Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Abp Stanisław Gądecki wydał edykt ws. procesu beat...

Abp Stanisław Gądecki wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej, lekarki i świeckiej misjonarki – Poznań, 27 listopada 2019

– Życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”, jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym – napisał w edykcie wydanym w dniu 27 listopada 2019 roku – w 5. rocznicę śmierci lekarki, misjonarki i opiekunki trędowatych, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Edykt odczytano podczas Mszy św. celebrowanej przez metropolitę poznańskiego w kościele pw. Dobrego Pasterza w Poznaniu przylegającym do cmentarza, gdzie spoczywa ciało Wandy Błeńskiej. Przy grobie lekarki 27 dnia każdego miesiąca gromadzą się wierni na modlitwie różańcowej. Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

Przeczytaj —> Edykt ws. procesu beatyfikacyjnego dr Błeńskiej

Życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”, jest dowodem na szczęście, które…

Opublikowany przez Archidiecezja Poznańska Środa, 27 listopada 2019

 

Dokument cytuje słowa dr Błeńskiej „Kochać to znaczy ofiarować siebie”. „W dobie coraz bliższych kontaktów z różnymi kulturami i religiami Wanda Błeńska uczy wrażliwości na innych oraz szacunku do każdego człowieka” – podkreśla abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomina w edykcie, że nihil obstat na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego wydała już Konferencja Episkopatu Polski. Po wydaniu zgody przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych będzie mógł rozpocząć się proces na poziomie diecezjalnym.

W edykcie przypomniano życiorys misjonarki, która w 1950 r. otrzymała zaproszenie do pracy w Ugandzie.

„W dniu wyjazdu zapisała w pamiętniku: «Prócz fizycznego zmęczenia mam pokój w sercu i jakąś cichą spokojną radość – jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko»” – czytamy w edykcie podpisanym przez abp. Gądeckiego.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że dr Błeńska została jednym z najważniejszych specjalistów na świecie w leczeniu trądu, zdobyła serca chorych nie tylko dzięki kompetencjom zawodowym, ale także dzięki swojemu podejściu do człowieka.

„Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych” – czytamy w dokumencie.

Zobacz więcej —> KAI/episkopat.pl: Abp Gądecki wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego dr Błeńskiej

Odwiedź serwis dedykowany dr. Wandzie Błeńskiej —> wandablenska.pl

Wideo za —> Wanda Błeńska / YouTube: Wanda Błeńska w 3 minuty