Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Boże Ciało 2019 w Warszawie – Centralna proc...

Boże Ciało 2019 w Warszawie – Centralna procesja z Archikatedry na Plac Piłsudskiego – 20 czerwca 2019

Centralne uroczystości ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 20 czerwca 2019 r. w Warszawie rozpoczną się Mszą św. o godz. 10 w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który bezpośrednio po jej zakończeniu poprowadzi centralną procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy. Ostatni, zostanie wzniesiony przy krzyżu na pl. Piłsudskiego i będzie nawiązywał do I pielgrzymki Jana Pawła II przed 40 laty.

Zobacz też —> Diecezjalna Procesja Bożego Ciała w Diecezji Warszawsko-Praskiej

Jutro Boże Ciało 🙂 Centralnym uroczystościom będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który po Mszy świętej w…

Opublikowany przez Archidiecezja Warszawska Środa, 19 czerwca 2019

 

4 ołtarze na trasie procesji Bożego Ciała

Mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej będzie obietnica Jezusa „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 18, 20). Ołtarze nawiązujące do tego wersetu z Ewangelii wg św. Mateusza zaprojektował architekt Stanisław Sołtyk.

Tłem dla wystawienia Najświętszego Sakramentu przy trzech pierwszych stacjach procesji Bożego Ciała będą wielkoformatowe reprodukcje nastaw ołtarzowych z trzech zabytkowych kościołów, przy których zatrzyma się procesja: pobernardyńskiego kościoła św. Anny – obecnie akademickiego, pokarmelickiego kościoła św. Józefa czyli seminaryjnego i kościoła sióstr wizytek.

– Chodzi o dialog wnętrza i zewnętrza, przeszłości i teraźniejszości, wielkiej sztuki dawnej i nas, którzy wobec niej stajemy – tak wyjaśnia wymowę projektu tegorocznych ołtarzy na Boże Ciało bp Michał Janocha. Podkreśla, że jest to też zachęta: „wejdź, jeśli chcesz zobaczyć piękno”, zarówno w sensie historycznym, dosłownym, jak też głębszym, duchowym.

„Jeśli chcesz poznać istotę Kościoła – mówi bp Janocha – nie możesz patrzeć na niego z zewnątrz, musisz wejść do środka”. Cały kościół, jego wnętrze, nastawa ołtarzowa zostały skonstruowane dla tego maleńkiego kawałka chleba, przed którym klękamy, bo w nim widzimy Ciało Chrystusa” – wyjaśnia biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a zarazem ceniony historyk sztuki.

Natomiast czwarty ołtarz, przy którym zatrzyma się procesja Bożego Ciała zostanie utworzony wokół krzyża upamiętniającego I pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 r. na placu Piłsudskiego. Będzie to nawiązanie do tego, najpiękniejszego z papieskich ołtarzy, jakie stanęły w Polsce w czasie wszystkich pielgrzymek – ołtarza z czerwca 1979 roku – podkreśla bp Janocha.

Pierwszy z ołtarzy zbudują studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi – rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł, trzeci – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej a czwarty – Wojsko Polskie.

Tak o tegorocznym projekcie ołtarzy na Boże Ciało mówi bp Michał Janocha 😉

Opublikowany przez Archidiecezja Warszawska Środa, 19 czerwca 2019

 

Trasa procesji Bożego Ciała

Orszak procesyjny przejdzie z archikatedry ul. Świętojańską na Plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na Plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej. Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję poniesie bp Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza – bp Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza biskup polowy Józef Guzdek, niosący w monstrancji Najświętszy Sakrament będzie szedł w asyście generalskiej, którą wystawią: Sztab Generalny Wojska Polskiego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

O oprawę muzyczną przy kolejnych ołtarzach zatroszczą się: Warszawski Chór Międzyuczelniany, Chór Archikatedry Warszawskiej, Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores oraz Chór Wojska Polskiego. Na trasie procesji śpiewem wiernych pokieruje ks. Piotr Markisz z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Tradycyjnie przy każdym z czterech ołtarzy czytana będzie Ewangelia, a przy czwartym metropolita warszawski wygłosi kazanie. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne Te Deum, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli we Mszy świętej w katedrze, Msza zostanie odprawiona na pl. Piłsudskiego.

Info za —> Archidiecezja Warszawska: Boże Ciało w Warszawie. Zapraszamy na centralną procesję z archikatedry na pl. Piłsudskiego