Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Hanna Chrzanowska błogosławioną – Konferencj...

Hanna Chrzanowska błogosławioną – Konferencja prasowa nt. szczegółów uroczystości w dniu 28 kwietnia 2018

W kurii krakowskiej z udziałem metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego odbyła się w dniu 24 kwietnia 2018 r. trzecia, ostatnia z cyklu konferencji przed beatyfikacją Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Poprowadził ją ks. prof. Robert Tyrała koordynator komitetu organizacyjnego beatyfikacji. Przedstawiono wszystkie szczegóły dotyczące liturgii oraz przebiegu sobotniej uroczystości.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził radość, że ostatni czas był pięknym i intensywnym przygotowaniem do beatyfikacji Służebnicy Bożej oraz czasem przybliżania jej osoby i dzieła. Podkreślił, że postać Hanny Chrzanowskiej wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

– Ta postać staje się także jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów wynikających z naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, o rolę życia, o poszanowanie życia drugiego człowieka. Daje nam ją Pan Bóg na ten dzisiejszy czas i za to Mu dziękujemy – mówił metropolita krakowski.

Ks.dr Paweł Baran, ceremoniarz archidiecezji krakowskiej przybliżył szczegóły sobotniej liturgii. Przypomniał, że beatyfikacyjna Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji ds. Świętych z Watykanu, który reprezentować będzie Ojca św. Franciszka.

Na początku liturgii arcybiskup Marek Jędraszewski zwróci się do księdza kardynała z prośbą o beatyfikację. Następnie postulator procesu ks. Mieczysław Niepsuj przedstawi biografię Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej i wreszcie legat papieski odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. Ks. Baran podkreślił, że liturgia całej Mszy św. sprawowana będzie w języku łacińskim z elementami języka polskiego.

Ks. Aleksander Wójtowicz, wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie wyjaśnił, że do wnętrza sanktuarium zaproszono ok. 2 tysiące osób w tym m.in. przedstawicieli Kościoła, władz, trzystu chorych oraz przedstawicieli środowiska pielęgniarek. Pozostali pielgrzymi gromadzić się będą na błoniach, na które wejście regulować będą karty wstępu koloru zielonego. Z myślą o nich działać będą dwa telebimy.

Zobacz informację na temat —> Kart wstępu

Ks. Wójtowicz podkreślił także, że wszystkim chorym i potrzebującym pomocy na parkingach oraz w czasie dojścia do sanktuarium służyć będzie 60 wolontariuszy. Wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego apelował również do krakowian, którzy chcą wziąć udział w uroczystości, by tego dnia skorzystali z komunikacji miejskiej, zostawiając miejsca parkingowe gościom spoza miasta.

W dniu beatyfikacji nad bezpieczeństwem i sprawną organizacją uroczystości będzie czuwało ok. 500 osób reprezentujących różne służby.

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Beatyfikacja Chrzanowskiej: szczegóły uroczystości

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyńska Katarzyńskiej | Archidiecezja Krakowska


Parkingi dla wiernych zostały wyznaczone m.in. przy Centrum Handlowym Zakopianka, przy ulicach Turowicza i Witosa – dla autokarów oraz na terenie Sanktuarium Jana Pawła II – dla autokarów i samochodów osobowych. Krakowska komunikacja miejska w dniu beatyfikacji od g. 8.00 do 15.00 będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.

Na terenie Sanktuarium posługę będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i pielęgniarek. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 500 osób: policja, strażacy, harcerze, wolontariusze.

Zobacz —> TVP3 Kraków: W sobotę w Łagiewnikach beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej

"Postać Hanny Chrzanowskiej wpisuje się wspaniale w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz…

Opublikowany przez Archidiecezja Krakowska 24 kwietnia 2018


Zobacz też:

Konferencja prasowa przed beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej – 16 kwietnia 2018

Helena Matoga: Hanna Chrzanowska uczyła nas, by do chorych podchodzić z miłością i szacunkiem

Świadectwa o Hannie Chrzanowskiej