Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej S...

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej – Zaproszenie i program

Z okazji 450-lecia Zakonu Karmelitów Bosych i 30-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, w lipcu 2018 odbędą się w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej uroczystości odpustowe „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.


Zaproszenie na XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
Czerna, 21 lipca 2018
„Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

 

Drodzy Moderatorzy i Animatorzy Bractwa Szkaplerznego!
Drodzy Siostry i Bracia w Szkaplerzu świętym!

W imieniu Zakonu Karmelitów Bosych i swoim pragnę serdecznie zaprosić całą Rodzinę Szkaplerzną i Karmelitańską do podkrakowskiej Czernej – polskiej stolicy Karmelu, nazywanej „polską górą Karmel”. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przychodzi nam spotkać się dla uczczenia także innych ważnych jubileuszy: 450-lecia Zakonu Karmelitów Bosych i 30-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Dnia 28 listopada 1568 r. w małej hiszpańskiej kastylijskiej wiosce Duruelo powstali Karmelici Bosi. Połączone siły wielkich pragnień św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża zrodziły w Kościele nową rodzinę zakonną. Przykładem naszych Świętych Rodziców jesteśmy powołani przede wszystkim do modlitwy, która ma być życiem, i do apostolstwa, które wypływa z modlitwy i do niej prowadzi. A wszystko to czynimy w braterskiej komunii między sobą, z tworzącymi Karmel pozostałymi wspólnotami, osobami, jak i ogromną rzeszą Ludu Bożego. Dotarliśmy na wszystkie kontynenty i jest nas obecnie ponad 4 tysiące mężczyzn – zakonników. Wraz z nami ten sam Zakon współtworzą kobiety – mniszki karmelitanki bose w liczbie ponad 11,5 tys. sióstr w świecie oraz świeccy karmelici bosi zrzeszeni we wspólnotach Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w liczbie ponad 25 tys. osób. Najbliższe Zakonowi – obok licznych karmelitańskich zakonnych zgromadzeń i świeckich instytutów – jest następnie złączone duchowo, organizacyjnie i prawnie Bractwo Szkaplerzne NMP z Góry Karmel, które spotyka się regularnie w parafialnych i przyklasztornych wspólnotach. Jeszcze istnieją wspólnoty i grupy Rodziny Szkaplerznej oraz niepoliczalna liczba wiernych noszących dar Matki Bożej. W samej Polsce – wraz z ojcami karmelitami – szacujemy orientacyjnie ich liczbę na ok. 500 tys. osób. Wszyscy są zapraszani na spotkanie ogólnopolskie, które organizuje nasz Zakon we współpracy z sanktuarium w Czernej poprzez posługę prowincjalnego moderatora Bractwa.

W tym roku obchodzimy 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, której 17 lipca 1988 r. koronami papieskimi pobłogosławionymi przez św. Jana Pawła II dokonał ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski ubrany w kapę koronacyjną królów polskich, przywiezioną specjalnie z Wawelu. Św. Jan Paweł II w telegramie z okazji koronacji pisał: „[…] szczególnie głęboko przeżywam zrządzenie Bożej Opatrzności, która związała mnie z duchowością karmelitańską. Wadowice i ojcowie karmelici ‘na Górce’, swój pierwszy szkaplerz, któremu pozostałem wierny i który jest moją siłą, św. Jan od Krzyża i św. Teresa od Jezusa, bł. o. Rafał Kalinowski i bł. Edyta Stein i tylu innych świętych i błogosławionych z karmelitańskiej rodziny, promieniowanie sanktuarium w Czernej na archidiecezję krakowską i na cały Kościół w Ojczyźnie, wiara i modlitwa pielgrzymów, są to szczególne brylanty korony, którą biskup krakowski włoży w Roku Maryjnym na skronie naszej Pani i Jej Syna w Czernej, w akcie dziękczynienia za Jej obecność na krakowskiej ziemi i w akcie zawierzenia na trzecie tysiąclecie po Chrystusie. […] Koronacja słynącego łaskami obrazu niech pomnoży chwałę Boga na wysokości, a ludziom niech przyniesie łaskę i pokój. Niech buduje się i rośnie na polskiej ziemi, pod opieką Bogarodzicy, królestwo Boże”… Ówczesnym przeorem i kustoszem sanktuarium był o. Benignus Wanat OCD, długoletni potem nasz prowincjał. Niedługo po koronacji w Czernej nastąpiło odrodzenie narodu i upadek komunizmu.

Hasłem naszego tegorocznego Spotkania jest „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”, słowa nawiązujące do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Napełnieni Duchem Świętym”, którego celem jest odkrywanie przez nas Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Chcemy nieustannie uczyć się od naszej Matki, Pierwszej Chrześcijanki i Oblubienicy Ducha Świętego, jak żyć w relacji z Duchem Świętym.

Drodzy Siostry i Bracia,

zapraszam więc Was – każdego, kto odziany jest Szatą Maryi – do uczestnictwa w wielkim święcie Rodziny Szkaplerznej w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej w sobotę po uroczystości liturgicznej Matki Bożej z Góry Karmel (16 lipca), tj. w dniu 21 lipca 2018 r.

Spotkanie rozpoczniemy jak zwykle o godz. 9.00 modlitwą i pieśnią, o godz. 10.00 wysłuchamy konferencji z duchowości naszego Zakonu, którą wygłosi o. Paweł Urbańczyk O godz. 11.00 będzie uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. W dalszej części będzie też możliwość przyjęcia Szkaplerza św. (lub odnowienia jego noszenia), czas na posiłek, a na zakończenie adoracja Eucharystyczna, uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie (ok. godz. 15.30).

Do dyspozycji pielgrzymów stoi Dom Pielgrzyma, z księgarnią, nowoczesnymi multimedialnymi muzeami karmelitańskim i powstającym misyjnym, z salami duszpasterskimi, kinową i konferencyjną, restauracją, segmentem hotelowym i parkingiem.

Niech nie zabraknie tego dnia nikogo w sanktuarium czerneńskim, kto nosi Szkaplerz Karmelu, kto by nie przybył tutaj choćby duchem i sercem, włączając się w jeden wielki hymn uwielbienia. Chcemy za to wszystko śpiewać Bogu Magnificat i Te Deum. Przybywajcie! Matka Boża czeka na nas!

o. Tadeusz Florek OCD

Prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych

Kraków, 14 maja 2018 r.

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ W CZERNEJ 2018.#czerna #matkabożaszkaplerzna…

Opublikowany przez karmel.pl Środa, 4 lipca 2018

Program uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

 

7 – 15 lipca: Nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel

– w niedziele o godz. 11:00, a w dni powszednie o godz. 18:00 – o. Paweł Urbańczyk OCD

 

15/16 lipca 2018: Noc czuwania modlitewnego

21:00 – rozpoczęcie, procesja różańcowa ze świecami, konferencja
24:00 – Eucharystia

 

16 lipca 2018 – poniedziałek: Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej Patronki Zakonu

Msze święte 6:00, 7:00, 9:00,11:00, 13:00 i 17:00

11:00 – Eucharystia odpustowa – przewodniczy Bp Kazimierz Górny, biskup senior Diecezji Rzeszowskiej

– procesja eucharystyczna

 

21 lipca 2018- sobota: 20 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”

9:00 – powitanie, animacja muzyczna. Konferansjer: o. Mariusz Wójtowicz OCD i animatorzy Bractwa Szkaplerznego

10:00 – konferencja: o. Paweł Urbańczyk OCD

11:00 – uroczysta Eucharystia – przewodniczy Bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc

13:00 – czas na posiłek (restauracja) agapę – wzajemne spotkanie i odpoczynek, na odwiedzenie Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnego Muzeum Karmelitańskiego i misyjnego, kina kameralnego, na modlitwę przed Obrazem w sanktuarium Matki Bożej, Drogę Krzyżową na Wzgórzu, dróżki karmelitańskie dawnego eremu, na odwiedzenie sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), stoisk wydawniczych, czy kiermaszu misyjnego

14:00 – nałożenie Szkaplerza św. dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli
14:30 – nabożeństwo Eucharystyczne z różańcem, odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych i koronką do Miłosierdzia Bożego
15:15 – zakończenie spotkania, pożegnanie, rozjazd

 

22 lipca – niedziela zewnętrzna Uroczystość św. Eliasza Proroka, Patrona kościoła

11:00 – Eucharystia odpustowa – procesja eucharystyczna


Info za —> Archidiecezja Krakowska: Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

Wideo —> karmelczerna.pl: XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej – ZAPROSZENIE

Szkaplerz karmelitański

"Umiłowany synu! Przyjmij Szkaplerz Twojego Zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Kto w nim umrze, to jest w Szkaplerzu, nie zazna ognia wiecznego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania".

Opublikowany przez karmel.pl Niedziela, 15 lipca 2018