W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia 2023 r., o godz. 19:30, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączył się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej “Zapal Światło Wolności”.
Wideo —> IPN TV (2021): Światło wolności – film animowany
W oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapłonęło symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji: zabitych i więzionych przez reżim komunistyczny.
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Przewodniczący #KEP @Abp_Gadecki zapalił "Światło Wolności" w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu. Światło upamiętnia ofiary komunistycznych represji. pic.twitter.com/lHbxytfUst
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) December 13, 2023
Do akcji włączył się również rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, który zapalił świecę w Sekretariacie KEP.
42. lata temu został wprowadzony stan wojenny. #Pamiętamy i modlimy się za ofiary komunistycznych represji. pic.twitter.com/zBytuGWrDm
— ks. Leszek Gęsiak SJ (@rzecznikKEPpl) December 13, 2023
Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia po pamiętnym 13 grudnia 1981 roku, wykonali – w Pałacu Apostolskim papież Jan Paweł II oraz w Białym Domu Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych – ale także inni mieszkańcy ówczesnego wolnego świata.
W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie ⇒ swiatlowolnosci.ipn.gov.pl
Info na podstawie —> BP KEP/episkopat.pl: 13 grudnia: Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło Wolności”
📢 W związku z 42. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, #IPN zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
🕯 #13grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić… pic.twitter.com/pE4OyupBMn
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) December 8, 2023
Ogłoszony niezgodnie z konstytucją PRL stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Instytut Pamięci Narodowej od lat podejmuje działania mające na celu upamiętnienie ofiar i upowszechnianie wiedzy o stanie wojennym. Zostały przygotowane liczne audycje, wykłady, wystawy i akcje medialne. Zachęcamy do włączenia się w inicjatywy IPN.
Zobacz —> 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – działania IPN
Zobacz też —> ipn.gov.pl: Grzegorz Majchrzak – Stan wojenny, kryptonim „Jodła”
🟥 #TegoDnia 1981 r., jeszcze przed publicznym ogłoszeniem informacji o wprowadzeniu stanu wojennego, siły reżimu komunistycznego – Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa – w ramach akcji „Jodła” rozpoczęły internowania.
🔎 Dowiedz się więcej: https://t.co/gIKy6asTWc pic.twitter.com/FUV4DlTnOV
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) December 12, 2023
Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80-tych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.
Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu –We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił Prezydent.
W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.
W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie ⇒ swiatlowolnosci.ipn.gov.pl
Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” odbędzie 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Na podstawie m.in. —> ipn.gov.pl: Zapal Światło Wolności
"Stan wojenny został określony przez tych, którzy go wprowadzili, jako zło konieczne, zło mniejsze. Ale przecież zawsze zło. Dlatego też ich siew wyda złe owoce. Złe plony zbierać będą."
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, 27 czerwca 1982#KWKWujek #StanWojenny #Popiełuszko #1981 pic.twitter.com/VY07eEhk7J— Misericors_PL (@Misericors_PL) December 16, 2019