Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, 21-28 lip...

20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, 21-28 lipca 2019 i “Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr…

20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa w dniach 21-28 lipca 2019 r. wraz z towarzyszącą mu „Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy” po raz 20. organizowany jest przez MIVA Polska (Mission Vehicle Association) – misyjną organizację powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski. W tym czasie wspominając postać św. Krzysztofa, patrona kierowców, szczególną troską otaczani są w Kościele w Polsce misjonarze i misjonarki na całym świecie. W odpowiedzi na ich prośby, prowadzone są zbiórki na pomoc w zakupie środków transportu.

fot. MIVA Polska

Zobacz też —> 14. Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy we wspomnienie św. Krzysztofa – 25 lipca 2019

Niech każdy ochrzczony czuje się posłanym, aby wziąć udział w misji niesienia Chrystusa ludziom całej ziemi, bo “miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14), jak mówił św. Paweł Apostoł Narodów – napisał w komunikacie na 20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa” Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD.

Przeczytaj —> Komunikat bp. Jerzego Mazura SVD na 20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa 2019

– MIVA Polska zachęca do szczególnej modlitwy za wszystkich poruszających się po drogach, aby wszyscy docierali szczęśliwie do celu podróży. Przypomina też o odpowiedzialności użytkowników za bezpieczeństwo na drogach i konieczności tworzenia kultury oraz wzajemnego szacunku na drogach – podkreślił w Komunikacie Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Biskup Mazur zwrócił się z prośbą do wiernych o udział w misyjnej “Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.” – „Bądźmy szczerze wdzięczni za Bożą opiekę i pomoc podczas naszych podróży i kierowania pojazdami i zechciejmy wesprzeć głosicieli Ewangelii na wszystkich kontynentach” – napisał Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zachęcając do organizacji w parafiach w całej Polsce zbiórek na pojazdy misyjne.

Inauguracją 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa i zarazem Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy był Ogólnopolski Misyjny Festyn Św. Krzysztofa pod hasłem “Z Maryją na Jeziorach MIVA pływa – z Mazur do peruwiańskiej Amazonii”, odbywający się przy Parafii p.w. Św. Mikołaja w Mikołajkach oraz na Placu Wolności w Mikołajkach.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. o godz. 11.00 w parafii p.w. św. Mikołaja w Mikołajkach, sprawowaną pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura SVD. Wzięło w niej udział kilkunastu misjonarzy i misjonarek z Afryki, Ameryki Łacińskiej, dyrektor MIVA Polska , ks. Jerzy Kraśnicki wraz pracownikami, Krajowy Duszpasterz Kierowców – ks. Marian Midura przedstawiciele służb mundurowych związanych z bezpieczeństwem na drodze, reprezentanci instytucji współpracujących z MIVA Polska oraz Przyjaciele i Dobroczyńcy MIVA Polska i zaproszeni goście. Nie zabrakło też turystów i odpoczywających na wakacjach w Mikołajach.

Zobacz więcej —> miva.pl: Inauguracja Tygodnia św. Krzysztofa w Mikołajkach

W 2018 r. w ramach „Akcji św. Krzysztof” udało się zebrać prawie 2 mln 800 tys. zł na. Za te pieniądze zakupiono środki transportu dla misjonarzy w 34 krajach świata. Było to: 40 samochodów, 3 busy, 2 ambulanse; 2 traktory; 1 moto-taczka; 64 motocykle i motorowery; 516 rowerów; 3 łodzie; 2 quady; 3 skutery śnieżne; 5 wózków inwalidzkich; 3 konie i 3 wozy. Najwięcej środków transportu zakupiono dla Afryki, następnie dla Ameryki Południowej i Azji, 11 wspomoże misjonarzy w innych regionach.

Info za —> MIVA Polska / BP KEP / tk / Warszawa: Bp Mazur: Każdy ochrzczony posłanym, aby wziąć udział w misji niesienia Chrystusa oraz MIVA Polska / KAI / episkopat.pl: Zbliża się XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Zobacz też:

Ogólnopolski Misyjny Festyn św. Krzysztof, Mikołajki 20-21 lipca 2019

MIVA Polska

Materiały liturgiczno-duszpasterskie (PDF)

Plakat „Akcji św. Krzysztof” (JPG)

Z okazji 20. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa MIVA Polska przypomniała opracowany przez siebie Dekalog Kierowcy. Oto jego treść:

“Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1. Nie będziesz egoistą na drodze

2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi

3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować

4. Szanuj pieszych

5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy

6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny

7. Nie bądź brawurowy w prędkości

8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo

9. Pomagaj potrzebującym na drodze

10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji”.

MIVA Polska podaje też tragiczne statystyki: w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło aż 2843 osób, czyli o 12 więcej niż w roku poprzednim.

Za —> misje.pl: W niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa


„Chcemy pomóc misjonarzom zdobyć pojazdy, czy to samochody terenowe, czy to motocykle, zależnie od miejsca, gdzie pracują. Niektórym potrzebne są ambulanse, bo misjonarze prowadzą też szpitale i ośrodki zdrowia. Mamy misjonarzy w 99 krajach świata, więc te potrzeby są duże. Dzięki tej akcji udało się już wielu misjonarzom pomóc” – mówił w poranku radiowym „Siódma 9”  w piątek 19 lipca 2019 r. ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zaprosił do włączenia się w pomoc misjonarzom w ramach Tygodnia św. Krzysztofa…

Posłuchaj —> rozmowy z ks. Jerzym Kraśnickim