Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

38. Piesza Pielgrzymka Krakowska dotarła na Jasną ...

38. Piesza Pielgrzymka Krakowska dotarła na Jasną Górę – Sobota, 11 sierpnia 2018

38. Piesza Pielgrzymka Krakowska dotarła przed jasnogórski Szczyt po południu w sobotę, 11 sierpnia 2018 r. w liczbie 8 tys. 100 osób.  W Częstochowie pątników, wędrujących od 6 sierpnia pod hasłem “Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” witał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

Relacja —> z Mszy św. na Jasnej Górze

Ostatni odcinek drogi – spod Kurii Częstochowskiej na Jasną Górę – księża biskupi pokonali pieszo razem z pielgrzymami. Na czele pielgrzymki abp Marek Jędraszewski niósł krzyż.

MATKO, JESTEŚMY! #PolskaPielgrzymuje

Opublikowany przez Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej Sobota, 11 sierpnia 2018

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Abp Jędraszewski na Jasnej Górze: Przed obliczem Matki wiemy jak mamy żyć

Abp Marek Jędraszewski, który witał pielgrzymów podkreśla: „Z wielką radością staje dzisiaj tutaj, że nasi pielgrzymi dotarli z taką radością mimo umęczenia, utrudzenia, ale z radością i poczuciem, że są wreszcie w Domu swojej Matki. I jak się nie cieszyć, że mogę ich u progu Matki witać. Mają poczucie, że są Bożymi dziećmi, i że czuwa nad nimi Matka Najświętsza, i że ta droga wspólna, mimo utrudzenia, była jednym wielkim symbolem pielgrzymowania ostatecznego naszego do Domu Ojca”.

Pielgrzymkę Krakowską tworzą 43. grupy wychodzące promieniście z różnych miejsc archidiecezji. W zależności o tego wędrówka trwa od 6 do 9 dni. Najkrótszy dystans liczy 150 km, najdłuższy 220 km. Z Krakowa na Jasną Górę wędrowali m.in. pielgrzymi z Węgier, Kanady, Słowacji, Niemiec, Austrii i Francji.

Najmłodszy pątnik miał zaledwie 3 miesiące, najstarszy 83 lata. Posługę duszpasterską na pielgrzymce pełniło 103 kapłanów, 23 kleryków, 8 diakonów i 43 siostry zakonne.

„Pielgrzymka pielgrzymce nierówna, ale też pielgrzymka do pielgrzymki podobna. Wiadomą rzeczą jest, że pielgrzymka to są rekolekcje w drodze. Co roku jest jakiś inny wymiar tego pielgrzymowania. Tegoroczna pielgrzymka ma hasło: ‘Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym’ – staraliśmy się odczytać, co Duch Święty mówi do nas – podkreśla ks. Jan Przybocki, koordynator Pielgrzymki Krakowskiej – Chcieliśmy w czasie pielgrzymki także podziękować w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W tym roku w naszej archidiecezji miała miejsce beatyfikacja bł. Hanny Chrzanowskiej, to jest takie nasze dziękczynienie. Pielgrzymował z nami relikwiarz z relikwiami bł. Hanny Chrzanowskiej, są ludzie w Krakowie i okolicach, które do tej pory pamiętają tą nową błogosławioną, która opiekowała się kimś z ich rodziny. Tegoroczna pielgrzymka to także 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Takim wymiarem wewnętrznym było wiele konferencji dotyczących historii, dotyczących miłości do Ojczyzny, a zewnętrznym wymiarem będzie to, że każdy pielgrzym, który będzie wchodził na Jasną Górę, trzymał będzie w ręku biało-czerwona chorągiewkę”.

„Przesłanie jest takie, jak hasło tego roku – czyli ‘Jesteśmy napełnieni Duchem świętym’ – podkreśla ks. Łukasz Michalczewski, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży w Krakowie – Staraliśmy się na szlaku pielgrzymim pokazywać, jak Duch Święty powinien działać w naszym życiu, szczególnie poprzez nasze rodziny. Chcieliśmy też wzbudzić w młodzieży poczucie obecności Ducha Świętego w ich życiu, szczególnie poprzez sakrament bierzmowania”.

„Pielgrzymka była bardzo radosna, jak zawsze. Bardzo nastawiliśmy się duchowo na przeżycie tej pielgrzymki. Ponieważ pogoda nam bardzo sprzyjała, bo było wielkie słońce, więc powtarzaliśmy, że przede wszystkim mamy się opalić miłością Boga. I myślę, że wielu z nas – a to widać po radości i łzach tych ludzi, którzy teraz dochodzą na Jasną Górę – że to opalenie nie tylko od słońca, ale i od miłości Pana Boga na pewno wielu z nich dotknęło” – dodaje ks. Łukasz Michalczewski …

Czytaj całość / zobacz multimedia —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Wielki Kraków pielgrzymuje | foto ilustracyjne – Archidiecezja Krakowska

o. . Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś

Wspólnota II Śródmieście 38. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej jest już na alejach i zbliża się ku Jasnej Górze!#PolskaPielgrzymuje #PPK2018

Opublikowany przez Archidiecezja Krakowska Sobota, 11 sierpnia 2018

 

Zobacz też:

Inauguracja Pielgrzymki – Homilia abp. Marka Jędraszewskiego

Inauguracja Pielgrzymki – Pożegnanie pielgrzymów