Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “Katyń – ostatni świadek” o...

Film “Katyń – ostatni świadek” od 11 maja 2018 w polskich kinach

Film “Katyń, ostatni świadek” który trafił do polskich kin w piątek 11 maja 2018 r. odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercewa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku. Przyczynkiem do napisania scenariusza stała się osobista historia reżysera, urodzonego w Londynie Piotra Szkopiaka, który w Katyniu stracił dziadka.

W roli brytyjskiego dziennikarza, który odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez Sowietów mordzie katyńskim zobaczymy Alexa Pettyfera. Michała Łobodę gra Robert Więckiewicz, zaś jego przyjaciela Andrzeja Nowaka – Piotr Stramowski.

Zobacz też —> ekai.pl: Reżyser filmu „Katyń – ostatni świadek”: wzrasta odpowiedzialność filmowców

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer) marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy.

Zobacz więcej —> kinoswiatedukacji.pl: „Katyń – Ostatni świadek”

Prawda o największej zbrodni miała być pogrzebana na zawsze…Wszystko zmienił jeden człowiek.KATYŃ. OSTATNI ŚWIADEK w kinach!

Opublikowany przez Lubię KINO 11 maja 2018


Informacje o twórcach filmu “Katyń, ostatni świadek”

Gatunek: thriller/historyczny

Produkcja: Polska/Wielka Brytania 2017

Reżyseria: Piotr Szkopiak („The Coroner”, „Heartbeat”, „Small Time Obsession)

Scenariusz: Paul Szambowski, Piotr Szkopiak

Zdjęcia: Edward Ames

Obsada: Alex Pettyfer („Jestem numerem cztery”, „Bestia”, „Elvis & Nixon”, „Miłość bez końca”), Talulah Riley („Westworld”, „St Trinians”, „Duma i uprzedzenie”, „Radio na fali”), Robert Więckiewicz („True Crimes”, „Konwój”, „W ciemności”), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”), Henry Lloyd Hughes („Iluzja 2”, „Odważ się zdobyć faceta”), Michael Gambon („Harry Potter”, „Kwartet”, „Jak zostać królem”)

Produkcja: GFM Films, Vicarious Productions, Freebie Films, Joppa Films, Film Polska

Producenci: Carol Harding

Koproducenci: Krzysztof Sołek, Alex Pettyfer

Zobacz też —> ekai.pl: KATYŃ – OSTATNI ŚWIADEK


„Katyń. Ostatni świadek” pokazuje zdarzenia z punktu widzenia Anglików, a nie jak film Andrzeja Wajdy z perspektywy Polaków. Uważałem, że tak to trzeba pokazać, bo wielu Anglików od tej strony jej nie znapowiedział w rozmowie z Jolantą Gajdą-Zadworną w „Sieci” reżyser filmu Piotr Szkopiak. Urodzony i wychowany w Anglii Polak, którego dziadek został zamordowany w Katyniu jako pierwszy filmowiec w taki sposób opowiedział światu o zbrodni katyńskiej. Oparty na przedstawieniu teatralnym Paula Szambowskiego film jest przeznaczony dla międzynarodowej widowni. To gatunkowe kino owinięte w szaty historycznego thrillera. Dzięki temu udało się reżyserowi obsadzić film gwiazdami młodego pokolenia (Alex Pettyfer i Talulah Riley) i zaangażować legendarnego brytyjskiego aktora Michaela Gambona.

Przeczytaj recenzję filmu autorstwa Łukasza Adamskiego —> “Katyń-Ostatni świadek”. Czy zachodni widz w końcu zrozumie sowiecką zbrodnię?

KATYŃ – OSTATNI ŚWIADEK w kinach od 11 maja.Prawda o największej zbrodni miała być pogrzebana na zawsze. Wszystko…

Opublikowany przez Lubię KINO 6 maja 2018