Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

3. rocznica kanonicznego objęcia archidiecezji kra...

3. rocznica kanonicznego objęcia archidiecezji krakowskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego – 28 stycznia 2020

We wtorek 28 stycznia 2020 r. minęły dokładnie trzy lata od kanonicznego objęcia archidiecezji krakowskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego. 28 stycznia 2017 r. w katedrze na Wawelu odbył się ingres nowego metropolity krakowskiego.

Po odczytaniu bulli papieskiej, abp Salvatore Pennacchio wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem przekazali abp. Markowi Jędraszewskiemu pastorał. Następnie nuncjusz papieski odprowadził nowego metropolitę do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego.

W uroczystej liturgii wzięli udział m.in. prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło, a także liczni przedstawiciele świata polityki i kultury, a także wierni archidiecezji krakowskiej i archidiecezji łódzkiej. W katedrze wawelskiej obecni byli także polscy i zagraniczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, m.in. kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

W czasie homilii, do wszystkich zebranych w katedrze i tworzących Kościół krakowski, abp Marek Jędraszewski apelował:

Proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka; ukazujcie prawdę o Chrystusie Królu, przejmująco wyrażoną przez św. Brata Alberta w obrazie Ecce Homo, gdzie korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi; idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary. Stańmy się wszyscy świadomymi uczestnikami wspaniałej „liturgii dziejów” w tym czasie i w tym miejscu, które wyznaczył nam Pan. Pamiętajmy o słowach świętego Pasterza Jana Pawła II Wielkiego, który jak nikt inny czuwał nad polską ziemią: „ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń”.

Całą homilię z ingresu abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu można przeczytać —> TUTAJ

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2016 r.

Info za —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: 3. rocznica kanonicznego objęcia Archidiecezji Krakowskiej przez abp. Marka Jędraszewskiego

– To jest los pasterza i nie można się tego lękać. (…) Chodzi o to, żeby głosić prawdę – mówi abp Marek Jędraszewski zarówno o trudnych doświadczeniach, jak i wyrazach wsparcia płynących od różnych środowisk w związku z bezkompromisowym głoszeniem prawdy.

W wywiadzie z okazji 3. rocznicy kanonicznego objęcia Archidiecezji Krakowskiej metropolita wskazuje na ważne wydarzenia z tego czasu, a także mówi o nadziejach związanych z obchodzonym w tym roku 100-leciem urodzin Karola Wojtyły.

Zobacz więcej —> Abp Marek Jędraszewski w 3. rocznicę kanonicznego objęcia Archidiecezji Krakowskiej: chodzi o to, żeby głosić prawdę