Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP: Ojciec Święty upo...

Ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP: Ojciec Święty upomina się o Kościół Cierpiący

– Poprzez nominacje kardynalskie dla Sudanu Południowego, Ziemi Świętej czy Hongkongu głos Kościoła Cierpiącego będzie bardziej słyszalny – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Po ogłoszeniu nazwisk nowych kardynałów, w niedzielę 9 lipca 2023 r., wykładowca UKSW złożył gratulacje ks. abp. Grzegorzowi Rysiowi, metropolicie łódzkiemu.

Wśród 21 nominatów są także m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy, arcybiskup z Sudanu Południowego i biskup z Hongkongu. Ks. prof. Waldemar Cisło podkreśla, że „Ojciec Święty dostrzega jak cenny jest Kościół Cierpiący, który płaci cenę krwi za wierność Chrystusowi”. Dodaje, że „poprzez nominacje kardynalskie głos prześladowanych będzie bardziej słyszalny”.

Wykładowca UKSW wyjaśnia, że Papież Franciszek jest konsekwentny w wysyłaniu nominacji kardynalskich na „peryferie Kościoła”, do wspólnot, które wiele wycierpiały. Podaje przykład kard. Louisa Sako z Iraku, mianowanego kardynałem w 2018 roku. „Patriarcha Kościoła chaldejskiego został podniesiony do tej godności, by w jego osobie pokłonić się Kościołowi, który cierpi przez wojnę; jest prześladowany. Liczba chrześcijan w ostatnich latach spadła tam z 1,5 mln do poniżej 100 tys.” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Z podobnym entuzjazmem wykładowca UKSW przyjął nominację dla łacińskiego patriarchy Jerozolimy. „Wiemy, że pozostała tam mała grupka chrześcijan” – zauważa. Przypomina o wrogości, z jaką zderzają się wierzący w Chrystusa. Niespełna miesiąc temu żydowski mieszkaniec Izraela został zatrzymany po akcie wandalizmu, do jakiego doszło w Sali Wieczernika na jerozolimskiej Górze Syjon. O tym, jak są traktowani chrześcijanie, jeden z dziennikarzy przekonał, gdy przebrany za franciszkanina chodził po ulicach Jerozolimy. Został opluty, był wyszydzany, a nagranie zostało opublikowane w internecie.

Sytuacja w Ziemi Świętej zaogniła się po starciach w Dżaninie, co było następstwem decyzji izraelskiego rządu, który zezwolił na budowę kolejnych żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie konsekwentnie upomina się o pokój. Wspiera chrześcijan z Betlejem poprzez kampanię „SOS dla Ziemi Świętej”.

Info i foto na podstawie —> Biuro Prasowe PKWP Polska: Ks. prof. Cisło: Ojciec Święty upomina się o Kościół Cierpiący