Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 27 lutego 2024 – ̶...

Słowo na dziś – 27 lutego 2024 – “… jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 27 lutego 2024 r., Wtorek II tygodnia Wielkiego Postu oraz liturgiczne wspomnienie św. Grzegorza z Nareku, opata i doktora Kościoła oraz św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, zakonnika, w którym polecamy: • Ewangelię Mt 23, 1-12 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notki o dzisiejszych wspomnieniach liturgicznych, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 386).


Posłuchaj Ewangelii na 27 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 27 lutego – Wtorek, II tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Mateusza (Mt 23. 1-12)

“Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 27 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 27 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Wtorek, 2. tydz. postu)


Wspieraj dzieło “Misericors”!


Wspomnienie św. Grzegorza z Nareku, opata i doktora Kościoła

W dniu 27 lutego przypada liturgiczne wspomnienie dodatkowe św. Grzegorza z Nareku, opata i doktora Kościoła.

Św. Grzegorz z Nareku (po ormiańsku Krikor Narekatsi), był mnichem, mistykiem i poetą, żył w X wieku. Dla Ormian jest narodowym bohaterem, który ukierunkował ormiańską myśl chrześcijańską. Niektórzy określają go mianem Dantego Wschodu.

Wstąpił do klasztoru jako dziecko, gdzie otrzymał solidną formację i gruntowne wykształcenie, poznał dobrze grekę, co pozwoliło mu czytać pisma Ojców Kościoła w oryginale. Żył i pracował poświęcając się modlitwie i nauczaniu w klasztorze w Nareku. Pozostawił po sobie wybitną spuściznę, będącą kopalnią myśli dla filozofów, mistyków i teologów wschodnich, uważaną także za perłę literatury ormiańskiej. Język jego pism charakteryzuje forma poetycka.

Liturgia ormiańska jest przesiąknięta jego modlitwami, zebranymi przede wszystkim w jego głównym dziele Księdze śpiewów żałobliwych liczącym 95 modlitw, utrzymanych w formie rozmowy duszy z Bogiem. Jest uważany za jednego z wybitnych mistrzów życia kontemplacyjnego obok mistyków zachodnich. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 27 lutego, a w Kościele Apostolskim 25 stycznia.

W dniu 12 kwietnia 2015 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek ogłosił św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła powszechnego.

Zobacz więcej —> na Aleteia Polska na Ormianie.pl


Wspomnienie św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, zakonnika

W dniu 27 lutego przypada również liturgiczne wspomnienie św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, zakonnika.

Franciszek Possenti urodził się w Asyżu 1 marca 1838 r. w elitarnej wielodzietnej rodzinie. W młodości był zapalonym myśliwym. W wieku 18 lat ku zdziwieniu wszystkich i przy sprzeciwie ojca wstąpił do Zgromadzenia Męki Pańskiej (wł. Passionisti a Morrovalle, Macerata), przyjmując imię Gabriel od Matki Bożej Bolesnej. Pomimo choroby rozpoczął nowicjat i studiował teologię oraz filozofię. 22 września 1857 r. złożył śluby zakonne w Isoli del Gran Sasso. Zachował się notatnik Świętego, w którym notował on sobie postanowienia do coraz to nowych ofiar w duchu pokuty. Był gotów przyjąć wszystkie, choćby największe męki, byle tylko pocieszyć Serce Boże i Jego Matki.

Zmarł na gruźlicę 27 lutego 1862 r., mając 24 lata, nie doczekawszy święceń kapłańskich. Włosi nazywają św. Gabriela Santo del sorriso – “Świętym uśmiechu”.

Beatyfikował go 31 maja 1908 r. papież Pius X. Kanonizacji dokonał Benedykt XV 13 maja 1920 r. Jego relikwie znajdują się w Sanktuarium św. Gabriela w Isoli, a jego grób jest miejscem pielgrzymek, zwłaszcza młodzieży. W 2010 r. relikwie św. Gabriela (kawałek żebra) zostały sprowadzone do parafii św. Mateusza na warszawskiej Białołęce przez pracujących tam pasjonistów.

W 1959 r. św. Gabriel został wybrany na patrona Akcji Katolickiej i ogłoszony głównym patronem Abruzji. Patronuje również studentom i księżom.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl oraz na Aleteia Polska

Zobacz też —> Misja Gabriela.pl

Dzienniczek św. Faustyny, nr 386

“Często żyłam nadzieją przeciw nadziei i posunęłam swoją nadzieję do zupełnego zaufania Bogu. Niech się stanie ze mną to, co postanowił od wieków.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 386


Słowo na dziś – 27 lutego 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!