Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Rekolekcje wielkopostne z o. Jackiem Salijem OP w ...

Rekolekcje wielkopostne z o. Jackiem Salijem OP w TVP3 – Odcinek 3: Dlaczego kocham Kościół? – 27 marca 2020

Zapraszamy do obejrzenia 3. odcinka Rekolekcji Wielkopostnych z o. Jackiem Salijem OP, wyemitowanego w ogólnopolskim paśmie TVP3 w piątek 27 marca 2020 r. o godzinie 20.40.  Dzień trzeci rekolekcji: Dlaczego kocham Kościół?

Rekolekcje Wielkopostne o. Jacek Salij OP – Cześć III [napisy]

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE z dominikaninem O. Jacek Salij OPDzień trzeci: Dlaczego kocham Kościół?„Otóż, dlaczego kocham Kościół? Podam trzy fundamentalne odpowiedzi. Po pierwsze dlatego, że sam Chrystus nas Kościołem obdarzył. Po drugie umiłował Kościół. Ale jeszcze więcej. On tajemniczo z Kościołem utożsamia się. W tym miejscu przypomnę etymologię słowa „diabeł”, które pochodzi od greckiego czasownika „diaballein” – rozdzielam. To właśnie ten nasz wróg dąży do tego, żeby rozdzielić ową naturalną jedność Chrystusa i Kościoła.I to właśnie ten wróg powoduje różne odruchy niechęci, czasem nawet nienawiści do Kościoła. Czasem usprawiedliwione. Częściej jednak nieusprawiedliwione”.

Opublikowany przez Między Ziemią a Niebem TVP Piątek, 27 marca 2020

 

– Otóż, dlaczego kocham Kościół? Podam trzy fundamentalne odpowiedzi. Po pierwsze dlatego, że sam Chrystus nas Kościołem obdarzył. Po drugie umiłował Kościół. Ale jeszcze więcej. On tajemniczo z Kościołem utożsamia się.

W tym miejscu przypomnę etymologię słowa „diabeł”, które pochodzi od greckiego czasownika „diaballein” – rozdzielam. To właśnie ten nasz wróg dąży do tego, żeby rozdzielić ową naturalną jedność Chrystusa i Kościoła.

I to właśnie ten wróg powoduje różne odruchy niechęci, czasem nawet nienawiści do Kościoła. Czasem usprawiedliwione. Częściej jednak nieusprawiedliwione – o. Jacek Salij OP.

Wideo —> Między Ziemią a Niebem / Facebook: REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE z dominikaninem O. Jackiem Salijem OP. Dzień trzeci: Dlaczego kocham Kościół?

Zobacz też —> codzienne rozważania ks. Marka Chrzanowskiego FDP na Wielki Post


Modlitwa, sakrament pokuty i pojednania oraz wartość Kościoła w życiu chrześcijanina to tematy, których dotyczyć będą rekolekcje wielkopostne emitowane od 25 do 27 marca o godz. 20.40 w ogólnopolskim paśmie TVP3. Rekolekcje wygłosi znany dominikanin o. Jacek Salij.

W tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa, wierni nie mają możliwości uczestniczenia w tradycyjnych rekolekcjach wielkopostnych w parafialnych kościołach. Biskupi w dokumentach dotyczących pandemii zachęcili do przeżywania tego czasu w łączności duchowej ze wspólnotą Kościoła poprzez środki społecznego przekazu i transmisje internetowe.

Ogólnopolską propozycją rekolekcji są trzy dwudziestominutowe konferencje, które wygłosi znany rekolekcjonista, dominikanin Ojciec Jacek Salij. Będą one emitowane codziennie od 25 do 27 marca, o godz. 20.40, w TVP 3.  Każde z trzech spotkań będzie poświęcone innej tematyce. Pierwsza konferencja będzie dotyczyć modlitwy,  druga – przygotowania do sakramentu pokuty, a przede wszystkim warunków pokuty. Ostatnia nauka, zatytułowana „za co kocham Kościół”, przybliży duchową wartość Kościoła w życiu każdego chrześcijanina.

Rekolekcje zostały nagrane w kaplicy klasztoru dominikanów w Warszawie.

Oprócz rekolekcji telewizyjnych wiele propozycji jest dostępnych w radiu i Internecie. Informacje o nich znajdują się najczęściej na stronach diecezji i parafii. Listę transmisji rekolekcji z całej Polski można znaleźć m.in. na stronie https://episkopat.pl/rekolekcje-transmisje/.

Info za —> episkopat.pl: Rekolekcje Wielkopostne z dominikaninem o. Jackiem Salijem

Zobacz też:

Rekolekcje w kwarantannie, 24-29 marca 2020

Dokumenty kościelne na czas epidemii