Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

32. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich e...

32. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów – 20/21 października 2017

W nocy z 20 na 21 października 2017 r. w Częstochowie odbyła się 32. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Hasłem tegorocznego Czuwania były słowa Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla: „Płyną z rąk Matki Bożej Częstochowskiej strumienie łask przez ziemię polską i tam, gdzie biją polskie serca.”

Modlitewne spotkanie ponad 2 tys. osób rozpoczęło się w piątek, 20 października, i trwało przez całą noc. Organizatorami Czuwania są księża chrystusowcy (Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej), we współpracy z siostrami misjonarkami Chrystusa Króla.

Na modlitwę przyjechali pielgrzymi z Niemiec, Belgii, Grecji, Francji, Irlandii, Anglii, Węgier, USA, Australii, Białorusi i Ukrainy m.in. ze zrujnowanego wojną Doniecka, a także z całej Polski i po raz pierwszy grupa pielgrzymów ze Szkocji.

Tegoroczna modlitwa przebiegała w duchu wdzięczności za jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Pani Jasnogórskiej oraz w podziękowaniu za 85 lat działalności zgromadzenia chrystusowców w służbie dla Polaków na obczyźnie. Zgromadzenie założył kard. August Hlond 8 września 1932 roku.

„Pracujemy w tej chwili w 20 krajach świata – mówi ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego – Aktualnie poza granicami naszego kraju mieszka blisko 18 milionowa rzesza Polaków, a więc jesteśmy na piątym miejscu w świecie, gdzie w stosunku do liczby ludności w kraju 1/3 narodu polskiego mieszka poza granicami swojej Ojczyzny …”

O godz. 20.00 pielgrzymi zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej, gdzie ks. Wiesław Wójcik przedstawił grupy pielgrzymkowe przybyłe na czuwanie oraz odczytał nadesłane pozdrowienia od: abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracyjnego i abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.

Modlitwę różańcową w intencji powołań poprowadził nowicjat Towarzystwa Chrystusowego. O godz. 21.00 modlitwie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik, SChr z Parafii św. Anny w Glasgow; wiceprowincjał Prowincji pw. NSPJ w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W programie całonocnego czuwania znalazła się Msza św. o północy, koncelebrowana przez duszpasterzy polonijnych pod przewodnictwem abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

„Nie ma takiego kąta na świecie, gdzie by polskie serce nie zabiło, nie pokochało, gdzie by polska stopa nie stanęła, gdzie by polskie usta modlitwą maryjną nie otworzyły. I po tych obrazach jasnogórskiej Królowej rozpoznawane są polskie rodziny. I pielgrzymujecie do różnych Jej sanktuariów, ale z największym upodobaniem do Sanktuarium Częstochowskiej Pani – podkreślał w homilii abp Andrzej Dzięga – Pamiętajcie o Polsce, trzeba dzieje Polski znać i historię Polski znać, bo jest piękna, jest fenomenalna. I naprawdę świat bardzo wiele od polskich dziejów i od polskich serc już otrzymał i może otrzymać. To nie jest tak jak niektórzy mówią, że Polska, że Słowianie nic nowego nie wprowadzili w dzieje świata, bo są odtwórczy tylko, powtarzają za innymi, jestem przekonany, że jest to krzywdzące. Daliśmy światu przykład, że można sprawy i państwowe i społeczne, narodowe i gospodarcze, kulturalne i duchowe potraktować na poważnie, po Bożemu, że nie tylko może być Ewangelia i polityka jak warstwy w torcie, przenika się tu to a tu to, ale to może być wszystko jednolicie, przeniknięte Bożym duchem, dzieje polski pokazują, że to jest możliwe. I dlatego nieść tą wdzięczność za twoją Ojczyznę i miłość do Ojczyzny i nie bój się zaczerpnąć z tych dziejów, tak jak potrafił zaczerpnąć Jan Paweł II mówiąc o sobie, że jest Polakiem za granicą, członkiem Polonii”.

Msza św. była transmitowana przez TV Trwam, a także Radio Maryja i Radio Jasna Góra oraz przez internet, aby Polonia z całego świata mogła uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Z wielu stron świata nadsyłane były przez Internet i telefony komórkowe intencje modlitewne.

Czuwanie trwało do godz. 4.00. W dalszej jego części znalazły się: modlitwa za polskich migrantów, modlitwa za rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną oraz Droga Krzyżowa.

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Polonia świata u Maryi

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś, mn

Listy nadesłane z okazji Jasnogórskiego Czuwania 2017:

List abpa Stanisława Gądeckiego

List bpa Wiesława Lechowicza

List ks. Prymasa abpa Wojciecha Polaka

Szczegółowy program i inne informacje na specjalnej stronie: www.czuwanie.chrystusowcy.pl


Specjalne przesłanie do pielgrzymów skierował bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. „Tobie nasza Matko i Królowo zawierzamy rzesze naszych rodaków żyjących poza granicami Polski. (…) Przemawiaj za wszystkimi, którzy w kraju i za granicą doświadczają rozłąki bolesnej, zagubienia, rozczarowania, niepowodzenia – przyjdź im z radą i wyciągniętą dłonią” – napisał bp Lechowicz.

Zobacz —> Przesłanie bp. Lechowicza

Gratulacje z okazji już trzydziestoletniej tradycji Jasnogórskich Nocy Czuwań wystosował do jej organizatorów abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu pozdrowił w liście wszystkich uczestników jasnogórskiego spotkania i ich modlitwie powierzył sprawy Ojczyzny.

Słowa wdzięczności i podziękowania przekazał także abp Wojciech Polak. Prymas Polski zapewnił o modlitwie za Rodaków w kraju i za granicą, duszpasterzy polonijnych, Siostry Misjonarki, członków Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, alumnów Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego, którego współzałożycielem jest ks. Ignacy Posadzy TChr, kapłan arch. gnieźnieńskiej.

Info za —> www.emigracja.pl/episkopat.pl: 32. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów