Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

3 maja 2023 na Jasnej Górze – Obchody uroczy...

3 maja 2023 na Jasnej Górze – Obchody uroczystości NMP Królowej Polski

Uroczystości ku czci NMP Królowej Polski upływają na Jasnej Górze w dniach 2 i 3 maja 2023 r. w nawiązaniu do postaci o. Augustyna Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona „od burzących kolubryn jest mocniejsza”. Msza święta odpustowa z kazaniem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zostanie odprawiona 3 maja 2023 o godz. 11.00. Podczas Eucharystii ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Wideo↑ —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Suma odpustowa w uroczystość Królowej Polski – 11:00 Szczyt Jasna Góra 3.05.2023

Rok 2023 to na Jasnej Górze rok jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin. Jan Paweł II nazwał go heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

Na Wałach 3 maja otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry.

Podejmując się obrony klasztoru, wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie swoje działania zawierzał niezawodnej opiece Maryi, którą nazywał Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie…

Bieżące informacje Biura Prasowego Jasnej Góry —> www.jasnagora.com

– I dziś duch niezłomnego o. Augustyna Kordeckiego oraz dziedzictwo bł. kard. Wyszyńskiego przypominają o odpowiedzialności osobistej i wspólnotowej za kształt naszej Ojczyzny i Kościoła – zauważa przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski zaprasza na uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – 3 maja.

Przywołując słowa kard. Karola Wojtyły, że dzisiaj obrona Jasnej Góry jest obroną chrześcijańskiej duszy narodu a walka, która się dokonuje jest przede wszystkim tą, którą chrześcijanin toczy w swoim życiu, przeciwstawiając się pokusom zła, podkreślił, że to wciąż aktualna diagnoza…

Czytaj całość —> jasnagora.com: PRZEOR JASNEJ GÓRY ZAPRASZA NA UROCZYSTOŚĆ 3 MAJA: POTRZEBA NAM ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSPÓLNOTĘ NA MIARĘ O. KORDECKIEGO


Program uroczystości na Jasnej Górze w dniach 2-3 maja 2023 roku

2 maja 2023 – Wtorek

12.00 – Msza św. za Polonię świata z racji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

17.00 – premiera filmu pt. „Jasna Góra bez tajemnic” produkcji Polsat Rodzina /Bastion  św. Barbary/ – wstęp wolny

Po pokazie dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia, który w filmie jest przewodnikiem po Jasnej Górze.

Jak mówił podczas powstawania filmu, takie doświadczenie tego miejsca było wyjątkowym przeżyciem. – Sam się wiele nauczyłem przy okazji robienia filmu, dane mi były niesłychane doświadczenia: być bardzo blisko Ikony Matki Bożej, która zostaje wyjęta raz do roku dla potrzeb renowacji, miałem w rękach cenne dokumenty o początkach historii klasztoru jasnogórskiego, dotykałem też monstrancji, którą nosił o. Kordecki po Wałach w czasie obrony klasztoru podczas potopu szwedzkiego. To są rzeczy niezapomniane – opowiadał abp Ryś.

18.00 – Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco – męskiego „Pueri Claromontani” /Bazylika/

18.30 – Procesja Maryjna szlakiem o. Kordeckiego połączona z nabożeństwem majowym /Wały/

21.00Apel Jasnogórski – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

21.30 – Nocne czuwanie – Bractwo NMP Królowej Korony Polski /Kaplica Matki Bożej/

2 maja odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (nie jest przewidziane spotkanie z dziennikarzami, a tylko komunikat końcowy)

Transmisja Apelu Jasnogórskiego, 2 maja 2023 – godz. 21.00:

Zobacz więcej —>  Przewodniczący KEP podczas Apelu Jasnogórskiego: Sercem Kościoła synodalnego może być tylko osobista relacja z Bogiem


3 maja 2022 – Środa

10.00 – Program słowno-muzyczny pt.: „O. Augustyn Kordecki – bohaterski obrońca Jasnej Góry” w wykonaniu młodzieży Katolickiego LO w Częstochowie i Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej /Szczyt/

10.45 – Inauguracja wystawy plenerowej poświęconej o. Augustynowi Kordeckiemu z okazji 350. rocznicy jego śmierci i 420. urodzin /w pobliżu jego pomnika na Wałach – wejście jak do skarbca/

11.00 – Msza święta odpustowa z kazaniem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski /Szczyt/

W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. 3 maja mija 57 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego tego aktu. Zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski. Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania. Jego oryginalny tekst znajduje się w srebrnej tubie obok Cudownego Obrazu.

18.30 – Procesja Eucharystyczna /Bazylika Jasnogórska/

19.00 – Msza święta z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego /Bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja /Kaplica Matki Bożej/

Info na podstawie —> episkopat.pl: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu

Transmisja Apelu Jasnogórskiego, 3 maja 2023 – godz. 21.00:


Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Papie Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 r. zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu, razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

Zobacz więcej o uroczystości na —> brewiarz.pl

Biuro Prasowe Jasnej Góry na Twitterze: