Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim w Krakowie i...

Odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim w Krakowie i papieski mapping 3D – 16 października 2018

– My, zebrani dzisiaj w 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w dniu, kiedy nowy papież z rodu Polaków przyjął imię Jana Pawła II, jesteśmy przekonani, że błogosławi nam z nieba – mówił abp Marek Jędraszewski podczas odsłonięcia odrestaurowanego Okna papieskiego. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja multimedialna – mapping 3D – na frontonie domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, a uroczystości, w których uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz władze państwowe zakończył koncert na Rynku Głównym.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Wideo: mapping 3 na frontonie domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3

Pokaz mappingu na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Zaraz po nim swoje słowo do wiernych skieruje #abpMarekJędraszewski, a następnie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego „Okna Papieskiego”.

Opublikowany przez Archidiecezja Krakowska Wtorek, 16 października 2018

 

Metropolita krakowski zauważył, że w pontyfikat Jana Pawła II wpisanych jest pięć okien. Pierwsze z nich znajduje się w Pałacu Apostolskim na Placu św. Piotra w Rzymie. Papież wychylił się z niego, aby porozmawiać z młodymi 22 października 1978 roku po zakończeniu Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat. Powiedział wtedy do zgromadzonej pod oknem młodzieży, że są nadzieją dla niego i dla Kościoła.

– Pamiętamy jego ostatnie pochylenie się z wysokości tego okna w Wielkanoc 2005 roku. To były ostatnie dni jego życia. Nie mógł mówić. Tylko błogosławił. Ten gest pozostał w naszej pełnej emocji i wzruszeń pamięci.

Drugie okno mieści się w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo, z którego Ojciec Święty spotykał się podczas wakacji z wiernymi. Trzecie okno mówi o jego cierpieniu. Znajduje się w poliklinice Gemelli w Rzymie. Czwarte usytuowane jest przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

– Papież pojawił się w nim już podczas swojej pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 roku. Tutaj prowadził, pełne humoru i radości, rozśpiewane dialogi z młodymi.

Piąte okno odsłonił dla naszej wiary kardynał Ratzinger, kiedy podczas pogrzebu papieża mówił: „Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”.

Nowe Okno Papieskie i koncert dziękczynny za Jana Pawła II | Abp Marek Jędraszewski, 16.10.2018

W oknie papieskim widnieje mozaika przedstawiająca papieża w białych szatach. Na górze i na dole, znajdują się kwiaty, które nawiązują do tych, jakie Matka Boża Kalwaryjska ma na swojej szacie. Autorką mozaiki jest Magdalena Czeska.

Wideo: Odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim i Słowo abp. Marka Jędraszewskiego

Info za —> Archidiecezja Krakowska: 5 papieskich okien

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Nowe Okno Papieskie i koncert dziękczynny za Jana Pawła II | Abp Marek Jędraszewski, 16.10.2018