Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dziękczynienie za 200 lat diecezji siedleckiej z u...

Dziękczynienie za 200 lat diecezji siedleckiej z udziałem Episkopatu Polski – 9 czerwca 2018

Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w sobotę 9 czerwca 2018 r. podczas Mszy św. z okazji 200-lecia diecezji siedleckiej. W uroczystościach wzięli udział biskupi, którzy od 7 czerwca obradowali na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przypomniał w homilii męczeństwo prześladowanych unitów z Podlasia, którzy pomimo licznych trudności, chcieli trwać przy Ojcu Świętym. Zostali zamordowani w czasie modlitwy w Pratulinie, broniąc swojego kościoła i wiary. Abp Jędraszewski wspomniał także innych męczenników Podlasia, którzy podczas II wojny światowej oddali swoje życie w Auschwitz i Dachau. Zwrócił również uwagę na bohaterską postawę uczniów z Miętna, którzy w 1984 roku z odwagą bronili krzyża w swojej szkole.

Mszę św. dziękczynną z okazji 200-lecia diecezji siedleckiej,  9 czerwca, koncelebrowali biskupi, którzy 7 i 8 czerwca obradowali w Janowie Podlaskim na 379. Zebraniu Plenarnym. Na obrady do diecezji siedleckiej zaprosił ich jej biskup Kazimierz Gurda.

Zobacz —> Komunikat z 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Diecezja siedlecka istnieje od 1818 roku. Jej pierwszym biskupem był Feliks Lewiński, który scalił ziemie należące do diecezji, utworzył kurię, sąd biskupi i seminarium w Janowie Podlaskim. W 1867 roku, decyzją cara Aleksandra II, diecezja została skasowana i odrodziła się ponownie w strukturach niepodległej Polski. Patronami diecezji są: święci Szymon i Juda Tadeusz, święty Jozafat Kuncewicz i błogosławieni Męczennicy z Pratulina.

Przed Mszą św. podpisano dokumenty II Synodu Diecezji Siedleckiej, a po jej zakończeniu odbyło się posłanie misjonarzy, których zadaniem będzie przeprowadzenie misji ewangelizacyjnych we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej.

II Synod Diecezji Siedleckiej rozpoczął się w czerwcu 2012 roku. Prace synodalne koordynowała 14-osobowa Komisja Główna Synodu, a spotkania robocze odbywały się w ramach 7 komisji: Przekazu Wiary, Kultu Bożego, Duchowieństwa Diecezjalnego, Instytutu Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Wiernych Świeckich, Duszpasterskiej, Administracyjno-Ekonomicznej. W jego pracach uczestniczyło ponad 300 członków.

Info za —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / BP KEP: Dziękczynienie za 200 lat diecezji siedleckiej z udziałem Episkopatu Polski

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Uroczystości jubileuszowe w Diecezji Siedleckiej