Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Ja...

“100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II” – Akcja krwiodawstwa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – 30 sierpnia 2020

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi klubu sportowego Cracovia zorganizowało w niedzielę 30 sierpnia 2020 r. akcję krwiodawstwa pod hasłem “100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II”. Do honorowego dawstwa krwi zgłosiło się ponad 20 osób – wśród nich byli m.in. duszpasterze sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Dariusz Chrostowski i kustosz ks. Tomasz Szopa.

fot. SanktuariumJP2.pl

30 sierpnia 2020 r., w godzinach od 10.00 do 14.00 przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na ul. Totus Tuus 32  można było w sposób bezpieczny, z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych oddać krew, która może uratować życie innym.

W województwie małopolskim trwa akcja społeczna pod nazwą „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię”. Ideą przedsięwzięcia jest promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców regionu. Zaplanowano szeroką akcję promocyjną z wykorzystaniem m.in. bilbordów czy plakatów, a także mediów społecznościowych. Zaangażowane zostaną także punkty krwiodawstwa w całym regionie, szkoły, jak również parafie.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono znanych Małopolan, którzy będą zachęcać do podzielenia się krwią z potrzebującymi. Do honorowego dawstwa krwi zachęca także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a w najbliższych dniach księża w Archidiecezji Krakowskiej będą o to apelowali do wiernych w czasie ogłoszeń duszpasterskich.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ze względu na pandemię i czas wakacji, stacjom krwiodawstwa udaje się zebrać jedynie jedną trzecią zapotrzebowania na krew, o którą apelują małopolskie szpitale. Jej brak może spowodować m.in. opóźnienie zaplanowanych już operacji.

Krew może oddać każda zdrowa pełnoletnia osoba. Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach. Rekordzista Polski w oddawaniu krwi pochodzi z Małopolski. Pan Andrzej ze Starego Sącza oddał już 95,9 litrów krwi! To rekord Polski i Europy. Od upragnionych 100 litrów dzielą go niecałe 2 lata.

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: 100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II