Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

29 września – Święto świętych Archaniołów Mi...

29 września – Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

W dniu 29 września Kościół powszechny obchodzi liturgiczne święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Aniołowie są “duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie”, by im objawić plany Stwórcy, by ich bronić przed szatanem. W rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół czci trzech Archaniołów, którzy odegrali szczególną rolę w historii zbawienia.

Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 29 września | Św. Michał, Gabriel i Rafał

Archanioł Michał (“Któż jak Bóg”) stoczył walkę ze złymi duchami i nadal wspiera ludzi w walce ze złem.

Archanioł Gabriel (“Bóg jest mocą”) wielokrotnie przekazywał ludziom zlecenia od Boga. To on zwiastował Pannie Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego.

Archanioł Rafał (“Bóg uleczy”), jeden z siedmiu Aniołów, którzy stoją przed Panem, był opiekunem młodego Tobiasza.

Chrześcijanin powinien zachować w sobie głębokie poczucie niewidzialnej obecności i wspierającej go działalności aniołów.

Czytaj więcej o świętych Archaniołach —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. w dniu 29 września 2020 r.

Aniołowie są istotami ze swej natury różnymi od ludzi. Należą do stworzeń, są nam bliscy, dlatego Kościół obchodzi ich święto. Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela – 24 marca, a św. Rafała – 24 października. Obecnie wszyscy trzej archaniołowie są czczeni wspólnie…

Całość —> brewiarz.pl: Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel


W roku 2021 przypada setna rocznica oficjalnego zatwierdzenia Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, założonego przez bł. ks. Bronisława Markiewicza. W ostatni weekend września 2020 w Miejscu Piastowym zainaugurowano Roku Jubileuszowy.

W sobotni wieczór, 26 września 2020 r., przed kościołem parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Miejscu Piastowym zgromadził się tłum wiernych oczekujących na przyjazd peregrynującej Figury św. Michała Archanioła. W parafii miała także miejsce Msza św., której przewodniczył Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk CSMA. Po Eucharystii, odbyła się procesja z Figurą św. Michała Archanioła do czterech stacji, podczas której siostry michalitki i księża michalici, parafianie, przyjezdni goście, dzieci i młodzież z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych modlili się o potrzebne łaski za wstawiennictwem Księcia Aniołów i dziękowali za dar Zgromadzenia. Uroczysty „pochód światła” zakończył się w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza „Na Górce”. Czuwanie przy Figurze św. Michała Archanioła, które trwało do północy było czasem skupienia, modlitwy i refleksji.

O północy odbyła się Anielska Pasterka, której przewodniczył Wikariusz Generalny ks. Rafał Kamiński CSMA, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Poświata CSMA…

(…) Z okazji 100-lecia zgromadzenia Michalitów papież Franciszek wystosował oficjalny list, w którym podkreślał ogromną rolę michalitów w udzielaniu pomocy dzieciom ubogim i opuszczonym…

(…) W niedzielę 27 września 2020 r. godzinie 13:00 odbyła się Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, transmitowana przez TVP Polonia…

Zobacz pełną relację / transmisja online —> michalici.pl: Inauguracja roku jubileuszowego


W 1886 roku papież Leon XIII napisał specjalną modlitwę (inwokację) do św. Michała Archanioła pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć.

Nie znamy jednak dokładnie szczegółów tego widzenia. Jest pewne, że Papież napisał tę modlitwę i 29 lipca 1886 r., polecił Sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich Ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św, cichej, tzn. nie śpiewanej. Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej (por. Decreta Liturgica, 1886, f. 44A, Archiwum Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ex Archiwum Kongregacji Obrzędów) …

Czytaj całość —> “Któż jak Bóg”/katolik.pl: 120 lat modlitwy papieża Leona XIII do św. Michała Archanioła

Archaniołowie, których wspomnienie dzisiaj obchodzimy są skutecznymi orędownikami w wielu sprawach. Zobacz modlitwy, które pomogą w ważnych sprawach: Do św. Michała Archanioła w walce ze złymi duchami, Do św. Gabriela Archanioła o zaufanie Bogu oraz Do św. Rafała Archanioła o uzdrowienie.

Modlitwy pochodzą z książki: Archaniołowie. Modlitewnik…

Czytaj całość —> deon.pl: Trzy wyjątkowe modlitwy za wstawiennictwem Archaniołów

“O wielki Książę niebieski, najwierniejszy Stróżu Kościoła, Święty Michale Archaniele (…) Ciebie dziś obieram za szczególnego Obrońcę i Orędownika..”

– zapraszamy do modlitewnego aktu Oddania się św. Michałowi Archaniołowi…

Zobacz treść —> Aktu oddania św. Michałowi Archaniołowi


Posłuchaj fragmentu Homilii św. Grzegorza Wielkiego, papieża:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 29 września 2020


“Któż jak Bóg” to dwumiesięcznik o Aniołach i życiu duchowym, a także grupa pasjonatów zrzeszona wokół Zgromadzenia księży Michalitów, której celem jest ewangelizacja i przybliżanie świata Aniołów.

Odwiedź serwis internetowy —> Któż jak Bóg

💙 Niebiańska bazylika na Gargano 💙 – miejsce namaszczone obecnością Świętego Michała Archanioła💞. Byłeś… doświadczyłeś … ? ✨Podziel się z innymi w komentarzu 👇✅Subskrybuj nasz kanał: https://bit.ly/3lXAMSc

Opublikowany przez Któż jak Bóg Poniedziałek, 28 września 2020


Obejrzyj audycję Telewizji Trwam z cyklu Rozmowy niedokończone: Dlaczego warto żyć z Aniołami i Archaniołami.

Gośćmi Telewizji TRWAM byli w dniu 30 stycznia 2018 r. redaktorzy czasopisma “Któż jak Bóg”: ks. Piotr Prusakiewicz, ks. Robert Ryndak oraz Dorota Szumotalska.

Wideo —> Radio Maryja/T Trwam (2018): Rozmowy niedokończone: Dlaczego warto żyć z Aniołami i Archaniołami