Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Jubileuszowy Apel Jasnogórski z udziałem Prymasa P...

Jubileuszowy Apel Jasnogórski z udziałem Prymasa Polski, Prezydenta RP i rzeszy pielgrzymów – 8 grudnia 2023

Jubileuszowy Apel Jasnogórski w jego 70. rocznicę powstania poprowadził na Jasnej Górze, w piątek 8 grudnia 2023 r., Prymas Polski abp Wojciech Polak. W narodowej modlitwie Polaków uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. W tej szczególnej „godzinie zjednoczenia przez miłość i błogosławieństwo” Prymas modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Chrystusowym Kościele i w Ojczyźnie.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Apel Jasnogórski piątek 08.12.2023 – oficjalny kanał Jasnej Góry

Rocznica Apelu Jasnogórskiego w piątek 8 grudnia 2023 r. była na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20:30 zabrzmiał koncert telewizyjny pt. „Modlitwa pokoleń”, transmitowany w programie pierwszym Telewizji Polskiej. O godz. 21:00 jubileuszowy Apel Jasnogórski poprowadził Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlitwa również była transmitowana w TVP1 oraz jak zawsze na kanale YouTube Jasnej Góry.

Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel.

Z kolei w niedzielę, 10 grudnia, w Bazylice zaplanowano koncert „Ave Maria”, czyli najpiękniejsze pieśni maryjne.


– Przed Twój cudowny jasnogórski Obraz przynosimy wszystkich chorych i cierpiących, wszystkich wątpiących i skrzywdzonych, wszystkie miejsca doświadczające wojny i przelewu krwi – w sposób szczególny Ukrainę i Ziemię Świętą – modlił się w czasie Apelu abp Wojciech Polak, Prymas Polski i dodał: „wołamy do Ciebie, Patronko Ojczyny naszej, za Polskę, za wszystkich, którzy ją dziś stanowią”.

W rozważaniu apelowym abp Polak przypomniał historię modlitwy, której bezpośrednim impulsem było uwięzienie i internowanie bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia, będąc w odosobnieniu i nie wiedząc, że w jego intencji rozpoczęto wieczorną modlitwę, zwaną odtąd Apelem Jasnogórskim, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia zawierzył Maryi cały swój los. W Stoczku Warmińskim złożył akt osobistego oddania Matce Najświętszej.

– Zapoczątkowany tutaj Apel Jasnogórski, najpierw w intencji uwolnienia Prymasa Tysiąclecia, a także w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny, jednoczył i jednoczy przed Tobą, Maryjo, nasze serca, serca wszystkich. Do Ciebie idziemy, do Ciebie pielgrzymujemy, przed Twój święty Obraz przychodzimy … „choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia. Jestem, pamiętam, czuwam!” – przypomniał za św. Janem Pawłem II.

Zwracając się do Jasnogórskiej Maryi w tajemnicy adwentowego czuwania, mówił o Jej szkole „czuwającej obecności”, w której uczymy się uważności i wsłuchiwania się w przychodzącego w ciszy Boga.

– Ty, czuwająca w betlejemskiej grocie nad cudem narodzin Syna – uczysz nas czuwania nad każdym życiem, a szczególnie nad tym kruchym, bezbronnym i zagrożonym. Ty, czuwająca w radości nowożeńców w Galilejskiej Kanie, wskazujesz nam jak wrażliwym i czujnym sercem dostrzegać to, czego inni nie dostrzegają. Ty, czuwająca na kalwaryjskim wzgórzu, przytulona do krzyża, pomagasz nam pokonać obojętność i uczysz bliskości z tymi, którzy noszą krzyż doświadczeń. – mówił Prymas Polski.

Abp Polak nazwał Apel Jasnogórski szczególnym czasem obecności, czuwania i modlitwy. – Ale to także godzina zjednoczenia przez miłość i błogosławieństwo. Prosimy więc dziś Ciebie, Pani Jasnogórska, o uproszenie nam jedności w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach, w Chrystusowym Kościele i w Ojczyźnie naszej. Za Twym Synem z wiarą powtarzamy: Aby byli jedno, aby świat uwierzył! – modlił się Prymas i prosił Maryję, by czas apelowego trwania przed Nią był dla nas zawsze źródłem błogosławieństwa, by „zasiewał w nas pokój i nadzieję, rodził i wskrzeszał miłość ku Bogu i drugiemu człowiekowi, koił smutek i uśmierzał lęk przed nieznaną przyszłością”.

Prymas Polski zawierzył Matce Bożej rodziny i wspólnoty, życie i misję Kościoła w Polsce i na świecie, papieża Franciszka.

Info na podstawie —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews / jasnagora.com: Jubileuszowy Apel Jasnogórski z udziałem Prezydenta RP i rzeszy pielgrzymów | @JasnaGóraNews / BP KEP: Apel Jasnogórski ma już 70 lat – uroczyste obchody 8 grudnia oraz @JasnaGóraNews/jasnagora.com: Apel Jasnogórski – oczami pielgrzymów

Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej. Wówczas to kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry, o. Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę.

Modlitwa ta Jest wyrazem jedności, solidarności i miłości do Matki Bożej. Jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę to modlitwa łącząca pokolenia. Są grupy wiernych, które nim rozpoczynają swoje nocne czuwanie, ale też i takie, które właśnie tą modlitwą kończą swoje pielgrzymowanie. Dla każdego to oddanie się w opiekę Maryi jest ważne.

Zobacz więcej —> jasnagora.com: Apel Jasnogórski – oczami pielgrzymów


Apel Jasnogórski – wersja najstarsza

Maryjo, Królowo Polski,
Maryjo, Królowo Polski,
jestem przy Tobie, pamiętam,
jestem przy Tobie, pamiętam,
czuwam.

Apel Jasnogórski – druga wersja

Maryjo, Królowo Polski,
Maryjo, Królowo Polski,
jestem przy Tobie, pamiętam,
jestem przy Tobie, czuwam,
jestem przy Tobie, pamiętam,
jestem przy Tobie, czuwam.

Apel Jasnogórski – wersja młodzieżowa

Maryjo, Królowo Polski
Maryjo Królowo Polski,
jestem przy Tobie,
pamiętam o Tobie
i czuwam na każdy czas.
Jestem przy Tobie,
pamiętam o Tobie
i czuwam na każdy czas.

Maryjo, jesteśmy młodzi,
Maryjo jesteśmy młodzi,
już dzisiaj zależy
od polskiej młodzieży
następne tysiąc lat.
Już dzisiaj zależy
od polskiej młodzieży
następne tysiąc lat.

Maryjo, Królowo Rodzin,
Maryjo, Królowo Rodzin,
Ciebie prosimy,
uświęcaj rodziny,
uświęcaj każdego z nas.
Ciebie prosimy,
uświęcaj rodziny,
uświęcaj każdego z nas.

Tekst Apelu Jasnogórskiego / więcej wersji / chwyty na gitarę / nuty —> Jasnogórskie Centrum Informacji: Liturgia » Apel

Zobacz więcej —> Radio Jasna Góra: Apel Jasnogórski oraz Wikimedia: Apel Jasnogórski