PODZIEL SIĘ

Wszystkie przypadki nadużyć zgłaszane są do Watyka...

Wszystkie przypadki nadużyć zgłaszane są do Watykanu – Rzecznik Episkopatu Polski – 26 lutego 2019

Wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, o których powiadamiane są diecezje, od 2001 zgłaszane są do Watykanu – podkreślił w dniu 26 lutego 2019 r. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, o których powiadamiane są diecezje, od 2001 zgłaszane są do…

Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Wtorek, 26 lutego 2019

 

Dodał, że dzieje się tak na podstawie dokumentu motu proprio Jana Pawła II „Sacramentorum sanctitatis tutela” z 2001 r. Zgodnie z nim, informacje o nadużyciach, które docierają do diecezji, następnie kierowane są do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

„Nie ma mowy o ukrywaniu patologii i zamiataniu spraw pod dywan. Kościołowi w Polsce zależy, by być w tych kwestiach transparentnym. Od lat powtarzamy: zero tolerancji dla pedofilii w Kościele i w społeczeństwie, niezależnie od tego kto jest sprawcą. Oprócz stosowania norm z 2001 roku, od 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szereg dokumentów i procedur, których podstawowym celem jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i wykrywanie osób, które mogą im zagrażać” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił, że pedofilia jest przestępstwem, którego dopuszczają się przedstawiciele różnych grup społecznych, dlatego w jej zwalczaniu konieczne jest współdziałanie wielu instytucji i środowisk oraz edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń.

„Kilka lat temu z inicjatywy Kościoła powstało Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło już około ponad 3000 duchownych w kwestii zapobiegania przestępstwu wykorzystywania małoletnich. W każdej diecezji jest delegat zajmujący się ochroną dzieci i młodzieży. Ofiary przestępstw seksualnych mogą otrzymać pomoc psychologiczną, prawną oraz duchową” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Posłuchaj Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski:

Info za —> BP KEP: Rzecznik Episkopatu: wszystkie przypadki nadużyć zgłaszane do Watykanu