W dniu 21 września Kościół powszechny obchodzi święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty.
Mateusz pochodził z Kafarnaum. Pełnił urząd celnika, gdy Jezus powołał go na apostoła. Ewangelia Mateusza najdokładniej wskazuje związek Starego i Nowego Przymierza. Według tradycji Mateusz głosił Ewangelię na Wschodzie.
Zobacz więcej o św. Mateuszu —> na brewiarz.pl
Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 21 września | Św. Mateusz Ewangelista
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
#Święto
😇 Św. MATEUSZA,
Apostoła i Ewangelisty#Modlitwa
🙏Boże, Ty w niewysłowionym miłosierdziu wybrałeś celnika Mateusza na apostoła, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy jak on szli za Chrystusem i wiernie przy Nim trwali. pic.twitter.com/gf4apSUz56— Magnificat Polska (@MagnificatPL) September 21, 2018
Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 21 września 2022
Benedykt XVI o św. Mateuszu Apostole i Ewangeliście:
(fragment katechezy środowej z dnia 30 sierpnia 2006 roku)
“… w postaci Mateusza Ewangelie ukazują paradoks z prawdziwego zdarzenia: ten, kto pozornie daleki jest od świętości, może stać się wręcz przykładem przyjęcia miłosierdzia Bożego i ukazać jego cudowne skutki w swym życiu. W związku z tym św. Jan Chryzostom uczynił znaczące spostrzeżenie: zauważył on, że tylko w opowieści o kilku powołaniach wspomina się o pracy, jaką wykonywali zainteresowani. Piotr, Andrzej, Jakub i Jan zostali wezwani, kiedy łowili ryby, Mateusz właśnie kiedy pobierał podatki. Chodzi tu o zajęcia mało liczące się – komentuje Chryzostom – “albowiem nie ma nic bardziej wstrętniejszego od poborcy podatków i nic bardziej pospolitego od rybołówstwa” (“In Matth. Hom.”: PL 57, 363). Wezwanie Jezusa dociera więc także do osób będących na dole drabiny społecznej, kiedy wykonują swą zwykłą pracę.
Inną refleksją, jaką nasuwa opowiadanie ewangeliczne, jest stwierdzenie, że na powołanie przez Jezusa Mateusz odpowiada natychmiast: “On wstał i poszedł za Nim”. Zwięzłość tego zdania wyraźnie ukazuje gotowość Mateusza do udzielenia odpowiedzi na wezwanie. Oznacza to dla niego porzucenie wszystkiego, przede wszystkim tego, co gwarantowało mu pewny dochód, choć często nieuczciwy i hańbiący. Najwidoczniej Mateusz zrozumiał, że zażyłość z Jezusem nie pozwalała mu kontynuować działalności potępianej przez Boga. Łatwo domyślić się odniesienia do teraźniejszości: dziś również niedopuszczalne jest przywiązanie do rzeczy będących nie do pogodzenia z pójściem za Chrystusem, jak w przypadku nieuczciwie zgromadzonego bogactwa. Kiedyś Jezus powiedział bez niedomówień: “Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną” (Mt 19,21). To właśnie uczynił Mateusz: wstał i poszedł za Nim! W owym “wstaniu” można odczytać dystans do sytuacji grzechu i zarazem świadome przylgnięcie do nowego życia, prawego, w jedności z Jezusem…”
Czytaj całość —> wiara.pl: Benedykt XVI, Święty Mateusz, Katecheza z 30 sierpnia 2006
Dziś przeżywamy święto św. Mateusza, celnika Lewiego, powołanego przez Chrystusa na jego Apostoła, autora Ewangelii, misjonarza pogan, męczennika; patrona księgowych, pracowników kantorów, celników, urzędników podatkowych, straży granicznej oraz rodzin 🧑💻👨👩👧👦 pic.twitter.com/mCaCaCGKkX
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) September 21, 2022
Posłuchaj Ewangelii na 21 września wraz z komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 21 września – św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
… Szokuje lakoniczność opisu jego powołania. „Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: Pójdź za Mną! On wstał i poszedł za Nim”. Czy to możliwe? Tak po prostu, zostawić wszystko i pójść w siną dal za Nieznajomym. Może znał Jezusa już wcześniej, może słuchał Jego nauki, może ta decyzja dojrzewała w nim od dawna. Może tak było. A może raczej narastała w nim niechęć do samego siebie, swojej komory celnej, która stawała się klatką, w której dusił się coraz bardziej. I stąd tak nagła, odważna decyzja …
– czytaj całość na wiara.pl: Ks. Tomasz Jaklewicz, Wstał i poszedł – św. Mateusz
Posłuchaj homilii św. Bedy Czcigodnego:
Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 21 września 2021 | Św. Mateusza
Męka Pańska według świętego Mateusza
Męka Pańska według świętego Mateusza wykonana przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 r. w bazylice archikatedralnej w Łodzi.
Wideo —> Maskacjusz TV: Męka Pańska według świętego Mateusza
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja