Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

75. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawski...

75. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – Akcja Żonkile i koncert “Łączy nas pamięć” – 19 kwietnia 2018

19 kwietnia 2018 r. przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz szósty  akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Wydarzenie —> na Facebooku

Ponad 1500 wolontariuszy będzie wręczać na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączają się również szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku będzie ich ponad 1000.

Zobacz więcej na temat  —> Akcji Żonkile

Aby upamiętnić Rocznicę Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na plenerowy koncert „Łączy nas pamięć” – 19 kwietnia 2018 r. o godz. 20.00. Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Filharmonii Narodowej oraz soliści.

W programie koncertu zabrzmi IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena oraz prawykonanie utworu Radzimira Dębskiego (JIMKA) napisanego specjalnie z tej okazji.

Prowadzący: Maria Dębska i Marek Zając

Narrator: Adam Woronowicz

Wykonanie wiersza “Okno na tamtą stronę” Władysława Szlengla: Marcin Bosak

Zobacz więcej —> Polin.pl: “Łączy nas pamięć” – uroczysty koncert z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim


Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja, w schronie przy ul. Miłej 18, samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojownikom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 r.

Więcej o przebiegu powstania —> POLIN.pl: Powstanie w getcie warszawskim. Informacje historyczne

19 kwietnia 2018 roku obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ponad 1500 wolontariuszy w…

Opublikowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 16 kwietnia 2018