Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

Słowo na dziś – 15 marca 2024

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 15 marca 2024 r., Piątek IV tygodnia Wielkiego Postu oraz liturgiczne wspomnienie św. Klemensa Marii Hofbauera, prezbitera, w którym polecamy: • Ewangelię J 7, 1-2. 10. 25-30 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o nowym Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i Zastępcy Przewodniczącego, który zostali wybrani na 5-letnie kadencje podczas 397. Zebrania Plenarnego KEP w dniu 14 marca 2024 r.,  • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 112).

Zobacz też —> Nowenna do św. Józefa – Dzień 6 – 15 marca 2024


Posłuchaj Ewangelii na 15 marca 2024 roku wraz z komentarzem ks. Przemysława Krakowczyka SAC:

Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 15 marca – Piątek, IV tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Jana (J 7, 1-2. 10. 25-30)

“Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi zamierzali Go zabić.

A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.

Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: «Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest».

A Jezus, nauczając w świątyni, zawołał tymi słowami: «I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam z siebie; lecz prawdomówny jest Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał».

Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 15 marca 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 15 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Piątek, 4. tydz. postu)


Podaruj posiłek potrzebującym – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!


Wspomnienie św. Klemensa Marii Hofbauera, prezbitera

W dniu 15 marca przypada liturgiczne wspomnienie dodatkowe św. Klemensa Marii Hofbauera, prezbitera, obchodzone w archidiecezjach krakowskiej i warszawskiej oraz w diecezji warszawsko-praskiej oraz u redemptorystów (jako święto).

Klemens Maria Hofbauer urodził się w Tasowicach, na Morawach, 26 grudnia 1751 r. Już w młodych latach pragnął zostać kapłanem, ale ubóstwo rodziny było przeszkodą w kształceniu się; pracował więc w różnych zawodach. W 1784 r. wstąpił w Rzymie do zakonu Redemptorystów. Założył klasztor przy kościele św. Benona w Warszawie i przez 21 lat rozwinął przy nim pracę duszpasterską i wychowawczą, która zyskała mu miano apostoła Warszawy. Po kasacie tej placówki i wywiezieniu redemptorystów pracował w Wiedniu, gdzie zmarł 15 marca 1820 r. Jego pogrzeb był prawdziwą manifestacją w Wiedniu.

W 1888 r. Leon XIII wyniósł sługę Bożego do chwały błogosławionych, a w roku 1904 papież św. Pius X wpisał go uroczyście do katalogu świętych. Ze względu na to, że św. Klemens spędził 21 najpiękniejszych swoich lat w Warszawie, Episkopat Polski włączył go do katalogu świętych polskich. Jest jednym z patronów Warszawy, a także kelnerów i piekarzy.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl oraz na

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Kupy nowym Zastępcą Przewodniczącego – 14 marca 2024

– Chciałbym, abyśmy pracowali kolegialnie, żebyśmy wspólnie na poszczególnych zebraniach dogłębnie dyskutowali tematy, kwestie, które się pojawiają, żeby to był wspólny głos całej Konferencji – mówił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP. Metropolita gdański został wybrany nowym przewodniczącym Episkopatu w drugim dniu obrad 14 marca br.

Przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję na zewnątrz. Z urzędu wchodzi w skład Rady Stałej KEP. Wraz z Zastępcą Przewodniczącego i Sekretarzem Generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący zwołuje zebranie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych, w czasie których przewodniczy obradom. Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.

„Przyjmuję wolę biskupów jako ogromny kredyt zaufania, z nadzieją, że wspólnie będziemy prowadzić nasz Kościół w Polsce drogami, które trzeba będzie odkrywać i które chcemy odkrywać” – stwierdził abp Wojda. „Kościół zawsze się reformuje, zawsze szuka nowych dróg przekazu słowa Bożego, Kościół zawsze stara się docierać do ludzi i przekazywać te treści, które są najważniejsze odpowiednim językiem: zrozumiałym, który będzie budował, jednoczył, który przede wszystkim wnosi coś dobrego i konstruktywnego do naszej społeczności” – podkreślił abp Wojda podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami jako przewodniczący KEP.

„Chciałbym, abyśmy pracowali kolegialnie, żebyśmy wspólnie na poszczególnych zebraniach dogłębnie dyskutowali tematy, kwestie, które się pojawiają, żeby to był wspólny głos całej Konferencji” – zaznaczył hierarcha. Dodał, że chciałby, „aby decyzje, które są podejmowane, nie były podejmowane jednostronnie, ale wypracowywane wspólnie”.

„Kościół stara się dać odpowiedź na postępującą laicyzację tym, by przepowiadanie było autentyczne. To, co jest ważne w dzisiejszych czasach, to być autentycznym, to głosić to, czym żyjemy” – ocenił metropolita gdański.

Abp Józef Kupny, który tego samego dnia został wybrany przez Zebranie Plenarne na Zastępcę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że dołoży „wszelkich starań, aby wspomagać Przewodniczącego”. „Mogę zapewnić, że będziemy mieli do czynienia z pewną ciągłością i zmianą. Nie zaczynamy od zera, będzie kontynuacja. My tę ciągłość zachowamy, ale będzie też pewna zmiana, związana ze zmianami, które zachodzą w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym” – przyznał.

Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że wierni korzystają z szybkiego obiegu informacji. „Te zmiany tak szybko postępują, że człowiek oczekuje od nas adekwatnego przekazywania Ewangelii. To nie jest takie proste. Wsłuchujemy się w głos naszych wiernych, rozumiemy te wszystkie współczesne zmiany i chcemy w jak najkrótszy sposób reagować na wszystkie zmiany, jakie zachodzą” – podkreślił.

Zobacz pełną relację z konferencji w Warszawie —> episkopat.pl: Abp Wojda: Chciałbym, abyśmy pracowali kolegialnie

Zobacz biogramy —> abpa Tadedusza Wojdy SAC i abp Józefa Kupnego


Ks. Piotr Spyra:

“To Bóg prowadzi moje życie, a nie ślepy los lub moce zła. Ja natomiast jestem odpowiedzialny za swoją działkę – dobre przeżycie chwili obecnej. To wystarczy, aby mieć pokój serca tu na ziemi i trafić do celu – Nieba.

Jezus wiedział, kiedy nadejdzie „Jego Godzina” i w jaki sposób dokona się Jego powrót do Ojca. My nie mamy tego przywileju, ale tak jest dla nas lepiej. Nie musimy dźwigać zbędnych ciężarów, poza odpowiedzialnością za chwilę obecną.

To Bóg zdecyduje o mojej ostatniej godzinie. To On prowadzi całe moje życie i losy świata. Ja mam jednak do wykonania tę małą działeczkę – podpięcie się pod „pas transmisyjny” Bożej Opatrzności. Mogę to zrobić dobrze biorąc odpowiedzialność za dobre przeżycie „mojej godziny”, czyli chwili obecnej…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii J 7, 1-2. 10. 25-30


Dzienniczek św. Faustyny, nr 112:

“Bóg od niektórej duszy żąda wielkiej czystości, więc zsyła jej głębsze poznanie nędzy. Oświecona światłem z wysoka, lepiej poznaje, co się Bogu podoba, a co – nie. Grzech jest według poznania i światła duszy, to samo i niedoskonałości.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” 112


Słowo na dziś – 15 marca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!