Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 maja – Wspomnienie św. Rity z Cascii

22 maja – Wspomnienie św. Rity z Cascii

W dniu 22 maja Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne św. Rity z Cascii, zakonnicy.

Św. Rita żyła w Umbrii w XV wieku. Najpierw zaślubiona porywczemu mężowi, cierpliwie znosiła jego złośliwości i pojednała go z Bogiem. Potem, po śmierci męża i synów, wstąpiła do klasztoru augustianek, gdzie dawała wspaniały przykład cierpliwości i pokuty. Zmarła około roku 1457.

Czytaj więcej o świętej Ricie —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Modlitwa do św. Rity

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 22 maja | św. Rita z Cascii


W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, przy ołtarzu św. Rity, 22-go dnia każdego miesiąca odprawiane są Msze św. połączone z obrzędem poświęcenia róż: o godz. 7:00, 8:00, 10:00, 12:00, 18:00. Przed Mszą św. o godz. 11:30 i 17:30 nabożeństwo z odczytaniem próśb i podziękowań zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity.

Zobacz więcej —> kazimierz.augustianie.pl: Św. Rita z Cascii


Rita z Cascii to dziś jedna z ulubionych świętych.

Solidnie na tę pozycję zapracowała swoją… skutecznością. Tysiące ludzi – o czym głoszą pozostawione świadectwa – doświadczyło i doświadcza jej wstawiennictwa nawet w najtrudniejszych sprawach. Ludzie polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele.

Mąż został zasztyletowany przez dawnych swych kompanów. Rita najprawdopodobniej znała ich nazwiska, ale nie chciała wyjawić rodzinie, która domagała się zemsty. W tym samym roku doszło jeszcze drugie doświadczenie krzyża. Rita modliła się, aby Bóg prędzej zabrał jej synów z tego świata, aniżeli mieliby stać się zabójcami, mścicielami swego ojca. I wkrótce Rita – wdowa opłakiwała śmierć swoich nastoletnich dzieci. Przyszła zaraza, chłopcy umarli. Serce Rity wypełnione zostało cierpieniem, które jeszcze zwiększały natrętne i uporczywe żądania rodziny męża, by wyjawiła nazwiska jego zabójców i umożliwiła zemstę. Rita przez trzy lata pokutowała i modliła się samotnie, najchętniej na szczycie wysokiego wzgórza – Scoglio, nieopodal rodzinnej wioski. Prosiła Boga o cud pojednania rodzin i o to, by mogła zrealizować marzenie swego dzieciństwa: wstąpić do klasztoru. Tak też się stało.

Rita fascynuje tym, że zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania. Była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką.

Za —> Echo Katolickie/opoka.org.pl: Jolanta Krasnowska-Dyńka: Geniusz kobiety – matki


Św. Jan Paweł II o świętej Ricie

… Jakie jest przesłanie, które kieruje do nas ta święta? Jest to przesłanie płynące z jej życia: Rita podjęła drogę pokory i posłuszeństwa, aby coraz doskonalej upodabniać się do Ukrzyżowanego. Znak widniejący na jej czole jest potwierdzeniem jej chrześcijańskiej dojrzałości. Na krzyżu z Jezusem została jakby ukoronowana miłością, której doświadczyła i którą wyrażała w sposób heroiczny w swoim domu oraz uczestnicząc w życiu swego miasta.

Żyjąc duchowością św. Augustyna, Rita stała się uczennicą Ukrzyżowanego i „ekspertem od cierpienia”; nauczyła się rozumieć bóle ludzkiego serca. Dlatego też stała się orędowniczką ubogich i zrozpaczonych, uzyskując niezliczone łaski pociechy i umocnienia dla tych, którzy wzywają ją w różnorakich sytuacjach.

Rita z Cascii była pierwszą kobietą kanonizowaną podczas Wielkiego Jubileuszu u progu XX-go wieku, 24 maja 1900 roku. Potwierdzając jej świętość, mój poprzednik, Leon XIII, zauważył, że była ona tak miła Chrystusowi, iż zdecydował się On odcisnąć na niej pieczęć swego miłosierdzia i swojej męki. Przywilej ten został jej udzielony za jej wyjątkową pokorę, za jej wewnętrzne oderwanie od ziemskich pożądań oraz za godnego podziwu ducha pokuty, który towarzyszył jej w każdej chwili życia.

Dziś, sto lat od jej kanonizacji, z radością po raz kolejny wskazuję na nią jako na znak nadziei, szczególnie dla rodzin. Drogie rodziny chrześcijańskie, obyście i wy również, naśladując jej przykład, nauczyły się znajdować w wierności Chrystusowi siłę do pełnienia waszej misji służenia cywilizacji miłości!…

Czytaj całość —> www.sw-rita.pl: Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone do czcicieli św. Rity, przybyłych do Rzymu w setną rocznicę Jej kanonizacji 20 maja 2000 roku


Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu został ogłoszony w niedzielę 19 maja 2019 r. Sanktuarium Świętej Rity – patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. Zostało ono erygowane w związku z rozwijającym się kultem.

„Kult św. Rity nie jest długi w naszej parafii, bo przed 26 laty biskup Piotr Bednarczyk dokonał poświęcenia obrazu Świętej Rity w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Ten obraz szybko zasłynął łaskami i cudami. Na nowennie są setki ludzi, nie tylko z naszej parafii, bo pielgrzymi przyjeżdżają autokarami. Kiedy z nimi rozmawiam potwierdzają że św. Rita jest wielką orędowniczką” – mówi ks. Czesław Paszyński, proboszcz parafii.

Czytaj więcej / wideo / homilia biskupa Jeża —> diecezja.tarnow.pl: Już jest Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu


Posłuchaj rozmowy: Św. Rita – patronka małżeńskich trudów.

Rozmowa to 12 odcinek cyklu “Rodzina na manowcach – szansa na powrót” – rekolekcji wielkopostnych SalveTV dla małżeństw, prowadzonych w 2018 roku przez Ewę Pietrzak i ks. Andrzeja Sochala.

Wideo —> SalveTV: Św. Rita – patronka małżeńskich trudów [#12]