Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “Prorok” od piątku 11 listopada 2...

Film “Prorok” od piątku 11 listopada 2022 w polskich kinach

Film “Prorok”, który miał premierę kinową w dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2022 r., to fabularny dramat historyczny o kard. Stefanie Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W rolach głównych: Sławomir Grzymkowski (Kardynał Stefan Wyszyński), Adam Ferency (Gomułka) i Marcin Troński (Cyrankiewicz). “Prorok” jest debiutem fabularnym Michała Kondrata.

Wideo —> Kondrat-Media: PROROK | OFICJALNY ZWIASTUN

Zobacz —> Gdzie obejrzeć film “Prorok”

“Na rozkaz wydany z góry – szpiegowany, śledzony i nagrywany. W opozycji do władzy, na czele narodu stawiał opór machinie komunistycznej, a wszystko to na tle ważnych dla kraju wydarzeń historycznych. Fragmenty tajnych archiwów z podsłuchów w ramach akcji pod kryptonimem „Prorok” ujrzały światło dzienne.

Oficjalna strona internetowa —> filmu “Prorok”

„Prorok” opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka. Film ukaże szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy. To właśnie on dostrzegł Karola Wojtyłę, który na jego wniosek zostanie mianowany biskupem pomocniczym Krakowa.

Wszystkie gabinetowe dialogi Prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte są na stenogramach sporządzonych przez SB dzięki zainstalowanym podsłuchom. Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie „Prorok”, zrzeszającą setki agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego-społecznika-stratega, a także propagowanie przez niego wolności, godności jednostki i miłości stają się prologiem do upadku komunizmu.

Produkcja: Fundacja Filmowa im. Św. Maksymiliana Kolbe / Polska 2022 r.
Koprodukcja: Telewizja Polska SA, Centrum Technologii Audiowizualnych
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Gatunek: dramat historyczny
Reżyseria: Michał Kondrat
Scenariusz: Katarzyna Bogucka, Joanna Dudek – Ławecka, Karolina Słyk
Muzyka: Bartosz Chajdecki

Obsada: Sławomir Grzymkowski – Prymas Wyszyński, Adam Ferency – Gomułka, Marcin Troński – Cyrankiewicz, Katarzyna Zawadzka – Magda, Michał Meyer – Janek, Tomasz Sapryk – Zenon, Karolina Bruchnicka – Kazia, Fabrizio Pugliese – Papież Paweł VI, Artur Krajewski – biskup Baraniak, Andrzej Niemyt – Karol Wojtyła, Małgorzata Buczkowska-Szlenkier – Maria Okońska, Tadeusz Chudecki – biskup Choromański, Bartosz Obuchowicz – Zdzich, Jacek Borkowski – Kazimierz, Krzysztof Dracz – minister Wojciech, Robert Czebotar – Władysław

Dystrybucja: TVP dystrybucja kinowa / Kondrat – Media
Premiera kinowa: 11 listopada 2022
Strona www: prorokfilm.pl

Info na podstawie —> Materiały dystrybutora


Obejrzyj relację z uroczystej premiery filmu w Warszawie w dniu 8 listopada 2022:


– Nie jest to film religijny, to film historyczno-sensacyjny. Dużym walorem filmu jest to, że spora część dialogów z Gomułką czy Cyrankiewiczem to oryginalne zapisy rozmów, ponieważ wszystko było nagrywane i spisywane przez Służbę Bezpieczeństwa. Do tych materiałów dotarły scenarzystki filmu – mówił w radiowej Dwójce Sławomir Grzymkowski, odtwórca tytułowej roli w filmie “Prorok” (…) Podkreślił, że film kierowany jest w dużej mierze do młodych widzów…

Zobacz więcej —> polskieradio.pl: Sławomir Grzymkowski: “Prorok” to film historyczno-sensacyjny

Z ponad 30-letniej historii inwigilacji i represji wobec Prymasa Tysiąclecia do fabuły wybraliśmy okres 14 lat, od roku 1956 do 1970. W tym czasie kardynał Wyszyński staje przed niezwykle trudnym zadaniem przeprowadzenia narodu przez zmasowane PRL-owskie ataki na Kościół. Choć staje sam naprzeciw aparatowi, z władzą i służbami potrafi rozegrać szachy jak równy z równym. Stawia warunki. W filmie chcemy pokazać go jako wizjonera, stratega, bohatera, ale przede wszystkim po prostu człowieka – mówi Michał Kondrat, reżyser.

Zobacz więcej —> ekai.pl: „Prorok” – film o kardynale Stefanie Wyszyńskim w kinach od 11 listopada

“Wydawałoby się, że idealny moment na premierę filmu, w którym głównym bohaterem jest kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, to czas jego beatyfikacji. A jednak wejście „Proroka” Michała Kondrata na ekrany właśnie teraz, jesienią 2022 r., okazuje się decyzją sensowną i trafioną – pisze ks. Artur Stopka.

Są filmy, których odbiór zależy od tego, do którego pokolenia widz należy. Debiut fabularny Michała Kondrata to jeden z takich filmów. Inaczej będą go oglądać ci, którzy jakąś część swego losu przeżyli w czasach PRL-u, a inaczej będą do niego podchodzili ci, którzy o tym, co się w Polsce działo przed rokiem 1989, dowiadują się od dziadków, rodziców, nauczycieli, z książek, muzeów, z kinowego lub telewizyjnego ekranu, z poświęconych historii serwisów internetowych itp. To jeden z tych obrazów, które dla jednych są przypomnieniem, jak było, dla innych są lekcją historii…”

Przeczytaj recenzję ks. Artura Stopki —> ekai.pl: „Prorok” – film nie tylko o Wyszyńskim


Czynisz dobro? Podziel się swoim ? uczynkiem miłosierdzia, zainspiruj innych!

Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja