Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

29 września – Święto świętych Archaniołów Mi...

29 września – Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

W dniu 29 września Kościół powszechny obchodzi liturgiczne święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Aniołowie są “duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie”, by im objawić plany Stwórcy, by ich bronić przed szatanem. W rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół czci trzech Archaniołów, którzy odegrali szczególną rolę w historii zbawienia.

Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 29 września | Św. Michał, Gabriel i Rafał


Archanioł Michał (“Któż jak Bóg”) stoczył walkę ze złymi duchami i nadal wspiera ludzi w walce ze złem.

Archanioł Gabriel (“Bóg jest mocą”) wielokrotnie przekazywał ludziom zlecenia od Boga. To on zwiastował Pannie Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego.

Archanioł Rafał (“Bóg uleczy”), jeden z siedmiu Aniołów, którzy stoją przed Panem, był opiekunem młodego Tobiasza.

Chrześcijanin powinien zachować w sobie głębokie poczucie niewidzialnej obecności i wspierającej go działalności aniołów.

Czytaj więcej o świętych Archaniołach —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. w dniu 29 września 2023 r.


Aniołowie są istotami ze swej natury różnymi od ludzi. Należą do stworzeń, są nam bliscy, dlatego Kościół obchodzi ich święto. Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela – 24 marca, a św. Rafała – 24 października. Obecnie wszyscy trzej archaniołowie są czczeni wspólnie…

Całość —> brewiarz.pl: Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel


Jedyne w Polsce sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się w Miejscu Piastowym, na Podkarpaciu.

Jaką rolę pełni? Kim był mistyk, który je zapoczątkował? I w jakich intencjach co roku, przed świętem św. Michała Archanioła, idą tu dwie procesje ku Jego czci: wieczorna światła i procesja z dziećmi, przebranymi za anioły i za św. Michała – polecamy reportaż EWTN Polska:

Wideo —> EWTN Polska: W sanktuarium św. Michała | REPORTAŻ


W roku 2021 przypadała 100. rocznica oficjalnego zatwierdzenia Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, założonego przez bł. ks. Bronisława Markiewicza.

O szczególnym Archaniele, który walczył z Lucyferem i o michalitach, kończących właśnie obchody 100-lecia swojego istnienia, z ks. Janem Seremakiem, rektorem sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, rozmawiała red. Dorota Niedźwiecka.

Za —> ewtn.pl: Jedyne w Polsce sanktuarium św. Michała | WYWIAD i FOTORELACJA


W 1886 roku papież Leon XIII napisał specjalną modlitwę (inwokację) do św. Michała Archanioła pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć.

Nie znamy jednak dokładnie szczegółów tego widzenia. Jest pewne, że Papież napisał tę modlitwę i 29 lipca 1886 r., polecił Sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich Ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św, cichej, tzn. nie śpiewanej. Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej (por. Decreta Liturgica, 1886, f. 44A, Archiwum Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ex Archiwum Kongregacji Obrzędów) …

Czytaj całość —> “Któż jak Bóg”/katolik.pl: 120 lat modlitwy papieża Leona XIII do św. Michała Archanioła


Archaniołowie, których wspomnienie dzisiaj obchodzimy są skutecznymi orędownikami w wielu sprawach. Zobacz modlitwy, które pomogą w ważnych sprawach: Do św. Michała Archanioła w walce ze złymi duchami, Do św. Gabriela Archanioła o zaufanie Bogu oraz Do św. Rafała Archanioła o uzdrowienie.

Modlitwy pochodzą z książki: Archaniołowie. Modlitewnik…

Czytaj całość —> deon.pl: Trzy wyjątkowe modlitwy za wstawiennictwem Archaniołów

“O wielki Książę niebieski, najwierniejszy Stróżu Kościoła, Święty Michale Archaniele (…) Ciebie dziś obieram za szczególnego Obrońcę i Orędownika..”

– zapraszamy do modlitewnego aktu Oddania się św. Michałowi Archaniołowi…

Zobacz treść —> Aktu oddania św. Michałowi Archaniołowi


Posłuchaj fragmentu Homilii św. Grzegorza Wielkiego, papieża:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 29 września 2020


“Któż jak Bóg” to dwumiesięcznik o Aniołach i życiu duchowym, a także grupa pasjonatów zrzeszona wokół Zgromadzenia księży Michalitów, której celem jest ewangelizacja i przybliżanie świata Aniołów.

Odwiedź serwis internetowy —> Któż jak Bóg


Obejrzyj audycję Telewizji Trwam z cyklu Rozmowy niedokończone: Dlaczego warto żyć z Aniołami i Archaniołami.

Gośćmi Telewizji TRWAM byli w dniu 30 stycznia 2018 r. redaktorzy czasopisma “Któż jak Bóg”: ks. Piotr Prusakiewicz, ks. Robert Ryndak oraz Dorota Szumotalska.

Wideo —> Radio Maryja/T Trwam (2018): Rozmowy niedokończone: Dlaczego warto żyć z Aniołami i Archaniołami