Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

21 sierpnia – Wspomnienie św. Piusa X, papie...

21 sierpnia – Wspomnienie św. Piusa X, papieża

W dniu 21 sierpnia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Piusa X, papieża.

Józef Sarto urodził się w Riese w roku 1835. Wyświęcony na kapłana z wielką gorliwością spełniał obowiązki pasterskie. W roku 1884 został biskupem Mantui, w roku 1893 patriarchą Wenecji i kardynałem. W roku 1903 został wybrany papieżem i wybrał imię Pius X. Ożywił w Kościele życie eucharystyczne i rozpoczął reformę liturgii. Zmarł w roku 1914.

Czytaj więcej o św. Piusie X —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 21 sierpnia | św. Pius X

 

Odnowić wszystko w Chrystusie – tak brzmiało hasło pontyfikatu świętego papieża Piusa X. Wybrany został na biskupa Rzymu w roku 1903. Zasłynął jako orędownik tzw. wczesnej Komunii św. Uzasadniając obniżenie wieku, w którym można przystąpić do I Komunii świętej, mówił: „Będziemy mieli świętych pośród dzieci”. Kładł także nacisk na częste przyjmowanie Eucharystii. Papieża inspirował ruch liturgiczny, który domagał się bardziej aktywnego uczestnictwa wiernych w liturgii. Do historii przeszedł jako papież Eucharystii i gorliwy duszpasterz.

Czytaj całość —> wiara.pl: Odrodził życie eucharystyczne – św. Pius X

Z całą energią zwalczał współczesne błędy. Największym niebezpieczeństwem był modernizm – prąd, który obalał niemal wszystkie dogmaty. W encyklice Pascendi dominici gregis z 8 września 1907 r. modernizm został uroczyście potępiony, a kapłani zostali zobowiązani do składania przysięgi antymodernistycznej. Dla podniesienia wagi nauk biblijnych i dla przeciwstawienia się szerzonym błędom racjonalistycznym Pius X ustanowił Papieski Instytut Biblijny, istniejącą do dziś najwyższą szkołę biblijną (1909).

Czytaj całość —> brewiarzl.pl: Święty Pius X, papież

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 21 sierpnia 2023


Papież Benedykt XVI o św. Piusie X:

(fragmenty katechezy podczas środowej Audiencji Generalnej w dniu 18 sierpnia 2010 r.)

“… Pontyfikat św. Piusa X pozostawił niezniszczalne znaki w historii Kościoła i był naznaczony wielkim wysiłkiem reformy, streszczającej się w jego haśle biskupim: „Instaurare omnia in Christo” – Odnowić wszystko w Chrystusie. Jego posunięcia obejmowały różne środowiska kościelne.

(…) Św. Pius X uczy nas wszystkich, że u podstaw naszych działań apostolskich podejmowanych na wielu polach musi być zawsze głęboka osobista więź z Chrystusem, którą należy pielęgnować i rozwijać dzień po dniu. Dopiero wtedy, gdy jesteśmy rozmiłowani w Panu, będziemy w stanie poprowadzić ludzi do Boga i otworzyć ich na Jego miłosierną miłość, i w ten sposób otworzyć świat na miłosierdzie Boże.”

Czytaj całość —> niedziela.pl: Benedykt XVI, Święty Pius X, Audiencja Generalna, 18 sierpnia 2010


Papież dzieci – tak bywa nazywany Pius X. Kochał je i pragnął, by jak najwcześniej spotkały się z Panem Jezusem w sakramencie Eucharystii. Po wydaniu dekretu o Wczesnej Komunii Świętej otrzymał moc listów od dzieci. Oto fragment jednego z nich: “Chwilami tak się czuję po Komunii Świętej, jak gdyby tatuś mój tulił mnie w ramionach. Wówczas czuję się tak szczęśliwa, że nie mogę mówić ani słowa. Ale ukochany Zbawiciel wie, jak Go kocham!”. Papież list ten czytał ze łzami i powiedział do stojącego obok prałata: “Któryż biskup na świecie mógłby powiedzieć coś piękniejszego po spotkaniu się z Panem w Eucharystii?”. Co roku zapraszał do Watykanu dzieci rzymskie, które były u Pierwszej Komunii Świętej. Wołał wtedy do nich szczęśliwy: “Będziecie mi pomagać waszymi modlitwami, prawda? Papież ma tak wielkie troski, ale wy mi pomożecie modlitwą, jeśli Zbawiciel będzie mieszkał w sercach waszych”…

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Ks. Roman Kempny, Pasterze Kościoła – Św. Pius X

Copyright © by Gość Niedzielny (33/2001)


“… Polacy powinni szczególnie faworyzować tego świętego papieża, bo to jemu właśnie zawdzięczamy wezwanie w litanii loretańskiej „Królowo Polski, módl się za nami”. W 1906 roku ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej (przypadające 26 sierpnia) i wyniósł do godności bazyliki kościół na Jasnej Górze. A cztery lata później dodał jeszcze jedno święto do polskiego kalendarza liturgicznego – Matki Boskiej Królowej Polski (w tamtych latach było ustanowione dla dwóch diecezji: lwowskiej i przemyskiej)…”

Czytaj całość —> Stacja7.pl: Judyta Syrek, Święty papież Pius X. Ostatni wielki reformator


Posłuchaj fragmentu  konstytucji apostolskiej Divino afflatu papieża Piusa X:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 21 sierpnia 2023