Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

X Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia –...

X Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia – Msza św. w łagiewnickiej Bazylice z poświęceniem dwóch Dzwonów Nadziei – 19 sierpnia 2023

 Nawet jeśli ludzie będą się odwracać od Chrystusa, to Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa będzie nieustannie mówił o miłości nieskończonej, o miłości miłosiernej, która sprawiła, że Ojciec posłał na świat swego Syna – mówił w sobotę, 19 sierpnia 2023 r., abp Marek Jędraszewski w czasie X Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która odbyła się w krakowskich Łagiewnikach.

Zobacz też

Łagiewnickie dziękczynienie – 20 sierpnia 2023

X Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia

⇒ Abp Marek Jędraszewski podczas X Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia: Tylko serce na wzór dziecka może doświadczać Bożego pokoju

W Bazylice Bożego Miłosierdzia pielgrzymów przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zauważył, że dokładnie 21 lat temu, 19 sierpnia 2002 roku św. Jan Paweł II kończył swoją ostatnią pielgrzymkę do Ojczyzny. Jej hasłem były słowa „Bóg bogaty w miłosierdzie” a centralnym wydarzeniem poświęcenie tej świątyni i zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu.

 Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy X Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia – do tej pory używaliśmy nazwy Ogólnopolska, ale od zeszłego roku ma ona wymiar międzynarodowy… Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 r. i była zawsze w niedzielę, która przypadała po rocznicy poświęcenia tej świątyni i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Jednak z racji, że tegoroczna jest jubileuszowa – postanowiliśmy przeżywać ją tym razem przez dwa dni – mówił i dodawał, że w tym roku obchodzona jest 20. rocznica nadania świątyni tytułu bazyliki mniejszej. – Dziękujemy dziś za dar tej świątyni, dziękujemy za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę, korzystają z sakramentów świętych, szczególnie sakramentu pokuty… Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego Miłosierdzia – obchody 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu uświadomiły nam jak wielka i wspaniała to rodzina – podkreślił ks. Bielas.

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał biblijną historię Jozuego i jego pożegnanie z Narodem Wybranym. Przywołał również Ewangelię, w której Jezus nakazał dopuścić do siebie dzieci i wskazywał je jako wzór dla dorosłych. – Miłosierdzie jest dla takich osób, które szczerym i ufnym sercem zbliżają się do Chrystusa pełnego miłości miłosiernej – mówił Arcybiskup. – Tylko serce na wzór dziecka: pokorne, ciche, ufne, może w pełni doświadczyć tego czym jest Boży pokój, płynący z Bożego miłosierdzia – dodał Metropolita Krakowski, jednocześnie podkreślając, że Jezus przyszedł na świat nie po to, aby nas potępić, ale zbawić, a to zbawienie dokonało się na Krzyżu. To była chwila prawdziwego przełomu w dziejach świata, która otworzyła nam bramy nieba i wyzwoliła z grzechu.

Kaznodzieja przypomniał zapis z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, gdy Jezus ją pobłogosławił, udzielając swej łaski, aby była gotowa na pełnienie Jego woli. Święta, która została dotknięta błogosławieństwem, poczuła przede wszystkim wielką radość, ale także moc i siłę. Ufność serca dziecka jest tak wielka, że nic jej nie może złamać. – Moc Bożego dziecka sprawia, że nie ma najmniejszych lęków, aby pełnić to, czego oczekuje od nas miłosierny Bóg – wskazał arcybiskup.

Zaznaczył, że dziś zostaną poświęcone dzwony nadziei, które trafią do dwóch sanktuariów. Poprosił zebranych, by modlili się, aby ich dźwięk wzywał wszystkich do przemiany wewnętrznej. – W tych trudnych czasach niepewności, wojny i nieszczęść oraz agresji, trzeba głosić światu moc miłosierdzia Bożego, która w nas trwa – zakończył.

Podczas Mszy świętej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił Dzwony Nadziei. Pierwszy z nich trafi do Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II na Kahlenberg, a drugi do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Bacchus Marsh w archidiecezji Melbourne w Australii.

W procesji z darami dzieci z Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu w Wiedniu przyniosły namalowane serca, jako symbol dobrych uczynków i modlitwy w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, kopię obrazu Matki Bożej Adorującej, krzyż aborygeński, kopię ikony Matki Bożej z Latyczowa, obraz św. Brygidy – patronki Europy, a także chleb i wino.

Na zakończenie Mszy świętej wierni zgromadzeni w Bazylice Bożego Miłosierdzia odmówili wspólnie Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Zostały także wręczone medale „Beati misericordes” dla: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, Polskiego Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu w Wiedniu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough, Diakonii Miłosierdzia Ruchu Światło Życie Archidiecezji Krakowskiej, Redakcji Programów Katolickich TVP3 Kraków oraz Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Przez cały dzień przed Bazyliką prezentowane były dzieła miłosierdzia związane z łagiewnickim Sanktuarium.

W pielgrzymce wzięli udział przedstawiciele Czcicieli Bożego Miłosierdzia z wielu miejsc Polski, ale także z Australii, Austrii, Szwecji, Holandii i Ukrainy.

Info, foto i wideo na podstawie / fotorelacja —>  Małgorzata Pabis – Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: Czciciele Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Zobacz też —> X Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik – 19 sierpnia 2023 – Zaproszenie i program


Obejrzyj wideo-impresję z uroczystości:

Wideo —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej


Pomóż zakupić – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!


Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki
i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas
i całego świata!