Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 8 marca 2024 r., Piątek III tygodnia Wielkiego Postu oraz liturgiczne wspomnienie dodatkowe św. Jana Bożego, zakonnika, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 12, 28b-34 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 270).
Posłuchaj Ewangelii na 8 marca 2024 roku:
Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 8 marca – Piątek, III tyg. Wielkiego Postu
Ewangelia według św. Marka (Mk 12, 28b-34)
“Jeden z uczonych w Piśmie podszedł do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?»
Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych».
Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego znaczy daleko więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary».
Jezus, widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się Go więcej pytać.”
Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 8 marca 2024 roku
Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań
Komentarz do czytań liturgicznych na 8 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:
Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Piątek, 3. tydz. postu)
Dołącz do akcji – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!
Wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
W dniu 8 marca przypada w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika.
Jan Ciudad urodził się w Montemor-o-Novo w Portugalii w roku 1495. Mając 8 lat uciekł z domu rodzinnego, prawdopodobnie pod wpływem opowiadań przygodnego wędrowcy. Po burzliwych latach służby wojskowej, pragnąc tego, co doskonalsze, oddał się posługiwaniu chorym. W Grenadzie w Hiszpanii zorganizował szpital i dobrał sobie współpracowników, którzy potem założyli Zakon Braci Miłosierdzia (bonifratrów). Stał się z czasem prekursorem nowoczesnej opieki medycznej.
Odznaczał się szczególną miłością ubogich i umysłowo chorych. Poza troską o zdrowie ciała swoich podopiecznych, Jan Boży troszczył się także o ich dusze, dlatego wszyscy chorzy w jego szpitalach mieli zapewnioną opiekę duszpasterską… Zajął się losem kobiet upadłych – nawiedzał je osobiście i błagał o zmianę życia. Starał się o uczciwe zabezpieczenie ich losu, by nie musiały utrzymywać się z nierządu. Staruszki i samotne wdowy polecał poszczególnym rodzinom pod opiekę. Niemniej czuły był na los sierot, których wówczas nie brakowało, powierzając je rodzinom, które zapewniały im bezpieczny los.
Był całkowicie oddany człowiekowi, aż po narażenie własnego życia, jak wtedy, gdy wynosił chorych z płonącego szpitala, czy jak wtedy, gdy zimą rzucił się do lodowatej wody, aby wyciągnąć topielca. Uratował mu życie, ale sam zapłacił za to zapaleniem płuc i śmiercią. Miał 55 lat. Zmarł w Grenadzie w roku 1550.
Beatyfikował go Papież Urban VIII w 1630 r., a kanonizował Aleksander VIII w 1690 r. Jego relikwie znajdują się bazylice św. Jana Bożego w Granadzie. Jest patronem chorych i służby zdrowia.
Zobacz więcej —> na brewiarz.pl
Zobacz też —> vaticannews.va: Patron Dnia: Święty Jan Boży, prekursor nowoczesnej opieki medycznej
Założyciel bonifratrów i prekursor nowoczesnej opieki medycznej. 8 marca wspominamy św. Jana Bożego (1495-1550), zakonnika. Jego relikwie znajdują się bazylice św. Jana Bożego w Granadzie. Jest patronem chorych i służby zdrowia.#PatronDniahttps://t.co/khZZphs5RF
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) March 8, 2024
“Kiedy miłość sprawia ci problem, jest kilka dróg do walki o nią. Jedną z podstawowych jest powracanie do tego, jak bardzo jesteś kochany przez Boga.
Nie zawsze będziesz czuł miłość Boga, ani tym bardziej miłość innych osób. Nie zawsze będziesz też miał ochotę kochać Boga i inne osoby. Czasem będzie to tak wielki wysiłek, że sama myśl o jakiejkolwiek życzliwości względem Boga lub ludzi będzie kosztować cię bardzo, bardzo dużo.
Uczeń Jezusa w takich momentach nie będzie jednak poddawał się biernie takim nastrojom w sferze psychiki i ducha, czy choćby zmęczeniu ciała. Nawet jeśli będziesz miał jak najbardziej obiektywne powody do tego, by „zaoszczędzić” dziś na miłości, bo masz zły dzień, bo nie jest odpowiedni dzień, bo źle się czujesz, bo okoliczności zbyt trudne – nie rezygnuj z okazji by walczyć o miłość.
Bo jeśli chcesz naśladować Boga, który jest wierny i stały w miłości, niezależnie od okoliczności, to właśnie te niezbyt fajne okoliczności są dla ciebie miejscem, w którym wykuwa się czysta miłość…”
Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Mk 12, 28b-34
Kiedy miłość sprawia ci problem, jest kilka dróg do walki o nią. Jedną z podstawowych jest powracanie do tego, jak bardzo jesteś kochany przez Boga.
☑️NIE ZAWSZE BĘDZIESZ CZUŁ
Nie zawsze będziesz czuł miłość Boga, ani tym bardziej miłość innych osób. Nie zawsze będziesz też… pic.twitter.com/js9hdNvMYM
— Piotr Spyra (@pspyra) March 8, 2024
Dzienniczek św. Faustyny, nr 270:
“Bez pokory nie możemy się podobać Bogu. Ćwicz się w trzecim stopniu pokory: to jest nie tylko się nie tłumaczyć i uniewinniać, jak nam coś zarzucają, ale cieszyć się z upokorzenia.”
Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 270
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!