Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych –...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021

W dniu 1 marca 2021 r. po raz jedenasty obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W dniu 1 marca 1951 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

Posłuchaj rozmowy EWTN Polska z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem IPN pt.Niezłomni, Wyklęci, Zapomniani

Wideo —> IPNTv (2016): Historia dla Ciebie – Pamiec.pl – odc. 35 – Żołnierze wyklęci

Zobacz też —> Św. Jan Paweł II o Żołnierzach Wyklętych


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021 Instytut Pamięci Narodowej organizuje w całej Polsce uroczystości i wydarzenia a także prezentuje inicjatywy multimedialne poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym.

Zobacz —> Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021

– Najważniejsze jest to czy pamięć o Żołnierzach Wyklętych przekażemy najmłodszemu pokoleniu. Ważne jest, aby to tysiącletnie dziedzictwo Rzeczypospolitej, za którą Żołnierze Wyklęci oddali swe życie, zapłacili taką cenę, było również ich dziedzictwem – powiedział w niedzielę 28 lutego 2021 r. prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas uroczystości na Mazowszu upamiętniających żołnierzy z oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

Zobacz całość —> ipn.gov.pl: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oddał hołd Niezłomnym oraz represjonowanym za pomoc żołnierzom II konspiracji – 28 lutego 2021

Zobacz też —> Uroczystości na „Łączce” – otwarcie wystaw o rtm. Witoldzie Pileckim i o ppłk. Łukaszu Cieplińskim, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej – 1 marca 2021

Zobacz portal IPN o Żołnierzach Wyklętych —> podziemiezbrojne.ipn.gov.pl


Spektakl muzyczny „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” – 27 lutego 2021

W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 18:00 w studiu koncertowym Radia Gdańsk odbył się muzyczny spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas wydarzenia wykonano utwory, które m.in. znalazły się na płycie „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej, transmisja odbyła się na kanale IPNtv.

Wideo / zobacz więcej —> ipn.gov.pl: Spektakl muzyczny w hołdzie żołnierzom wyklętym „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”

Zobacz też:

10. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

„Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” – cykl etiud filmowych


Żołnierze podziemia niepodległościowego 1944–1956, zwanego też poakowskim (drugą konspiracją), mieli jasno sprecyzowany cel: odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Plan ten nie zmienił się od 1939 r., gdy jej przywrócenie stało się głównym hasłem manifestu Polskiego Państwa Podziemnego (…) Ponieważ żołnierze partyzantki niepodległościowej nawiązywali do wcześniejszych tradycji Polski Podziemnej nie tylko ideowo, lecz także organizacyjnie, powojenny ruch oporu na ogół uznaje się za bezpośrednią kontynuację sześcioletniego wysiłku na rzecz odzyskania pełnej wolności.

(…) Łącznie w latach 1944–1956 w podziemiu niepodległościowym w różny sposób działało od 120 do 180 tys. ludzi. Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich, których granice wytyczyła w Jałcie tzw. Wielka Trójka, w regularnych oddziałach leśnych służyło nawet 17 tys. żołnierzy. Przyjmuje się, że w połowie tego roku funkcjonowało ponad 340 oddziałów zbrojnych różnej wielkości

Przeczytaj analizę —> ipn.gov.pl: Waldemar Kowalski: Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.


Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 2018 Kancelaria Prezydenta RP zaprezentowała film zrealizowany z udziałem ochotników pt. Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Warto obejrzeć!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko! Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kancelaria Prezydenta RP prezentuje film zrealizowany z udziałem ochotników. Tacy jesteśmy, pamiętamy. Chwała Bohaterom!#ŻołnierzeWyklęci#DumniZPolski 🇵🇱

Opublikowany przez PL1918 Środa, 28 lutego 2018


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: