Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 9 marca 2024 – “...

Słowo na dziś – 9 marca 2024 – “… Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 9 marca 2024 r., Sobota III tygodnia Wielkiego Postu oraz liturgiczne wspomnienie św. Dominika Savio, w którą polecamy: • Ewangelię Łk 18, 9-14 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 56).


Posłuchaj Ewangelii na 9 marca 2024 roku wraz z komentarzem ks. Przemysława Krakowczyka SAC:

Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 9 marca – Sobota, III tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Łukasza (Łk 18, 9-14)

“Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:

«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 9 marca 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 9 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Sobota, 3. tydz. postu)


Wspieraj dzieło “Misericors”!


Wspomnienie św. Dominika Savio

W dniu 9 marca przypada w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie św. Dominika Savio.

Zobacz też —> Wspomnienie dodatkowe św. Franciszki Rzymianki, zakonnicy

Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 r. w San Giovanni di Riva w pobliżu Chieri. W wieku 12 lat został przyjęty przez św. ks. Jana Bosko do oratorium na Valdocco. W 1856 r. wraz z kilkoma przyjaciółmi założył Towarzystwo Niepokalanej, grupę chłopców zaangażowanych w młodzieńczy apostolat dobrego przykładu. Umarł 9 marca 1857 w Mondonio, w wieku niespełna 15 lat. Pius XI powiedział o nim: “Mały święty, ale gigant ducha”.

Beatyfikował go (1950) i kanonizował (1954) papież Pius XII – był on nie tylko pierwszym świętym spośród wychowanków św. Jana Bosko, ale i najmłodszym, bo zaledwie 15-letnim, świętym nie-męczennikiem w historii Kościoła (wcześniej tytuł ten należał do 18-letniego Stanisława Kostki). Jego relikwie znajdują się w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie. Jest patronem dzieci, młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa.

O dojrzałości duchowej Dominika świadczą postanowienia, jakie napisał z okazji pierwszej Komunii świętej w swojej książeczce do nabożeństwa:

1) będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik,
2) będę święcił dzień święty,
3) moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja,
4) raczej umrę aniżeli zgrzeszę.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Ks. Arkadiusz Nocoń o św. Dominiku Savio:

“… Czego uczy nas ta postać, mimo tak młodego wieku? Przede wszystkim wierności ideałom, oraz tego, że świętość to nie nadzwyczajność, ale regularnie przyjmowane sakramenty, obowiązki podejmowane w duchu wiary i pomoc drugiemu człowiekowi. Uczy także powszechnie znanej prawdy, że szlachetność, wrażliwość, dobro, nie rodzą się w próżni, ale w religijnym klimacie domu i środowiska, w którym się wzrasta. To matka nauczyła Dominika pierwszych modlitw i od najmłodszych lat zabierała na mszę świętą, którą tak pokochał, że mając zaledwie 5 lat, przychodził już sam służyć na poranne msze święte, pokonując w deszczu i śniegu wiele kilometrów.

Dominik Savio miał matkę, która prowadziła go do kościoła, tatę, który czytał mu modlitwy i księdza Jana Bosko, który ukazywał mu drogę do świętości. Miał wokół siebie ludzi, którzy zapoznawali go z „odgłosem kroków Boga”. To dlatego nie bał się życia, świętości ani śmierci…”

Zobacz też —> vaticannews.va: Patron Dnia: Święty Dominik Savio, niezwykły zwyczajny chłopiec


Ks. Piotr Spyra:

“Kiedy zaczynasz widzieć i uznawać swoje ograniczenia, również te duchowe, otwiera się przed tobą zupełnie nowy świat – świat Mocy i prowadzenia przez Ducha Świętego. Swoją nędzę uznaj jako pomoc, a nie przeszkodę w drodze do Boga.

Modlitwa faryzeusza z dzisiejszej Ewangelii tym różni się od modlitwy celnika, że ta pierwsza, jakby nie opuściła w ogóle człowieka, a druga dotknęła nieba.

Faryzeusz modlił się „w duszy” . W oryginale greckim jest tu użyte nieco bardziej radykalne stwierdzenie „pros auton”, które można przetłumaczyć dosłownie jako „w sobie”, „skierowany w swoją stronę”. Podobnie też tłumaczą ten zwrot przekłady anglojęzyczne, mówiąc, że modlił się „with himself”, czyli „z samym sobą”.

Zupełnie inaczej modlił się celnik. On w przeciwieństwie do faryzeusza nie śmiał nawet wznieść oczu ku niebu. Lecz to że nie śmiał, robił to z pokory. Jako cel swoich modlitw miał jednak obranego Boga, a nie siebie. I tu jest zasadnicza różnica – czy adresatem i celem mojej modlitwy jestem ja sam i moje zadowolenie, czy Bóg…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Łk 18, 9-14


Dzienniczek św. Faustyny, nr 56:

“Wiem dobrze, czym jestem sama z siebie, dlatego Jezus odsłonił oczom duszy mojej całą przepaść nędzy, jaką jestem, a przez to rozumiem dobrze, że cokolwiek w duszy mojej jest dobrego, jest to tylko łaska Jego święta. To poznanie nędzy mojej daje mi zarazem poznać przepaść miłosierdzia Twojego.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 56


Słowo na dziś – 9 marca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!