Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dzień Dziecka Utraconego – 15 października

Dzień Dziecka Utraconego – 15 października

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny.

W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

Zobacz —> Dzień Dziecka Utraconego – obchody 2023

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 2004 roku. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Zobacz też —> kodr.pl: Dzień Dziecka Utraconego. Webinar pt. “To było ważne. Porozmawiajmy o poronieniu” – 11 października 2023

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza 11 października 2023 r., o godz. 19.00 na bezpłatny webinar “To było ważne. Porozmawiajmy o poronieniu”.

Zapisy na stronie ⇒ www.webinary.pro-life.pl


Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu

(do prywatnego odmawiania)

Jezu Miłosierny, Ty poleciłeś swoim Apostołom: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże (Mk 10,15). Ty z miłością kładłeś na dzieci ręce i błogosławiłeś je. Zachęceni Twoim przykładem składamy dziś w Twym Najmiłosierniejszym Sercu nasze dziecko, którego śmierć opłakujemy. Odpowiadamy w ten sposób na Twoje wezwanie, które przekazałeś świętej siostrze Faustynie: Dziś sprowadź Mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły Mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem (Dzienniczek, nr 1220). Ośmieleni, Jezu, Twoją dobrocią pokornie prosimy: przyjmij nasze dziecko do wspólnoty zbawionych i pozwól mu oglądać swoje Oblicze. Ty, który płakałeś nad śmiercią przyjaciela Łazarza, spójrz z miłością również na nas, rodziców/dziadków tego dziecka, oraz wszystkich dotkniętych jego stratą. Napełnij nas nadzieją na spotkanie z naszym dzieckiem w wieczności w domu kochającego Ojca. Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy: ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia, usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.

Maryjo, Matko Pocieszenia, otul swoim macierzyńskim płaszczem nasze dziecko i przedstaw je Miłosiernemu Bogu. Ty, która bezgranicznie zaufałaś, naucz także nas ufności w tych trudnych chwilach pożegnania i rozłąki z ukochanym dzieckiem.

Amen.


Gdzie szukać pomocy psychologicznej i duchowej?

• „Dlaczego” Organizacja rodziców po stracie oraz rodziców dzieci chorych: www.dlaczego.org.pl

• Fundacja Nagle Sami: www.naglesami.org.pl

• Fundacja Donum Vitae: www.donumvitae.pl

• Wspólnota Rodziców Po Stracie Dziecka: www.stratadziecka.pl

Info na podstawie —> KODR/ BP KEP / episkopat.pl: 15 października – Dzień Dziecka Utraconego oraz kodr.pl: 15. października Dniem Dziecka Utraconego. W Polsce ten dzień obchodzimy od 2004 roku


W niedzielę 8 października 2023 r., w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, obchodzono Diecezjalny Dzień Dziecka Utraconego. W czasie Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, zmarłe dzieci zostały zawierzone Bożemu Miłosierdziu.

Zobacz więcej —> Diecezjalny Dzień Dziecka Utraconego w Archidiecezji Krakowskiej – Łagiewniki, 8 października 2023