Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Boscolonie na Mazurach – Obóz misyjny Salezj...

Boscolonie na Mazurach – Obóz misyjny Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego dla dzieci i młodzieży

W dniach 9-19 lipca 2018 r. w Kaczorach niedaleko Ostródy odbyły się Boscolonie – obóz misyjny dla dzieci i młodzieży. Organizatorem było oratorium w Żyrardowie, a uczestnikami – dzieci z Żyrardowa i okolic. Kolonie poprowadzili ksiądz Tomasz Łukaszuk SDB i grupa wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.

Dzieci i młodzież, która przyjechała na obóz poznali kilka krajów misyjnych, ich historię, kulturę, podstawy języka lokalnego. Każdego dnia przechodzili przez odprawę paszportową, dostawali obowiązkowe szczepienia i przekraczali granicę kolejnego kraju.

Podczas dnia etiopskiego gościem specjalnym był ks. Ashenafi Abebe IMC. Wprowadzał w świat tamtejszych zwyczajów i uczył afrykańskiego tańca. Podczas gry terenowej uczestnicy musieli odnaleźć ukryte na obozowisku krzyże etiopskie. Był też czas na warsztaty i bitwę morską.

Dwa dni obozu były poświęcone prezentacji Madagaskaru. Uczestnicy obozu brali udział w familiadzie o błogosławionym ojcu Janie Beyzymie, misjonarzu trędowatych z Czerwonej Wyspy. Uczyli się malgaskiego, słuchali „tantara vato” (tzw. historii opowiadanych kamieniami). Uczestniczyli w obrzędzie „famadihana”, czyli przewijaniu zwłok i uczyli się tradycyjnego tańca związanego z tym obrzędem.

Dzień zambijski zapoczątkowało spotkanie z misjonarzem salezjańskim. Ks. Tadeusz Niedziela SDB opowiadał skąd pochodzi flaga Zambii, jak zbiera się muchy tse-tse i czym bawią się zambijskie dzieci. Zadaniem specjalnym kolonistów było wykonanie piłki z gazet i sznurka.

Oprócz aktywności misyjnych uczestnicy brali udział w wybranych warsztatach: stolarskich, fotograficznych, językowych (język angielski lub francuski) lub technik pamięci. Dodatkowymi atrakcjami były wycieczki krajoznawcze, gry terenowe i zawody strzeleckie.

Iwona Błędowska, jedna z wolontariuszek, która pracowała m.in. na misjach w Rwandzie, podzieliła się z nami wrażeniami z obozu

Czytaj dalej / zobacz fotorelację —> Misjesalezjanie.pl: Misyjne Boscolonie na Mazurach