Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 17 sierpnia 2018 obowiązuje post?

Czy w piątek 17 sierpnia 2018 obowiązuje post?

W piątek 17 sierpnia 2018 r. obchodzimy w Kościele w Polsce liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jacka, prezbitera.

Zobacz też —> Czy w piątek 16 sierpnia 2019 obowiązuje post?

Jacek Odrowąż urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku. Po studiach w Paryżu i w Bolonii został kapłanem i kanonikiem krakowskim. Towarzysząc biskupowi Iwonowi do Rzymu, zetknął się ze św. Dominikiem i razem z bł. Czesławem przyjął od niego habit. Wróciwszy do Krakowa, założył tam pierwszy w Polsce klasztor dominikanów. Z Krakowa podejmował liczne wyprawy misyjne na Ruś, do Prus i na pogranicze Litwy. Wyniszczony pracą zmarł w Krakowie w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w roku 1257.

Św. Jacek jest głównym patronem metropolii katowickiej (archidiecezja katowicka, diecezje gliwicka i opolska), gdzie tego dnia przypada uroczystość. Jest także wśród patronów archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa, gdzie tego dnia przypada święto.

Czytaj więcej —> brewiarz.pl: Święty Jacek, prezbiter

Wierni w Polsce są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) lub gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Ponieważ piątek 17 sierpnia 2018 r. ma w Polsce rangę wspomnienia obowiązkowego, nie zaś uroczystości, dlatego w większości diecezji w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Jednocześnie, ponieważ dzień ten jest uroczystością w metropolii katowickiej (archidiecezja katowicka, diecezje gliwicka i opolska), której św. Jacek jest głównym patronem, a także we wszystkich parafiach w Polsce pod wezwaniem św. Jacka, prezbitera – dlatego na ich terenie w dniu 17 sierpnia 2018 r. nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.


Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. w dniu 17 sierpnia 2018


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce