Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wielka Sobota – Transmisja Liturgii Wigilii ...

Wielka Sobota – Transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu – 11 kwietnia 2020

Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 r., w katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Transmisja on-line prowadzona była na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej od godz. 20:00.

Zobacz też —> Liturgia Wigilii Paschalnej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Posłuchaj homilii abp. Marka Jędraszewskiego:


Święta Noc w jaką się gromadzimy to radosne czuwanie na cześć Pana. Wigilia Paschalna jest szczytem całego roku liturgicznego. Najważniejszą celebracją liturgiczną w Kościele.

Modlitwę rozpoczniemy Liturgią Światła. Podczas niej nastąpi błogosławieństwo ognia, od którego zostanie zapalony nowy Paschał. Przez chwilę pozostaniemy w zupełnej ciemności. Rozproszy ją światło wnoszonego do świątyni Paschału, znaku Chrystusa Zmartwychwstałego. Od świecy paschalnej zapalimy nasze świece. Będzie to znak, że przyjmujemy światło Chrystusa i chcemy je nieść innym. Po zapaleniu wszystkich świec, przy ich blasku, zostanie odśpiewany hymn pochwalny na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Bogato zastawiony stół Bożego Słowa przypomni nam w skrócie całe dzieje zbawienia, których punktem kulminacyjnym jest przyjście na świat Syna Bożego i Jego paschalna ofiara na Krzyżu. Po ogłoszeniu radosnego „Alleluja” wysłuchamy słów Ewangelii wieszczącej nam wszystkim cud zmartwychwstania. Liturgia chrzcielna stanowi trzecią część Wigilii Paschalnej. Kapłan poświęci wtedy wodę, a następnie z zapalonymi świecami wszyscy odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Całość zakończy uroczysta Eucharystia Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której przyjmiemy Komunię Świętą.

Po Liturgii Eucharystycznej wyruszymy w procesji rezurekcyjnej po świątyni, by wielbić Boga za zmartwychwstanie Chrystusa, które daje nam życie.

Info i wideo za —> Archidiecezja Krakowska: Wigilia Paschalna w Katedrze na Wawelu oraz Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej z katedry na Wawelu