Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1 marca 2019 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnie...

1 marca 2019 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca 2019 r. po raz dziewiąty obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.  1 marca 1951 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Tego dnia Instytut Pamięci Narodowej organizuje w całej Polsce uroczystości, wykłady i pokazy filmów poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym.

O godz. 20.00, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, kard. Kazimierz Nycz będzie sprawował Eucharystię w intencji wszystkich poległych i pomordowanych w okresie prześladowań komunistycznych.

Zobacz też —> Św. Jan Paweł II o Żołnierzach Wyklętych

Zobacz więcej o Dniu Żołnierzy Wyklętych 2019 —> PAP/Radio Maryja: W Dniu Żołnierzy Wyklętych IPN przypomni o młodzieży antykomunistycznej z lat 1944-1956


Żołnierze podziemia niepodległościowego 1944–1956, zwanego też poakowskim (drugą konspiracją), mieli jasno sprecyzowany cel: odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Plan ten nie zmienił się od 1939 r., gdy jej przywrócenie stało się głównym hasłem manifestu Polskiego Państwa Podziemnego (…) Ponieważ żołnierze partyzantki niepodległościowej nawiązywali do wcześniejszych tradycji Polski Podziemnej nie tylko ideowo, lecz także organizacyjnie, powojenny ruch oporu na ogół uznaje się za bezpośrednią kontynuację sześcioletniego wysiłku na rzecz odzyskania pełnej wolności.

(…) Łącznie w latach 1944–1956 w podziemiu niepodległościowym w różny sposób działało od 120 do 180 tys. ludzi. Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich, których granice wytyczyła w Jałcie tzw. Wielka Trójka, w regularnych oddziałach leśnych służyło nawet 17 tys. żołnierzy. Przyjmuje się, że w połowie tego roku funkcjonowało ponad 340 oddziałów zbrojnych różnej wielkości

Przeczytaj analizę —> ipn.gov.pl: Waldemar Kowalski: Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę

Wideo —> IPNTv (2016): Historia dla Ciebie – Pamiec.pl – odc. 35 – Żołnierze wyklęci

Fot. ilustracyjne – BP Archidiecezji Krakowskiej


W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2019 r., Instytut Pamięci Narodowej organizuje w całej Polsce uroczystości, wykłady i pokazy filmów poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym.

Zobacz program inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych —> tutaj

IPN jest współproducentem 20 etiud filmowych, które przedstawiają życiorysy Żołnierzy Wyklętych. Od piątku 1 marca przez kolejne 20 dni robocze, będą one prezentowane na stronie i portalach społecznościowych IPN.

Przygotowana została również Wirtualna Paczka Historyczna z ofertą materiałów edukacyjnych IPN, związanych z historią żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Zobacz więcej —> pamiec.pl: Wirtualna paczka historyczna

W kilkunastu miastach Polski zostanie otwarta wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”.

W tym okresie istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu. IPN przywoła do świadomości społecznej zapomniane sylwetki młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej i odda im należyty hołd.

Czytaj całość —> ipn.gov.pl: Wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”


Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego, w którym dziękuje wszystkim przechowującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych, pielęgnującym ją i upowszechniającym.

Prezydent cieszy się, że pamięć ta wyraża się poprzez różnorodne inicjatywy i wydarzenia, także w formach bliskich ludziom naszych czasów, w kulturze popularnej i masowych imprezach sportowych, że upamiętnienie to dotyczy także lokalnych, dotychczas mniej znanych polskiemu społeczeństwu, zasłużonych postaci i znaczących wydarzeń z czasów drugiej konspiracji.

Zobacz więcej —> Prezydent.pl: Przesłanie Prezydenta do Organizatorów i Uczestników obchodów z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 3 marca 2019 odbędzie się w całej Polsce siódma edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM.

SZTAFETA

My mozemy więcej, bo żyjemy w wolnej Polsce. Spot VII edycji Tropem Wilczym. Biegniemy, oddajemy krew, pomagamy Bartkowi i Małgosi zebrac środki na leczenie.

Opublikowany przez tropemwilczym.pl Wtorek, 19 lutego 2019

Szczegóły nas tronie intertowej Biegu —> www.tropemwilczym.pl


Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 2018 Kancelaria Prezydenta RP zaprezentowała film zrealizowany z udziałem ochotników pt. Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Warto obejrzeć!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko! Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kancelaria Prezydenta RP prezentuje film zrealizowany z udziałem ochotników. Tacy jesteśmy, pamiętamy. Chwała Bohaterom!#ŻołnierzeWyklęci#DumniZPolski 🇵🇱

Opublikowany przez PL1918 Środa, 28 lutego 2018