Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

14. Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy we ws...

14. Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy we wspomnienie św. Krzysztofa – 25 lipca 2019

W czwartek, 25 lipca 2019 r., we wspomnienie św. Krzysztofa już po raz 14. jest obchodzony w Polsce Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Ogólnopolskie uroczystości z  modlitwą w intencji bezpieczeństwa na drogach odbyły się w Zagórzu na Podkarpaciu pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

Zobacz też —> 20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, 21-28 lipca 2019 i “Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr…

W związku z przypadającym w Tygodniu św. Krzysztofa Dniem Bezpiecznego Kierowcy o ostrożną, kulturalną i rozważną jazdę na co dzień zaapelowali  ks. podinsp. dr Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców, Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy oraz Fundacja Kierowca Bezpieczny. Zwrócili się do wszystkich uczestników ruchu o poszanowanie życia, bo jest ono darem Bożym. „Kierujmy się miłością na drogach!” – wzywają w apelu.

Zobacz też —> Dekalog Kierowcy – MIVA Polska

Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy rozpoczęły się modlitwą za wszystkich kierowców 25 lipca 2019 r.  w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Zagórzu. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po Eucharystii udzielił on błogosławieństwa kierowcom i dokona obrzędu poświęcenia pojazdów.W południe zebrani odmówili modlitwę Anioł Pański w intencji kierowców, o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, za ofiary wypadków i za zmarłych funkcjonariuszy. Następnie została poświęcona figura św. Krzysztofa. Po uroczystościach miał miejsce piknik bezpieczeństwa ruchu drogowego, podczas którego można było obejrzeć m.in. pokazy ratownictwa drogowego i edukacyjne pokazy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zobacz relację / fotogaleria / audio —> Radio Fara: Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu

Zobacz też —> Komunikat bp. Jerzego Mazura SVD na 20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Obok uroczystości w Zagórzu w całej Polsce z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy trwała modlitwa w intencji kierowców i uczestników ruchu drogowego, a po Mszach św. były święcone pojazdy. Modlitwom w intencji kierowców towarzyszą działania, których celem jest troska o bezpieczeństwo na drogach – troska o zdrowie i życie ludzkie, bezpośrednie wpływanie na świadomość komunikacyjną społeczeństwa, a także propagowanie trzeźwej i bezpiecznej jazdy. Tego dnia Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeprowadził akcję „Dzień bez mandatu”, podczas której kierowcy, którzy popełnili drobne wykroczenia, zamiast otrzymać mandat, brali udział w próbie na symulatorze zderzeń.

Info za —> Krajowe Duszpasterstwo Kierowców / BP KEP: 25 lipca – XIV Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Więcej na stronie —> duszpasterstwokierowcow.pl

O życiu św. Krzysztofa, którego liturgiczne wspomnienie dowolne przypada w dniu 25 lipca (tego dnia w Kościele powszechnym przypada święto św. Jakuba Apostoła) brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.

Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co “niosący Chrystusa”.

Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa z Licji jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha, w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii. Dowodzi to niezawodnie, że w tym czasie Święty odbierał szczególną cześć w Nikomedii i w Bitynii. Jest także podana wzmianka, że w synodzie w Konstantynopolu w 536 roku brał udział niejaki Fotyn z klasztoru św. Krzysztofa, co również potwierdza kult Męczennika. Papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604) pisze, że w Taorminie na Sycylii za jego czasów istniał klasztor pw. św. Krzysztofa.

Zobacz więcej o św. Krzysztofie —> na brewiarz.pl