Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1 sierpnia 2019 w Warszawie – Bicie dzwonów ...

1 sierpnia 2019 w Warszawie – Bicie dzwonów i modlitwa w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

We wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej w Godzinie „W” we czwartek 1 sierpnia 2019 r. odezwą się kościelne dzwony. W Warszawie rozlegną się też syreny. Jak co roku 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wierni w stolicy Polski będą pamiętać w modlitwie o poległych w tym niepodległościowym zrywie.

Punktem centralnym obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania będą uroczystości i modlitwa przy pomniku „Gloria Victis” w Godzinie „W”. Jak co roku weźmie w nich udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Następnie o godz. 19.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy kard. Nycz weźmie udział w uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, gdzie zostaną odmówione modlitwy ekumeniczne. Około godziny 21.00 kard. Nycz odprawi Mszę św. na tym cmentarzu.

Wieczorem w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze zostanie odprawiona msza św. intencji Powstańców oraz ludności cywilnej stolicy. Liturgii o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski.

1 sierpnia o godz. 10:30 zostaną zapalone znicze przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Sam monument zostanie opasany biało-czerwoną szarfą z przesłaniem kard. Wyszyńskiego: „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował”. Harcerze będą też rozdawać mieszkańcom stolicy i turystom ulotki na temat związków kard. Wyszyńskiego z Powstaniem Warszawskim.

Zobacz też —> Ks. Stefan Wyszyński i Powstanie Warszawskie – “Będziesz miłował…”

Info na podstawie —> Archidiecezja Warszawska / Radio Warszawa / episkopat.pl: 75. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

Duszpasterstwo Akademickie “Sandał” zaprasza wszystkich studentów do wspólnego uczczenia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Najpierw Msza święta w intencji poległych Powstańców o 18.30 w kościele przy pl. Zbawiciela, a potem wspólne przejście na śpiewanie (nie)zakazanych piosenek podczas koncertu na pl. Piłsudskiego.

Więcej —> Studenci śpiewają (nie)zakazane piosenki

W piątek 2 sierpnia 2019 r. w Sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie sprawowana będzie Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich. Będzie jej przewodniczył ks. Stanisław Kicman, świadek Rzezi Woli. W modlitwie weźmie udział Grupa Historyczna Zgrupowanie “Radosław”.

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przypadającej w dniu 1 sierpnia 2019 r., Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z producentem filmowym Oto Film przygotowało spot „Łączą nas wartości” upamiętniający rocznicę.

Info i wideo / twórcy spotu —> www.1944.pl: Spot z okazji 75. rocznicy – Łączą nas wartości