Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

125. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Koleg...

125. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Kolego – 8 stycznia 2019

Rajmund Kolbe – św. Maksymilian Maria Kolbe –  urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 roku. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli i otrzymał imię Rajmund. W dniu 8 stycznia 2019 r. obchodzimy więc 125. rocznicę jego urodzin.

Jego rodzice, Juliusz i Marianna, byli tkaczami. Szukając pracy, krótko przebywali w Łodzi, potem zamieszkali w Pabianicach, gdzie Rajmund spędził dzieciństwo. Rodzice rozbudzili w chłopcu szczególną miłość do Najświętszej Maryi Panny i wolę Maryjnej rycerskości, połączonej z miłością do Ojczyzny – Jej królestwa.

Zobacz kompendium wiedzy o św. Maksymilianie w serwisie —> niepokalanow.pl

Kiedy Rajmund miał około 10 lat, być może był to 1906 r., objawia mu się Najświętsza Maryja Panna, która trzymała w rękach dwie korony: białą (symbol czystości) i czerwoną (symbol męczeństwa).

To wydarzenie tak opisuje Marianna Kolbe:

“Jednego razu coś mi się u niego nie podobało i powiedziałam mu: Mundziu, nie wiem, co z ciebie będzie.

Potem już o tym nie myślałam, ale zauważyłam, że dziecko to zmieniło się do niepoznania. (…) W ogóle w całym swym zachowaniu się był on ponad swój wiek dziecinny, zawsze skupiony, poważny, a na modlitwie zapłakany.

Byłam niespokojna, czy czasem nie jest chory, więc pytałam się go: Co się z tobą dzieje? Zaczęłam więc nalegać. Mamusi musisz wszystko opowiedzieć. Drżący ze wzruszenia i ze łzami mówi mi: Jak mama mi powiedziała, «co to z ciebie będzie», to ja prosiłem Matkę Bożą, żeby mi powiedziała, co ze mnie będzie. I potem, gdy byłem w kościele, to znowu Ją prosiłem. Wtedy Matka Boża pokazała mi się, trzymając dwie korony: jedną białą, a drugą czerwoną. Z miłością na mnie patrzała i spytała, czy chcę te korony? Biała znaczy, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę. Wówczas Matka Boża mile na mnie spojrzała i zniknęła”.

W 1907 r. 13-letni Rajmund podjął naukę w Małym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów we Lwowie. Po jego ukończeniu zdecydował się wstąpić do zakonu franciszkanów konwentualnych (1910). Wraz z habitem otrzymał imię Maksymilian. Współbracia podziwiali jego gorliwość zakonną. Jako kleryk czuł w sobie wezwanie do walki dla Niepokalanej, ale wtedy jeszcze nie rozumiał, o jaką walkę chodziło. Zrozumiał to dopiero w Rzymie, dokąd na dalsze studia wysłali go przełożeni zakonni. Był tam siedem lat (1912-1919).

W Rzymie uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie “Gregorianum”, a następnie z teologii na Wydziale Teologicznym Ojców Franciszkanów “Seraphicum”. W kwietniu 1918 r. przyjął święcenia kapłańskie. Wcześniej, w październiku 1917 r. założył stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej (MI). Od tej pory idea Rycerstwa, całkowitego oddania się Niepokalanej, przenikała wszystkie jego działania.

Czytaj więcej —> niepokalanow.pl / diecezja.pl: Święty Maksymilian Maria Kolbe – 125. rocznica urodzin

Zachęcam duszpasterzy i wiernych świeckich, szczególnie zaangażowanych we wspólnotach i grupach parafialnych, do pogłębiania duchowej drogi Ojca Maksymiliana Kolbego i odkrywania jego pism – napisał abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, w Apelu w związku ze 125. rocznicą urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego, która przypada 8 stycznia 2019 r.

Przeczytaj tekst apelu —> Apel przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP w związku ze 125. rocznicą urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego

Zobacz też na Misericors:

14 sierpnia – Św. Maksymilian Maria Kolbe OFMConv. – “Szaleniec Niepokalanej”

Św. Maksymilian Kolbe patronem Ziemi Oświęcimskiej w 77 rocznicę męczeńskiej śmierci – 14 sierpnia 2018

Ostatecznie zwyciężają miłość i miłosierdzie – Świadectwo miłosierdzia św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz