Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zmarł prof. Witold Cęckiewicz, projektant Bazyliki...

Zmarł prof. Witold Cęckiewicz, projektant Bazyliki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – 20 lutego 2023

W dniu 20 lutego 2023 r. zmarł prof. Witold Cęckiewicz (1924-2023) – architekt, projektant Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Miał prawie 99 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 24 lutego 2023 r., o godz. 12.00 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Msza św. w intencji Zmarłego zostanie odprawiona w niedzielę, 26 lutego o godz. 12.00.

Wśród wielu projektów, jakie zrealizował śp. prof. Witold Cęckiewicz, najbardziej znanym jest Bazylika Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. – Chciałem, aby wnętrze kościoła było pełne powagi i dostojeństwawspominał w jednym z wywiadów.

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu rozpoczął swoją karierę jako architekt. W latach 1955-1960 pełnił funkcję głównego architekta Krakowa. Od 1970 r. był profesorem Politechniki Krakowskiej. Za swoją działalność otrzymał m.in. Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez św. Jana Pawła II.

Prof. Witold Cęckiewicz zaprojektował m.in. kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Rodakach (1969–1979), katedrę w Rzeszowie (1977–1990), kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie na os. Na Wzgórzach (1980–1988), kościół św. Brata Alberta w Krakowie (1985–1994), kościół Zesłania Ducha Świętego w Krakowie. Projektował również papieskie ołtarze na krakowskich Błoniach.

Zobacz więcej —> niedziela.pl: Kraków: zmarł prof. Witold Cęckiewicz – architekt bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie w czasie konferencji naukowej na temat 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu mówił:

Profesor Witold Cęckiewicz, projektant łagiewnickiej bazyliki, podkreślił, że w jej architekturze wykorzystano światło dzienne, zwłaszcza to padające z góry na prezbiterium, by skierować uwagę przychodzących osób przede wszystkim na obraz Jezusa Miłosiernego, ołtarz i tabernakulum w kształcie globu. „Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu” można porównać do takiego strumienia światła, które pozwala odsłonić miłosierdzie w historii zbawienia i poczuć się jej uczestnikiem.

Bazylika Bożego Miłosierdzia została wybudowana w latach 1999–2002. Jest to dwupoziomowa, elipsoidalna budowla, która może pomieścić 5000 osób. Nad budynkiem góruje 77-metrowa wieża widokowa. W dolnym poziomie kościoła znajduje się pięć kaplic, a obok górnej części bazyliki mieści się Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zobacz więcej —> o Bazylice Bożego Miłosierdzia

Konsekracji kościoła dokonał 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski. Wtedy też dokonał na tym miejscu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. W dniu 6 marca 2003 r. na mocy listu apostolskiego Cum postremum papieża Jana Pawła II łagiewnickiej świątyni nadano tytuł Bazyliki Mniejszej.

Info na podstawie —> Małgorzata Pabis – Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: Zmarł architekt łagiewnickiej Bazyliki oraz niedziela.pl: Kraków: zmarł prof. Witold Cęckiewicz – architekt bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach


Wykład ks. dra hab. Andrzeja Dobrzyńskiego “Akt zawierzenia w perspektywie kultu Bożego Miłosierdzia i chrześc. duchowości”:

Wideo —> Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: Ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński: Akt zawierzenia w perspektywie kultu Bożego Miłosierdzia i chrześcijańskiej duchowości


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja