Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “1917” od 24 stycznia 2020 w pols...

Film “1917” od 24 stycznia 2020 w polskich kinach

Film “1917”, w polskich kinach od piątku 24 stycznia 2020 r., to wielkie wojenne widowisko w reżyserii Sama Mendesa, które przybliża dramatyczne losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata. Film “1917”, w obsadzie którego znaleźli się m.in. Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Richard Madden i Mark Strong zdobył 2 Złote Globy (najlepszy film i najlepszy reżyser) oraz 10 nominacji do “Oscara”.

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Blake, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Blake’a.

Koniec tej wojny może być tylko jeden. Wygra ten, który przeżyje…

Wideo —> Monolith Films: 1917 (reż. Sam Mendes) – zwiastun PL (premiera 24.01.2020)

Szczegółowe informacje o filmie “1917”

Tytuł: 1917
Reżyser: Sam Mendes
Scenariusz: Sam Mendes i Krysty Wilson-Cairns
Zdjęcia: Roger Deakins
Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Dystrybutor: Monolith Films
Premiera w Polsce: 24 stycznia 2020 r.

Występują:

Colin Firth („Jak zostać królem” – OSCAR, „Mamma mia!”, „Samotny mężczyzna”, „Dziennik Bridget Jones”)
Benedict Cumberbatch (“Gra tajemnic”, “Doktor Strange”, „Szpieg”, „Pokuta”, „Patrick Melrose” – serial)
Richard Madden (“Gra o tron” – serial, “Bodyguard” – serial, “Rocketman”, “Kopciuszek”)
Mark Strong („Kingsman: Tajne służby”, „Shazam!”, „Szpieg”, „Gra tajemnic”)

Zobacz —> pełną obsadę filmu “1917” i listę twórców filmu

Sam Mendes (reżyser) o przygotowaniach do filmu:

„Wielka Wojna zawsze mnie fascynowała, być może ze względu na dziadka, który mi o niej opowiadał, gdy byłem bardzo młody. A być może również z tego względu, że do tego momentu nie zdawałem sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest wojna. Nasz film mówi o tym, że dziś nie rozumiemy dawnego sensu słowa poświęcenie, bo wtedy oznaczało ono ofiarę z samego czy samej siebie, ale w imię czegoś większego od pojedynczego człowieka. Chciałem, żeby widzowie pojęli, jak to kiedyś wyglądało, jak ludzie wtedy myśleli”.

Krysty Wilson-Cairns (scenarzystka) o pracy nad scenariuszem:

„Nigdy wcześniej ludzie nie ginęli na taką skalę. W pewnym sensie była to pierwsza mechaniczna wojna, ponieważ przemysł bardzo mocno ją wspierał. Zaczęło się od konnych szarż i ataków piechoty, ale wkrótce wojnę zaczęły prowadzić czołgi, karabiny maszynowe, gaz oraz samoloty. Śmierć na niespotykanym dotąd poziomie. To niesamowite, że przez cztery lata zginęło dziesięć milionów ludzi, ale nikt w tym czasie nie spróbował krzyknąć do swoich i żołnierzy wroga: Dosyć! Starczy już tego!”.

Zobacz —> galerię zdjęć filmu “1917”


Zobacz też: Reżyser Sam Mendes o filmie “1917” czyli “The making of…”:

Wideo —> Monolith Films: 1917 – making of PL (premiera 24.01.2020)

Pomysł na historię, o której brytyjski filmowiec opowiada w „1917”, narodził się na skutek opowieści, którymi jego dziadek, Alfred H. Mendes, dzielił się z wnukiem, wspominając czasy, gdy jako starszy szeregowy brał udział w I wojnie światowej, spotykając wiele intrygujących osobowości.  W 1917 roku Alfred miał dziewiętnaście lat i sam zgłosił się do wojska.  Był jednak niskiego wzrostu, w rezultacie na front zachodni trafił w roli posłańca. Mgła unosiła się na ziemi niczyjej – obszarze niekontrolowanym ani przez państwa Osi, ani przez Ententę – prawie na wysokość dwóch metrów, dając młodemu sprinterowi osłonę przed atakami. Wróg go fizycznie nie widział, więc chłopak biegał tak, jakby jego życie od tego zależało. W trakcie wojny Alfred został mimo to postrzelony i potraktowany gazem bojowym, a po jej zakończeniu dowództwo odznaczyło go medalem za odwagę. W kolejnych latach mężczyzna osiadł na stałe w Indiach Zachodnich, gdzie się urodził, a tam spisał dla potomności swe pamiętniki.

W miarę, jak zbliżamy się do żołnierzy, zaczynamy coraz bardziej zauważać w nich dzieci, którym wojna odebrała młodość i niewinność. Zdobywca dwóch Złotych Globów – “1917”, w kinach od 24 stycznia.

Opublikowany przez Monolith Films Czwartek, 9 stycznia 2020


“… Największym szokiem tego filmu są ujęcia. Ale nie są one zwyczajne. One są ekstremalnie długie. Samo pojęcia długiego „shotu” nie jest w kinie obce, pierwszy wykorzystywał je już Alfred Hitchcock. Nikt jednak nie pokusił się jak dotąd, by wykorzystać tę technikę w kinie wojennym wraz z całą gamą efektów specjalnych i niezwykle szerokimi ujęciami.

(…) widziałam już wiele obrazów wojennych, jedne były lepsze, drugie gorsze. Ostatnim, który wywarł na mnie jakieś wrażenie, była Dunkierka, dlatego, że produkcja ta pokazała historyczne wydarzenia w taki sposób, by widz mógł dosłownie poczuć się jak żołnierz na plaży w Dunkierce. „1917” jest jednak lepszym filmem, tak jakby Sam Mendes (reżyser) uczył się na błędach poprzednich produkcji, w tym właśnie „Dunkierki”. Skupił swoją uwagę całkowicie na historii dwóch głównych bohaterów…”

Czytaj opinie o filmie w serwisie Misyjne.pl: Zofia Kędziora, Karolina Binek, 1917. Wojna, która była naprawdę [RECENZJA]