Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i ...

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Jasnogórskie Dożynki 2018 – Zaproszenie i program

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbędzie się w dniach 1-2 września 2018 r. na Jasnej Górze pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej Polski”. Ogólnopolskie dziękczynienie za tegoroczne plony będzie okazją do wdzięczności za zebrane owoce ziemi.

Zobacz:

Homilia abp. Marka Jędraszewskiego podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników

Transmisja Sumy z błogosławieństwem wieńców żniwnych

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbędzie 1-2 września. #Dożynki zgromadzą przedstawicieli diecezji, którzy…

Opublikowany przez Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Czwartek, 30 sierpnia 2018

 

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 2 września. Swój udział zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. O godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim zostanie odprawiona Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Mszy św. przewodniczyć ma abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. – Współczesny człowiek coraz częściej poddaje się pokusie samowystarczalności, ale rolnicy są wciąż tymi ludźmi, którzy odczuwają potrzebę dziękczynienia, a dożynki organizowane są od parafii poprzez gminy do województw – zauważa bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy podkreśla, że tegoroczne dożynki będą także wielkim dziękczynieniem za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprasza wszystkich rolników do udziału w ogólnopolskich jasnogórskich dożynkach.

Zobacz więcej —> KAI/Niedziela.pl: Jasna Góra: ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony


Program Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników – Jasnogórskich Dożynek 2018

1 września 2018, sobota

12.30 – Konferencja w Sali Papieskiej.
14.00 – Konferencja: “Chłopi, rolnicy, mieszkańcy wsi w walce o niepodległość, demokrację, prywatną własność ziemi rolnej i prawa obywatelskie po 1954 r.”
16.30 – Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsza /bazylika jasnogórska/
19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników /bazylika jasnogórska/
21.00 – Apel Jasnogórski – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /Kaplica Matki Bożej/
21.45 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich
23.00 – Czuwanie modlitewne
24.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
Po Mszy św. czuwanie modlitewne

2 września 2018, niedziela

04.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych
11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski; słowo na zakończenie: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Msza św. będzie transmitowana przez 1. Program Telewizji Polskiej, TVP Polonia, Radio Maryja oraz przez Radio Katowice.

Zobacz —> Szczegółowy program wydarzeń


Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim, czyli spotkaniu rolników z całej Polski, towarzyszyć będzie 27. Krajowa Wystawa Rolnicza.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie jest jedną z największych w regionie śląskim i jedną z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku obecnych jest na niej ponad 400 wystawców. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorami są Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie wraz z Urzędem Miasta Częstochowa.

W programie wystawy są przewidziane targi: nasienne, paszowe i pszczelarskie. Prezentowane będą rolnicze maszyny i narzędzia, mikroinstalacje OZE, drobny inwentarz, a także zabytkowe maszyny rolnicze. Swoją ofertą, adresowaną do rolników, pochwalą się instytucje rządowe i agencje rolnicze. Pokażą się lokalne grupy działania i zagrody edukacyjne, można będzie kupować i próbować produkty tradycyjne i lokalne, a na kiermaszach mają być sprzedawane także kwiaty i krzewy ozdobne.

Wystawa prezentowana będzie przez sobotę i niedzielę i obejmie deptak II i III Al. Najświętszej Maryi Panny, Placu Biegańskiego, teren Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki przy III Al. Najświętszej Maryi Panny 64 oraz Al. Sienkiewicza.

Oprac. BPJG

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Jasnogórskie Dożynki A.D. 2018