Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

8 maja 2022 w Krakowie – Uroczystości ku czc...

8 maja 2022 w Krakowie – Uroczystości ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski wyruszyła w niedzielę 8 maja 2022 r. z Wawelu na Skałkę o godz. 9.00. Uroczystościom z udziałem Episkopatu Polski przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. O godz. 10.00 na Skałce, przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, rozpoczęła się Msza święta.

Zobacz też —> 9 maja 2022 – Uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję albo wspieraj innych modlitwą lub postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


W uroczystościach na Skałce wzięli udział nuncjusz apostolski w Polsce – abp Salvatore Pennacchio, a także przedstawiciele Episkopatu Polski – obecni byli m.in. abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski senior czy kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Na początku liturgii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że św. Biskup Stanisław Szczepanowski do historii naszej ojczyzny przeszedł jako „niezłomny obrońca moralnego ładu, budowanego na Ewangelii z zawartymi w niej przykazaniami miłości Boga i miłości bliźniego, a równocześnie jako symbol odrodzonej i zjednoczonej po rozbiciu dzielnicowym Polski”. Metropolita krakowski podkreślił, że 943 lata po męczeńskiej śmierci św. Stanisława moralny sprzeciw budzi „okrucieństwo, przemoc i terror” wojsk rosyjskich wobec bezbronnej cywilnej ludności Ukrainy…

Posłuchaj abpa Marka Jędraszewskiego:

– W sercu, w dobrze ukształtowanym sumieniu człowieka żyje miłość, otrzymana w darze od Boga Stwórcy i Odkupiciela i ta miłość przejawia się, miedzy innymi, w poczuciu solidarności z drugim człowiekiem – mówił abp Jan Romeo Pawłowski w homilii w czasie odpustowych uroczystości na Skałce… W czasie homilii zauważył, że na przełomie kwietnia i maja Kościół w Polsce celebruje uroczystości ku czci trojga swoich patronów – św. Wojciecha, Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski i św. Stanisława…

Posłuchaj homilii abpa Jana Romeo Pawłowskiego:

Zobacz więcej:

Abp Jan Romeo Pawłowski na Skałce: W dobrze ukształtowanym sumieniu człowieka żyje miłość, która przejawia się w poczuciu solidarności z drugim człowiekiem

Abp Marek Jędraszewski na Skałce: Prawdziwy pokój między narodami powinien być budowany na zasadach ewangelicznych

Zobacz szczegółowy program uroczystości w dniach 8-15 maja 2022 w serwisie —> skalka.paulini.pl

Tegoroczną uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski w kalendarzu liturgicznym obchodzimy – ze względu na przypadającą 8 maja 2022 niedzielę – w poniedziałek, 9 maja 2022. Jednak obchody odpustowe w Krakowie odbyły się już w niedzielę 8 maja.

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał nadużycia.

Za —> www.diecezja.pl/ BP KEP: 8 maja – Uroczystości ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika

Zaproszenie metropolity krakowskiego na uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Ukochani Archidiecezjanie!

Coroczna procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia ku czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy za naszą Ojczyznę i za Kościół w Polsce, za wszystkich rodaków w kraju i poza granicami. Przyzywając wstawiennictwa Świętego Biskupa, który postrzegany jest jako ojciec i opiekun całej Ojczyzny, a także patron we wszystkich jej potrzebach, Polacy od setek już lat pielgrzymują do Sanktuarium jego Męczeństwa i proszą o błogosławieństwo dla swojej Ojczyzny. Od dokładnie 550 lat świadkiem tego fenomenu wiary jest Zakon Ojców Paulinów, który za sprawą biskupa Jana Rzeszowskiego, biskupa krakowskiego, oraz księdza Jana Długosza, kanonika Kapituły Katedralnej na Wawelu, w 1472 roku stał się stróżem miejsca męczeńskiej śmierci Świętego Biskupa Stanisława.

W tym roku tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę będzie miała miejsce w niedzielę 8 maja. Uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski wyruszy z wawelskiego wzgórza o godz. 9.00, a zakończy się na Skałce, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy świętej ku czci świętego Stanisława przewodniczył będzie i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Proszę, aby w czasie procesji reprezentowane były wszystkie wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych. Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam wszystkich Ukraińców obecnie zamieszkujących Kraków. Niech w tegoroczną Uroczystość ku czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej, do Wszechmogącego Boga popłynie ufna modlitwa o nową moc Ducha Świętego dla tych, którzy walczą o wolność Ukrainy. Niech jak najliczniejszy udział w krakowskich uroczystościach będzie naszym wspólnym świadectwem niezachwianej wiary, głębokiej ufności i miłości względem Boga i siebie nawzajem.

Z pasterskim błogosławieństwem,

+Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski


Tekst za —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Zaproszenie metropolity krakowskiego na uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja