Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłos...

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach – 19 sierpnia 2018

W niedzielę 19 sierpnia 2018 r. odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach pod hasłem “Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Tego dnia abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, poświęci nowe organy w łagiewnickiej Bazylice. Dla pątników przygotowano niespodziankę – „wodę z Łagiewnik”. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie w TV Miłosierdzie i Radiu Miłosierdzie.

W tym roku Pielgrzymkę poprzedza Triduum; od czwartku do soboty odbywają się nabożeństwa – o godz. 18 sprawowane będą Msze św., w czasie których homilie głosi ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ. W kolejne dni towarzyszyć będą im hasła: “Jak śpiew i muzyka stają się modlitwą”, “Harmonia i piękno przybliżają Boga” oraz “Oddać Bogu czyli ubogacić”.

Wydarzenie —> na Facebooku

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium w Łagiewnikach wyjaśnia, że pomysł cyklicznej pielgrzymki zrodził się z potrzeby serca. – W przestrzeni życia społecznego, a także religijnego, zdecydowanie więcej jest próśb, oczekiwań a niekiedy nawet żądań, a za mało jest ducha wdzięczności. Czciciele Bożego Miłosierdzia do tej umiejętności dziękczynienia Panu Bogu oraz ludziom dobrej woli chcą ciągle dorastać przy Sercu Jezusa Miłosiernego – mówi.

Rozmowa z ks. prałatem Franciszek Ślusarczyk, kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozmawia Małgorzata Pabis

Opublikowany przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Poniedziałek, 13 sierpnia 2018

 

Sam pomysł pielgrzymki wyszedł od Prezesa Fundacji Bożego Miłosierdzia – ks. Zygmunta Kosowskiego. – Każdego roku wspominamy przede wszystkim rocznicę konsekracji Bazyliki oraz zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu, bo jest to wydarzenie historyczne, ukazujące niezawodne źródło nadziei na całe nowe tysiąclecie. Wraz z apostołami Miłosierdzia chcemy wysławiać Bożą dobroć za setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40 rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra w Rzymie. Jest to także rok dziękczynienia za 150 lat posługi w Krakowie Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, w którym dojrzewała do świętości Faustyna Kowalska. Jej ziemskie życie dobiegło kresu przed 80 laty, ale jej twórcza obecność przynosi wciąż błogosławione owoce dla Krakowa i całego świata-wyjaśnia kustosz sanktuarium.

W głównym dniu – w niedzielę – już od rana czciciele Jezusa Miłosiernego mogą uczestniczyć w Eucharystii i skorzystać z sakramentu pokuty. W auli św. Jana Pawła II będzie można obejrzeć wartościowe filmy: „Ignacego Loyolę”, „Czekając na motyle” i „Sprawę Chrystusa”.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie poświęcenie nowych organów, którego dokona ks. abp Marek Jędraszewski po Godzinie Miłosierdzia i Mszy św. – Zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się dodatkową inspiracją i motywacją do tego, aby już w tym roku można było wyśpiewać wspaniały hymn wdzięczności ku czci Bożego Miłosierdzia. W realizacji tego niełatwego dzieła odczuwaliśmy szczególne Boże błogosławieństwo i niezwykłą życzliwość Ofiarodawców, którzy składali często „wdowi grosz”, aby to dzieło mogło powstać i służyć kolejnym pokoleniom. Jubileuszowa Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia jest więc dobrą okazją, by wyrazić im naszą ogromną wdzięczność za stałą duchową więź z tym Sanktuarium i szlachetność ich serc, która wyraża się w konkretnych czynach miłosierdzia, dobrym słowie i wytrwałej modlitwie o Boże Miłosierdzie dla całego świata – mówi kustosz sanktuarium.

Wieczorem o 19.00 odbędzie się w bazylice koncert, w którym na nowych organach zagrają: Sarah Kim (Francja), Andrew Reid (Wielka Brytania i Krzysztof Michałek. W programie: N. de Grigny, J. S. Bach, M. Ravel, C. H. Parry, P. Whitlock, O. Messiaen, G. Mushel oraz improwizacje organowe.

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach – 19 sierpnia 2018

fot. milosierdzie.pl

Organizatorzy Pielgrzymki co roku przygotowują dla Czcicieli Bożego Miłosierdzia niespodziankę.W tym roku będzie to „Woda z Łagiewnik” z wizerunkiem Sanktuarium, by przypominała Pielgrzymom o chrześcijańskiej godności otrzymanej na chrzcie świętym, o źródle Bożego Miłosierdzia, do którego prowadzą nas święte sakramenty oraz o prawdziwej wolności, do której wyswobodził nas Chrystus – podkreśla ks. Ślusarczyk i dodaje: – Tę wolność odnajdujemy w sposób szczególny u kratek konfesjonału, dlatego będziemy Bogu dziękować również za niezwykłe wydarzenie sprzed dwóch lat, kiedy do tego Sanktuarium przybył papież Franciszek z młodzieżą całego świata. Po przejściu przez „Bramę Miłosierdzia” zasiadł do konfesjonału jako jeden ze spowiedników, aby nam przypomnieć, gdzie trzeba szukać i gdzie można odnaleźć prawdziwą wolność serca!

Tradycyjnie już w czasie trwania pielgrzymki będą prezentowane dzieła miłosierdzia, w tym m.in. Poradnia Miłosierdzia, Duszpasterstwo „Sychar”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Apostolat Ratunku Konającym, Rodzice Dzieci Utraconych. Spotkaniu towarzyszyć będzie hasło „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.

Małgorzata Pabis

Info za —> milosierdzie.pl: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach


Program 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia

Triduum przed poświęceniem organów

– czwartek (16.08., godz. 18:00), “Jak śpiew i muzyka stają się modlitwą”
– piętek (17.08., godz. 18:00), “Harmonia i piękno przybliżają Boga”
– sobota (18.08., godz. 18:00), “Oddać Bogu czyli ubogacić”

Niedziela (19.08.2018) – Msze Święte w bazylice

– godz. 9:00 pod przewodnictwem ks. prezesa Zygmunta Kosowskiego
– godz. 10:30 pod przewodnictwem ks. bpa Jana Zająca
– godz. 12:00 pod przewodnictwem ks. dra Stanisława Mieszczaka SCJ
– godz. 13:30 pod przewodnictwem ks. prałata Mariana Rapacza
– godz. 15:20 pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego
– godz. 18:00 pod przewodnictwem ks. rektora Franciszka Ślusarczyka

Godzina Miłosierdzia o godz. 15:00
a po niej uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, który dokona poświęcenia organów.

Spowiedź od godz. 8:00 do 19:00

Koncert organowy o godz. 19:00

Sarah Kim (Francja) – organy
Andrew Reid (Wielka Brytania) – organy
Krzysztof Michałek – organy

W programie: N. de Grigny, J. S. Bach, M. Ravel, C. H. Parry, P. Whitlock, O. Messiaen, G. Mushel oraz improwizacje organowe.

Szczegółowy program pielgrzymki znajduje —> TUTAJ