Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

7 października – Wspomnienie Najświętszej Ma...

7 października – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

W dniu 7 października Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

Święty Pius V ustanowił wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, aby upamiętnić zwycięstwo floty chrześcijańskiej pod Lepanto w roku 1571, które zostało wyproszone modlitwą różańcową (…) Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie “Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

W modlitwie tej rozważamy tajemnice naszego odkupienia pod przewodnictwem Maryi, która w tych tajemnicach uczestniczyła.

Czytaj więcej na brewiarz.pl —> Najświętsza Maryja Panna Różańcowa

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 7 października – Wspomnienie NMP Różańcowej

Zobacz:

Różaniec ze św. Faustyną – Tajemnice radosne

Różaniec ze św. Faustyną – Tajemnice światła

Różaniec ze św. Faustyną – Tajemnice bolesne

Różaniec ze św. Faustyną – Tajemnice chwalebne


W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach październikowe nabożeństwa różańcowe są odprawiane w kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny codziennie o godz. 19:00, a w niedziele i święta oraz pierwszy piątek miesiąca o 18:30. Natomiast w Bazylice codziennie o godz. 17:30.

Do modlitwy różańcowej z siostrami Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach można się włączyć przez ⇒ transmisję on-line na stronie Faustyna.pl i na kanale Faustyna ⇒ na YouTube.

Transmisja online nabożeństw różańcowych w łagiewnickiej Bazylice dostępna jest na stronie Rektoratu Sanktuarium ⇒ Misericordia.eu oraz na kanale w serwisie YouTube ⇒ Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 7 października 2023


Polecamy reportaż “Różańcowa Polska” – relację Telewizji Trwam z ogólnopolskiej inicjatywy „Różaniec do Granic”, która miała miejsce w dniu 7 października 2017 r. – święto Matki Bożej Różańcowej > “Różańcowa Polska”

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Reportaż: Różańcowa Polska


“Dlaczego nawała turecka niespodziewanie załamała się pod Lepanto? Dlaczego Maryja objawiła się w malutkiej wiosce, która nosi imię córki Mahometa? Dlaczego Armia Czerwona wycofała się z Austrii? Jakie tajemnice kryją tajemnice różańcowe?

Ci, którzy będą gorliwie odmawiali Różaniec, „otrzymają wszystko, o co poproszą”, usłyszał od samej Maryi błogosławiony Alanus de la Roche. Historia zna wiele przypadków, które pokazują, że tłum rozmodlonych ludzi był w stanie zatrzymać wielkie historyczne kataklizmy…”

Czytaj całość —> wiara.pl: Różaniec na szaniec


“Chrześcijaństwo nie jest religią dezerterów z tego świata. Uczniowie Jezusa są wezwani, aby kształtować oblicze ziemi, na której żyją. Czasem oznacza to obowiązek obrony własnego domu. Kiedy w XVI wieku tureckie imperium przygotowywało się do podbicia Europy, niebezpieczeństwo było realne. Sto lat wcześniej Turcy zdobyli Konstantynopol, kładąc kres istnieniu ponad 1000-letniego chrześcijańskiego cesarstwa na Wschodzie.

Świątynia Hagia Sophia, największa chluba Bizancjum, została zamieniona w meczet. „Z bazyliki Piotrowej uczynię stajnię dla moich koni!” – odgrażał się tym razem sułtan Selim II. Papież Pius V, dominikanin, mobilizował Europejczyków do obrony. Chrześcijańska flota starła się z turecką w Zatoce Korynckiej w pobliżu Lepanto 7 października 1571 roku. To była jedna z największy morskich bitew w dziejach. Po obu stronach walczyło po ok. 200 okrętów. Turcy zostali pokonani…”

Czytaj całość —> wiara.pl: ks. Tomasz Jaklewicz, Modlitwa o zwycięstwo


“Dziś wraz z zakonem dominikańskim obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Spośród braci [zakonu], którzy najmocniej przyczynili się do rozwoju różańca, należy wymienić przede wszystkim bł. Alana de La Roche (1428–1478), którego wkładem było rozpowszechnianie tej modlitwy i troska o nadanie jej przejrzystej struktury.

Nasi bracia zakładali wszędzie bractwa różańcowe, począwszy od pierwszego, które założył właśnie bł. Alan w Douai w 1470 roku, i od tego sławnego bractwa, które za zgodą Stolicy Apostolskiej założył w Kolonii dominikanin Jakub Sprenger. Papież św. Pius V bullą Consueverunt Romani Pontifices (17 września 1569) ustanowił ostateczną formę różańca, a w bulli Salvatoris Domini (5 marca 1572) ustanowił liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny od Zwycięstwa, nazwanej później Różańcową (za: Teksty własne Zakonu Kaznodziejskiego).”

Zobacz więcej —> liturgia.pl: Maria – „od wewnątrz oświetlona”


Posłuchaj fragmentu Kazania św. Bernarda, opata:

Wideo —> Maskacjusz.tv: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 7 października 2023


“Jak podaje legenda, kiedy Matka Boża ukazała się św. Dominikowi, założycielowi Zakonu Kaznodziejskiego, dała mu w prezencie różaniec oraz złożyła 15 obietnic dla każdego, kto będzie odmawiał tę modlitwę. Według historyków, nie ma dowodów na to, że to zdarzenie faktycznie miało miejsce. Podejrzewają oni, że historia ta została spopularyzowana przez Alana z La Roche, niemieckiego lub belgijskiego dominikanina, teologa katolickiego żyjącego w XV w, który opublikował broszurę zawierającą tekst 15 obietnic Maryi…”

Czytaj całość —> misyjne.pl: 15 obietnic Matki Bożej dla odmawiających różaniec


Zapraszamy do modlitwy różańcowej z o. Łukaszem Buksą OFM.

Śpiewana modlitwa różańcowa skomponowana przez o. Łukasza dostępna jest na płycie „Tobie” a także na kanale franciszkanina w serwisie YouTube. Każda z pięciu tajemnic ma nieco inny muzyczny charakter ⇒ Różaniec – o. Łukasz Buksa OFM