W dniu 9 listopada obchodzimy w Kościele powszechnym święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – “matki i głowy wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
Od XII wieku w tym dniu obchodzi się rocznicę poświęcenia bazyliki, którą cesarz Konstantyn Wielki wzniósł na Lateranie. Święto obchodzono początkowo tylko w Rzymie. Ponieważ bazylika na Lateranie jest “matką i głową wszystkich kościołów Miasta i Świata”, święto rozszerzono na cały obrządek rzymski, jako znak miłości i jedności ze Stolicą Piotrową, która “przewodniczy związkowi miłości” (św. Ignacy Antiocheński, List do Rzymian).
Zobacz więcej o dzisiejszym święcie —> na brewiarz.pl i na wiara.pl
Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 9 listopada 2023
Foto ilustracyjne: PawelKaniuk z Pixabay
#Święto, rocznica poświęcenia
✨ BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ ✨➡️ Jej pełna nazwa brzmi:
«Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie»
– Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. pic.twitter.com/WOBOdexgbh— Magnificat Polska (@MagnificatPL) November 9, 2018
“Wiele osób sądzi, że najważniejszym kościołem papieskim jest bazylika św. Piotra na Watykanie. Nie jest to prawdą. To bazylika świętego Jana na Lateranie jest kościołem katedralnym papieża. Odegrała ona doniosłą rolę w historii chrześcijaństwa i dlatego Kościół obchodzi specjalny dzień, przypominający moment jej poświęcenia.
Bazylika ta jest jedną z czterech bazylik większych Rzymu. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska starożytnych posiadaczy tych ziem. Cesarz Neron pod pozorem spisku zgładził Plantiusa Laterana i zagarnął jego pałac. Konstantyn Wielki pałac ten podarował papieżowi św. Sylwestrowi I (314-335). Do roku 1308 był on rezydencją papieży.
Gdy w 313 r. cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt pozwalający na oficjalne wyznawanie wiary chrześcijańskiej, kazał wybudować obok pałacu okazałą świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stała się ona pierwszą katedrą Rzymu, a przylegający do niej pałac – siedzibą papieży. Jej poświęcenia dokonał papież św. Sylwester I w dniu 9 listopada 324 r.
W ciągu kilku wieków panowało tu 161 papieży i odbyło się pięć soborów powszechnych. Bazylika na Lateranie przestała być siedzibą papieży od czasów niewoli awiniońskiej na początku XIV w. W 1377 r. papież Grzegorz IX przeniósł swą siedzibę do Watykanu.
Do dziś bazylika laterańska zachowuje swe wyjątkowe znaczenie. W odróżnieniu od trzech pozostałych rzymskich kościołów patriarchalnych przysługuje jej tytuł arcybazyliki; każdy nowo wybrany biskup Rzymu udaje się do niej w uroczystej procesji…”
Czytaj dalej —> brewiarz.pl: Rocznica poświęcenia bazyliki laterańskiej
Zobacz —> Wirtualną wycieczkę po Bazylice Laterańskiej
Rocznica poświęcenia bazyliki laterańskiej ⛪🛐
To bazylika świętego Jana na Lateranie jest kościołem katedralnym papieża. Odegrała ona doniosłą rolę w historii chrześcijaństwa i dlatego Kościół obchodzi specjalny dzień, przypominający moment jej poświęcenia. pic.twitter.com/zMbur6UJGB— Tweetując z BOGIEM (@TwGOD_pl) November 9, 2022
Papież Benedykt XVI o Święcie rocznicy poświęcania Bazyliki Laterańskiej
(fragment rozważania przed modlitwą Anioł Pański z wiernymi w niedzielę 9 listopada 2008 roku)
“… Słowo Boże w tę uroczystość przypomina zasadniczą prawdę: świątynia z cegieł jest symbolem żywego Kościoła, wspólnoty chrześcijańskiej, którą już apostołowie Piotr i Paweł w swoich listach określali jako «budowlę duchową», wzniesioną przez Boga z «żywych kamieni», którymi są chrześcijanie, na jedynym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, porównywany do «kamienia węgielnego» (por. 1 Kor 3, 9-11.16-17; 1 P 2, 4-8; Ef 2, 20-22). «Bracia, wy zaś jesteście (…) Bożą budowlą», pisze św. Paweł, i dodaje: «Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście» (1 Kor 3, 9 i 17). Piękno i harmonia kościołów, przeznaczonych do tego, by wysławiać w nich Boga, zachęcają i nas, ludzkie istoty, ograniczone i grzeszne, do nawrócenia, byśmy tworzyli «kosmos», dobrze ukształtowaną budowlę, w ścisłej jedności z Jezusem Chrystusem, który jest prawdziwym Świętym Świętych. Realizuje się to najpełniej w liturgii eucharystycznej, w której ecclesia, czyli wspólnota ochrzczonych, jednoczy się, by słuchać Słowa Bożego oraz by karmić się Ciałem i Krwią Chrystusa. Wokół tego dwojakiego stołu Kościół żywych kamieni buduje się w prawdzie i miłości i jest wewnętrznie kształtowany przez Ducha Świętego — przemienia się w to, co otrzymuje, upodabniając się coraz bardziej do swego Pana Jezusa Chrystusa. Jeśli żyje on w szczerej i braterskiej jedności, staje się duchową ofiarą miłą Bogu.
Drodzy przyjaciele, dzisiejsza uroczystość wysławia zawsze aktualną tajemnicę, a mianowicie, że Bóg chce zbudować sobie w świecie duchową świątynię, wspólnotę, która będzie Go czcić w Duchu i prawdzie (por. J 4, 23-24). Jednakże uroczystość ta przypomina nam również o znaczeniu budowli materialnych, w których wspólnoty gromadzą się, by wysławiać Boga. Każda wspólnota ma zatem obowiązek dbać o swoje budynki sakralne, które stanowią cenne dziedzictwo religijne i historyczne. Prośmy więc o wstawiennictwo Najświętszą Maryję, aby pomogła nam stać się, jak Ona, «domem Boga», żywą świątynią Jego miłości…”
Czytaj całość —> opoka.org.pl: Benedykt XVI,Bądźcie «domem Boga» i żywą świątynią Jego miłości
Copyright © by L’Osservatore Romano (1/2009) and Polish Bishops Conference
Obchodzimy święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, Matki i Głowy kościołów Miasta i Świata, kościoła katedralnego Ojca Świętego, jednej z czterech bazylik większych Wiecznego Miasta ⛪️ pic.twitter.com/QyVzoan0px
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) November 9, 2023
Posłuchaj medytacji Ewangelii na Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – ks. Przemysław Krakowczyk SAC:
Wideo za —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 9 listopada – Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
Pełna nazwa Bazyliki Laterańskiej:
Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata
Adres:
Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM, Włochy