Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Premiera książki “Helena. Misja możliwa̶...

Premiera książki “Helena. Misja możliwa” poświęconej śp. Helenie Kmieć – 9 lutego 2018

Helena. Misja możliwa

W dniu 9 lutego 2018 r. ukazała się książka “Helena. Misja możliwa” (Wydawnictwo Salwator), poświęcona wolontariuszce misyjnej Helenie Kmieć, zamordowanej przed rokiem w Boliwii. Książka jest zbiorem 24 rozmów z bliskimi i przyjaciółmi Heleny. Po raz pierwszy publicznie o swojej córce opowiadają Barbara i Jan Kmieciowie oraz jej chłopak, z którym miała się zaręczyć po powrocie z misji.

W książce znajduje się także obszerna i szczegółowa relacja z dramatycznych wydarzeń w Boliwii opowiedziana przez jedną z sióstr, która była wówczas w Cochabambie, a prowincjał salwatorianów opowiada o tym, jak te tragiczne informacje były przekazywane najbliższym w Polsce. Autorom udało się także porozmawiać z Anitą Szuwald, która była razem z Heleną na misji w Boliwii i stała się świadkiem ostatnich chwil życia Heleny.

O książce:

„Ona była światłem. Znikała i pojawiała się z prędkością światła. Ogrzewała jak światło. Żyła porządnie, z pasją i szybko” – tak o Helence Kmieć opowiada jej mama. Rozmowa z rodzicami jest pierwszą z 24, które odnajdziemy w książce „Helena. Misja możliwa”.

Wśród osób, które uchyliły drzwi do intymnego świata swoich wspomnień, są również: siostra, wujek-biskup, chłopak, koleżanka ze studiów, nauczycielka śpiewu ze szkoły muzycznej, przyjaciele z duszpasterstwa akademickiego w Gliwicach i wolontariatu misyjnego (w tym gronie Anita, która towarzyszyła Helenie na ostatniej misji), a także duszpasterze i siostry zakonne – służebniczki dębickie z boliwijskiej Cochabamby.

Książka jest opowieścią o Helence Kmieć, ale też o miłości i o tęsknocie, którą zostawiło jej odejście. Przybliża nam życie wolontariuszki misyjnej, ale też w pewien naturalny sposób mówi o ludziach, którzy na zawsze pozostaną świadkami jej życia.

Helena Kmieć należała do Wolontariatu Misyjnego Salvator. W styczniu 2017 roku została zamordowana na placówce misyjnej w Boliwii.

Niezwykła w swej zwyczajności. W różowym mundurku linii lotniczych wbiegała do kościoła w Gliwicach. Uczyła angielskiego zambijskie dzieci ulicy. Grała i śpiewała podczas wypadów w góry ze znajomymi. Wyjechała do Boliwii, by otoczyć troską maluchy z zakonnej ochronki. Przyjaciele mówią zgodnie: „doba była dla niej za krótka”. I mówią też: „Jeżeli ktoś z nas ma trafić do nieba i być świętym, to ona idzie w pierwszej kolejności”.

Autorzy podkreślają, że książka „Helena. Misja możliwa” nie została przez nich napisana, a wysłuchana: „Dziś wszystkie te historie z wdzięcznością, ale i nadzieją przekazujemy innym”.

O tytule:

Tytuł książki „Helena. Misja możliwa” nawiązuje do fanpage’a na Facebooku założonego przez Helenę i Anitę przed wyjazdem do Cochabamby „Bolivia: Mission Possible / Boliwia: Misja Możliwa”. Misja Heleny, choć wydawało się, że przerwana, trwa nadal!

O autorach:

Ewelina Gładysz – (ur. 1981) absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień pracuje w Wydziale Promocji w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. W wolnych chwilach pisze. Publikuje głównie w mediach katolickich. Żona, mama.

Przemysław Radzyński – (ur. 1986) dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Współpracuje z redakcjami mediów katolickich. Związany z krakowską wspólnotą Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Oboje pochodzą z Trzebnicy. Na różnych etapach życia związani z duszpasterstwem salwatorianów. Od 2013 roku publikują w czasopiśmie „Salwator”.

Książka w serwisie —> Wydawnictwa Salvator

Przemysław Radzyński

Czytaj więcej —> Archidiecezja Krakowska: Premiera książki poświęconej śp. Helenie Kmieć

Już za kilka dni #premiera książki Helena. Misja możliwa. Śledźcie nasz profil uważnie! :)#Helenka #MisjaMozliwaWięcej na temat książki na: http://bit.ly/Helena_Misja_Mozliwa

Opublikowany przez Wydawnictwo Salwator na 29 stycznia 2018