Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

97. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Paw...

97. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – 18 maja 2017

18 maja br. przypada 97. rocznica urodzin Karola Wojtyły – papieża św. Jana Pawła II, apostoła Bożego Miłosierdzia.

Karol Wojtyła urodził się 20 maja 1920 w Wadowicach, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Jego rodzeństwo dość szybko zmarło, wcześnie też osierociła go matka.

Zobacz biogram i kalendarium życia Karola Wojtyły —> ekai.pl: Dziś 97. rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II

Zobacz też —> „Urodziłem się w Wadowicach” – wystawa, która z Łagiewnik powędruje w świat!

Zobacz też —> Archidiecezja Krakowska: Urodzinowy koncert dla Jana Pawła II w Wadowicach | ZAPOWIEDŹ

Mówi się, że święci chodzą parami. Choć czasem naprawdę tymi samymi drogami! Karol Wojtyła w czasie wojny pracował w kamieniołomie na Zakrzówku, położonym nieopodal klasztoru z Łagiewnikach. Po pracy szedł niejednokrotnie do kaplicy sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała s. Faustyna (zakonnica zmarła przed wojną).

Jako metropolita krakowski abp Karol Wojtyła zabiegał o odwołanie notyfikacji Świętego Oficjum, która zakazywała kultu Bożego Miłosierdzia w formie podanej przez s. Faustynę. Ostatecznie udało się to w 1959 r.

Sześć lat później arcybiskup Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej. Czy mógł przewidzieć, że przyjdzie mu wynieść ją na ołtarze? Po wyborze na Stolicę Piotrową, już jako Jan Paweł II beatyfikował w 1993 roku, a później w roku 2000 kanonizował zakonnicę. Ta ostatnia uroczystość został opisana przez… s. Faustynę w „Dzienniczku”.

W dniu kanonizacji s. Faustyny Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił  dla całego Kościoła obchody Niedzieli Miłosierdzia. Zwieńczeniem jego troski o rozwój kultu Bożego Miłosierdzia było konsekrowanie bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która jest światowym centrum kultu. W tym samym dniu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II  dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

Więcej na Misericors —> Św. Jan Paweł II