. Natomiast w 1877 r. w Polsce, w Gietrzwałdzie – Justynie Szafryńskiej, która na pytanie „Kto Ty jesteś?” usłyszała odpowiedź: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”.

Więcej o Niepokalanym Poczęciu NMP —> na brewiarz.pl

Zgodnie z prawem kanonicznym katolicy mają obowiązek tego dnia uczestniczyć w Eucharystii. Jednak na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. na terenie Polski zniesiony został obowiązek uczestniczenia 8 grudnia we Mszy świętej, ponieważ nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Nie ma więc obowiązku, jeśli jednak jest taka możliwość – powinniśmy wziąć udział w Eucharystii.

Na podstawie —> episkopat.pl (2017): Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest

W dniu 8 grudnia 2023 r. przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, jednego z najbardziej znanych jasnogórskich nabożeństw. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 na Jasnej Górze będzie miała w tym roku wyjątkowy charakter.

Zobacz więcej —> Apel Jasnogórski ma już 70 lat – Uroczyste obchody 8 grudnia 2023 na Jasnej Górze


Wesprzyj głoszenie Miłosierdzia w Internecie!


W ramach nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, trwającej od 29 listopada do 7 grudnia, św. Siostra Faustyna (…) odprawiała nowennę, która polegała na odmówieniu każdego dnia 1000 „Zdrowaś Maryjo…” poza obowiązkowymi modlitwami w kaplicy i ćwiczeniami duchowymi. Sama przyznała: Dla chcącego – nic trudnego. Poza rekreacją modliłam się i pracowałam. W dniach tych nie wymówiłam ani jednego słowa niekoniecznie potrzebnego, chociaż muszę przyznać, że ta sprawa wymaga dość dużo uwagi i wysiłku. Ale dla uczczenia Niepokalanej nic nie ma za wiele (Dz. 1413).

Info za  —> Faustyna.pl: Nowenna przed uroczystością Niepokalanej


Posłuchaj Ewangelii i medytacji na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP


Jan Paweł II, 8 grudnia 2004 roku:

Tota pulchra es, Maria!

Dokładnie 150 lat temu, 8 grudnia 1854 r., bł. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Przywilej zachowania od grzechu pierworodnego oznacza, że została Ona jako pierwsza odkupiona przez swego Syna. Jej wzniosłe piękno, odbicie piękna Chrystusa, jest dla wszystkich wierzących rękojmią zwycięstwa łaski Bożej nad grzechem i śmiercią.

Niepokalane Poczęcie oświetla drogę ludzkości wszystkich czasów. Na początku trzeciego tysiąclecia wzywa nas do nadziei i wiary w Boga, Jego zbawienie i życie wieczne, a w sposób szczególny oświeca drogę Kościoła prowadzącego nową ewangelizację.

Za —> opoka.org.pl: Jan Paweł II, Maryja odbiciem piękna Chrystusa, 8 XII 2004— Rozważanie papieskie przed modlitwą «Anioł Pański»


Czcicielem Maryi Niepokalanie Poczętej był św. o. Maksymilian Kolbe. 16 października 1917 roku jeszcze jako kleryk wraz ze swoimi współbraćmi założył ruch maryjny nazwany Rycerstwem Niepokalanej. Było ono odpowiedzią na wezwania Maryi do nawrócenia. Z okazji jubileuszu Rycerstwa, na uroczystość Niepokalanego Poczęcia 2017 roku, biskupi przygotowali list, w którym przypomnieli wielką rolę ruchu maryjnego, którego powstanie wynikało z pragnienia ratowania dusz.

Przeczytaj —> List Episkopatu Polski z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej – “100 lat z Niepokalaną i Jej Rycerstwem”


6 czerwca 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem z udziałem Konferencji Episkopatu Polski został ponowiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Był to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Akt ten został ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8 września 2017 r. w uroczystość Narodzenia Matki Bożej.

Akt ten był nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

Zobacz treść —> Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi


Nabożeństwo zwane “Godziną łaski dla świata” przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia, od godziny 12.00 do 13.00.

U jego początków są objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari.

Czytaj całość —> Czym jest “Godzina łaski dla świata” w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia?


Posłuchaj mowy św. Anzelma, biskupa:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 8 grudnia 2021 | Niepokalanego Poczęcia NMP