Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszy...

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego – Sobota, 28 maja 2022

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego przypadło w sobotę 28 maja 2022 r., w nawiązaniu do daty jego śmierci – 28 maja 1981. Uroczyste obchody odbywały się m.in. w archidiecezji warszawskiej i na Jasnej Górze.

Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany, wspólnie z matką Elżbietą Różą Czacką, 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystej Mszy Świętej w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Zobacz —> Relację z uroczystości beatyfikacyjnej w Warszawie


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

– Pierwsze wspomnienie liturgiczne po beatyfikacji jest o tyle ważne, że w jakiś sposób wdrażamy kult nowego błogosławionego, a także zapraszamy do poznawania go i modlitwy przez jego orędownictwo i wstawiennictwo – podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W sobotę, 28 maja 2022 o godz. 19:00 w archikatedrze warszawskiej była celebrowana Msza św. pod jego przewodnictwem. – Będziemy się modlić o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego – zapowiadał kard. Nycz. Tego samego dnia rano, podczas Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 trzynastu diakonów archidiecezji warszawskiej przyjęło święcenia prezbiteratu.

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego było w sposób szczególny obchodzone również na Jasnej Górze. Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostały relikwie Prymasa Tysiąclecia.

Zobacz szczegóły —> Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego – program

Zobacz też —> Bł. kard. Wyszyński – Prymas Jasnogórski

Jak informują paulini, nowy relikwiarz zawierający elementy jego krwi przygotowywany był od kilku miesięcy. Został on umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego się tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego kard. Wyszyński był inicjatorem.

O godz. 14.30 odprawiona została uroczysta Msza św. na szczycie Jasnej Góry, której przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Transmisja Mszy św. na Jasnej Górze:

Liturgiczne wspomnienie poprzedziła nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Poprowadziły ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Dzień zakończył koncert oratoryjny w jasnogórskiej bazylice.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się m.in. ogólnopolska pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Info i foto na podstawie —> www.archwwa.pl/  BPJG/ BP KEP: 28 maja – pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia

Zobacz —> FOTORELACJĘ z beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej (12 września 2021 r.)


Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. Wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, gdzie w 1924 roku przyjął święcenia prezbiteratu. W 1946 roku został mianowany biskupem diecezji lubelskiej, zaś w roku 1948 arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski. Przez ponad trzy lata był więziony przez ówczesne władze komunistyczne, które prowadziły jawną walkę z Kościołem. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II i roztropnie wprowadzał jego decyzje w Kościele w Polsce. Zmarł w opinii świętości 28 maja 1981 roku i został pochowany w Archikatedrze Warszawskiej.

Za > brewiarz.pl

Zobacz też:

Orędzie telewizyjne kard. Kazimierza Nycza z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej – 11 września 2021

12 września 2021 – Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej – Przebieg liturgii i transmisja internetowa uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

List biskupów polskich z okazji beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego i M. Elżbiety Róży Czackiej – “Połączyła ich świętość”

Świadectwo uzdrowionych za wstawiennictwem Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej – Konferencja prasowa w Warszawie – 2 września 2021

Kardynał Stefan Wyszyński – cztery filary duchowości Prymasa Tysiąclecia


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja